• Jacek_Z
    02.04.2020 11:16
    Zaczynają się plątać. Terlecki dobrze wie, że Pis nie jest w stanie prawomocnie przeprowadzić tej legislacji. Trzeba było o tym pomyśleć wcześniej, a nie robić wrzutek przy okazji tarczy antykryzysowej. Może nikt nie miał odwagi poruszyć tego tematu z "szeregowym posłem"?
  • Anonim (konto usunięte)
    02.04.2020 12:02
    Niech sobie robią. To nie są moje wybory, ale wybory wyłącznie tej władzy.
    Dla mnie dziś ważne jest aby moi najbliżsi przetrwali ten czas pandemii, a nie pomysły Pana Posła.
  • podajnik
    02.04.2020 12:39
    Komorowski też nie przesunął wyborów w 2010 roku bo mu sondaże dawały zwycięstwo. Nie chciał dać szansy PiSowi.
    Unia Europejska zabrania powstrzymywać procesy demokratyczne w krajach członkowskich.
    Stąd właśnie odbyły się wybory w znacznie bardziej rozchorowanej Bawarii.
    Wybory korespondencyjne to jaknajbardziej słuszny krok, gdyż nie wiadomo kiedy skończy się epidemia.
    • Anonim (konto usunięte)
      02.04.2020 12:41
      Raczej trudno porównywać sytuacje z 2010 i 2020 roku. A powoływanie się na EU to już tylko kpina z ludzi.
      • podajnik
        02.04.2020 12:46
        Smoleńsk pochłonął więcej ofiar niż koronawirus jaknarazie więc póki co da się porównywać. Ponowię pytanie, co jest takiego złego w wyborach korespondencyjnych?
      • ksiegowy
        02.04.2020 13:38
        @podajnik: w wyborach korespondencyjnych, czy też elektronicznych nie ma nic złego pod warunkiem, że zostaną dobrze przygotowane.
        Bawaria, która ma ponad 60 lat doświadczeń w głosowaniu korespondencyjnym mogła to zrobić stosunkowo szybko, a i tak jest tam wiele głosów krytycznych.
        Polska, w której obecna władza zlikwidowała praktycznie głosowanie korespondencyjne jeszcze jakieś dwa lata temu, nie jest dobrze przygotowana do takich drastycznych zmian.

        Mimo, że jestem wielkim zwolennikiem głosowania korespondencyjnego, a jeszcze lepiej elektronicznego, to przygotowania gminnych komisji wyborczych do takiego masowego głosowania muszą zająć minimum kilka miesięcy (może tylko 3-4?) – to jest kwestia przeciwdziałania nadużyciom i oszustom wszelkiej postaci plus opanowanie logistyki wielu milionów przesyłek, ich pakowania i rozpakowania, weryfikacji ważności głosu, itd.
        Ktoś to proponuje takie głosowanie za miesiąc i w tym czasie chce przeszkolić ponad 100 tys. ludzi z komisji w warunkach panującej epidemii równie dobrze może zaproponować budowę serii promów z której po latach pozostanie tylko zardzewiała stępka. Albo zbyt szybko zrobić programy „edukacyjne” w TV, które potem są przykładami jak nie należy robić lekcji.

        Moja rada: przygotujmy mechanizm głosowania korespondencyjnego, przeszkolmy komisje, nauczmy ludzi co i jak należy robić, na co uważać – jeśli epidemia nie skończy się za dwa lub trzy miesiące to wtedy na kolejne wybory będzie jak znalazł.
      • Anonim (konto usunięte)
        02.04.2020 13:47
        @Podajnik - a skąd wiesz ile ofiar bezpośrednio i pośrednio będzie w wypadku pandemii? Masz szklaną kulę czy co?
        Ile faktycznie osób umarło będzie wiadomo, jak GUS w 2021 roku opublikuje statystyki demograficzne.
        A co jest złego w wyborach korespondencyjnych mówił poseł PIS gdy znoszono takowe głosowanie. Doczytaj i wróć z odpowiedzią, czy tamte zastrzeżenia dziś nie są prawdziwe?

        A może nie pamiętasz, jak Senat musiał kiedyś poprawiać Sejm, bo przecież Sejm w ogóle takie glosowanie wyrzucił.
  • velario-new
    02.04.2020 13:19
    "Z głosowaniem korespondencyjnym jest bowiem ogromny problem. Z jednej strony uważamy i przyjmujemy w ustawie, że jest pewien szereg cech, którymi powinien cechować się proces głosowania: tajne, dobrowolne, głos powinien być oddany w sposób wolny. Wprowadzamy szereg zasad, które to mają gwarantować i precyzować – czasem kazuistycznie – na przykład jak ma być zorganizowany lokal wyborczy. Przestępstwem karanym jest wynoszenie kart z lokalu wyborczego. Jednocześnie w głosowaniu korespondencyjnym puszczamy dziesiątki czy tysiące kart w obieg, „na rynek”. Dokładnie nie wiadomo, co się z nimi dzieje. Nie ma mowy o jakiejkolwiek pewności, że do głosowania doszło w warunkach gwarantujących tajność, że odbyło się ono bez nacisku i czy w ogóle głosowała osoba uprawniona!". A teraz zagadka: czyje to słowa? (podpowiedź - rok 2018, wywiad dla portalu Klubu Jagiellońskiego).
  • dirk
    02.04.2020 17:15
    Nie wyprzęga się konia pośrodku brodu (takie płytkie miejsce w rzece, przez które da się przejechać konnym wozem, dla Młodzieży). Po drugie, siedząc po szyję w... bagnie, nie wykonuje się gwałtownych ruchów. Wybory spokojnie mogą zaczekać, jakby nawet trza zmienić "konstytucję" to tym razem wszyscy byliby chętni jak nigdy. Korespondencyjnie? A jak to zorganizować i ZABEZPIECZYĆ przed niespożytą pomysłowością skrzatów gdzie się tylko da sikających Polakom do mleka? Czy aby nie trzeba będzie najpierw iść na pocztę by ktoś coś sprawdził i wystawił, odstać cały dzień w kolejce, bo poczt coraz mniej a te w galeriach dodatkowo z głupoty zamknięte, kto w końcu będzie pilnował transportu i liczenia głosów? A czy Kandydat (jest tylko jeden) wygra teraz, czy później, zależeć będzie jak się teraz dobrze sprawi, a także jak bardzo zbłaźnią się inni figuranci, co wychodzi im świetnie i wciąż coraz lepiej. Ja mam czas, naprawdę chętnie zaczekam.
    • Anonim (konto usunięte)
      02.04.2020 18:03
      Tu nie ma nawet co wymyślać dlaczego głosowanie korespondencyjne jest złe. Posłowie PIS takie argumenty przedstawili kilka lat temu. Nic się od tej pory nie zmieniło.
  • spe
    03.04.2020 00:54
    "nie będzie biurokractwa, nie będzie łachmaństwa", "nie będzie lokali wyborczych", niczego nie będzie ;) A nieco bardziej serio - jak dla mnie Duda może sobie być prezydentem jeszcze i ze 2, 3 lata, a nawet całą kolejną kadencję bez wyborów. Tylko teraz pytanie, co NA TO opozycja? Zgodzą się?
    • Anonim (konto usunięte)
      03.04.2020 07:42
      Znaczenie opozycji poznać można było podczas ostatniego głosowania w Sejmie. Dziś jedynym odpowiedzialnym za stan rzeczy jest PIS. I to decyzje PIS może uchronić wielu ludzi przed zarażeniem i śmiercią. Ale skoro wybory są ważniejsze, to raczej marne szanse na ich przeniesienie. Choć wczorajsze prawie 400 osób zarażonych i 14 zmarłych powinno otrzeźwić te polityczne zapędy. Dziś się to okaże.
      • ksiegowy
        03.04.2020 09:43
        @SPE: a co ma do tego opozycja? Która opozycja?
        Nikt rozsądny (no może poza wicepremierem) nie proponuje przesunięcia samego terminu wyboru, bo to nie jest najważniejsze ani nawet legalne, tylko stawia jasne pytanie czy obecnie mamy w Polsce de facto (bo nie de jure) stan nadzwyczajny, czy też nie. A odpowiedź jest oczywista.

        @TomaszLL: proponuje rozmawiać z medykami, albo przedsiębiorcami.
        Rząd PiS-u okazuje się kompletnie nieodpowiedzialny podczas tej epidemii.
        Jako kraj (pewnie dzięki Opatrzności) mieliśmy dodatkowe 2-4 tygodnie względem innych, bo nie jesteśmy ani krajem alpejskim, ani nie mamy drużyny w lidze mistrzów, ani nie jesteśmy destynacją wakacyjną pierwszego wyboru, ani też nie mamy ogromnego lotniska z czołówki światowej.
        Odpowiedzialny rząd od lat gdy była hossa w gospodarce gromadziłby środki na „trudne czasy”, a nie zużywałby ich jako kiełbasę wyborczą.
        Odpowiedzialny rząd już dawno, a najpóźniej 23 stycznia gdy zamykano miasto Wuhan, zwiększałby odpowiednie rezerwy materiałowe i wprowadzał ograniczenia (np. dlaczego powracający jeszcze pod koniec lutego z ferii mieszkańcy Mazowsza, albo Dolnego Śląska nie byli od razu kierowani na kwarantannę)?
        Dlaczego tyle szpitali miało tak duże kłopoty z podstawowymi materiałami dla ochrony swoich pracowników?
        Dlaczego władze sanitarne jeszcze pod koniec stycznia twierdziły, że przecież „Chiny są daleko”?
        Dlaczego jeszcze 25 lutego minister twierdził, że „jesteśmy przygotowani niezależnie od skali zachorowań”?
        Dlaczego zamknęliśmy granice bez konsultacji z sąsiadami i zrobiliśmy ogromny tłok na granicach i lotnisku?
        Dlaczego zamknęliśmy lotniska przed przywozem do Polski materiałów sanitarnych przez prywatne firmy i organizacje?
        Dlaczego kazaliśmy płacić Polakom za LOTdoDomu, gdy mechanizm unijny umożliwiał go za darmo?
        Dlaczego zamknęliśmy szkoły dopiero po tym gdy Włosi ogłosili zamkniętą strefą cały swój kraj?
        Dlaczego tak mało pieniędzy przeznaczamy na przetrwanie gospodarki? Premier mówi o poduszce 50 mld PLN (bo reszta to kwity typu gwarancje), a Niemcy mogą 750 mld EUR?
        Dlaczego u nas ustawa pomocowa ma dziesiątki stron, a w Niemczech tylko kilkanaście?
        Dlaczego zlikwidowano tyle całkiem sensownych dla przedsiębiorców poprawek senatu do ustawy?
        Dlaczego w ustawie jawnie pozwolono na bezkarne przekręty urzędnicze?
        Dlaczego pomimo braku stanu nadzwyczajnego mamy wojsko na granicach i ulicach?
        Dlaczego Prezydent Duda zachowuje się jakby był na pikniku dla młodzieży zamiast realizować swoje podstawowe obowiązki?

        To ma być odpowiedzialny rząd? To ma być odpowiedzialny Prezydent?
        Owszem, łatwo wskazać państwa które zachowały się znacznie gorzej niż my, ale co to obchodzi ludzi, którzy tracą pracę, chorują, nie mogą się spotkać z bliskimi, itd.
        Chcielibyśmy mieć odpowiedzialny rząd myślący o ludziach i gospodarce, a nie o własnych nagrodach i władzy.
        I wielu ma nadzieję, że taki jeszcze w Polsce będzie.

      • Anonim (konto usunięte)
        03.04.2020 12:42
        Wiesz, jak widzę te polityczne igrzyska, tych zadowolonych polityków to znów widzę jak daleko im do realnego życia
      • Hydrus
        03.04.2020 23:26
        @Księgowy: w polityce nic nie jest oczywiste. A obecny rząd jest tak samo odpowiedzialny, jak jego poprzednicy. Takich rządców sobie wybraliśmy i tak teraz rządzą. Tylko naiwniak wierzy, że gdyby rządziła inna ekipa, to byłoby lepiej. Już zapomniałeś, jak poprzednia ekipa likwidowała szpitale. Jakby dalej rządzili, to pewnie zlikwidowali by wszystkie (prócz tych, w których leczą się rządzący). Jedni warci drugich - od lewa do prawa i od prawa do lewa. A ciemny lud wszystko kupi.
      • ksiegowy
        04.04.2020 15:58
        @Hydrus: „gdyby rządziła inna ekipa, to byłoby lepiej”. Sedno sprawy, ale to nie wiara.
        Wystarczyłoby mieć większe rezerwy materiałowe dla szpitali zamiast budować centralny magazyn węgla aby strajki górników nie zepsuły wyborów Prezydentowi Dudzie,
        wystarczyłoby dbać przez lata o lekarzy i rezydentów zamiast publicznie doradzać im wyjazd z kraju,
        wystarczyłoby robić częściej testy pracownikom medycznym, aby nie mieć największego w UE udziału zachorowań pośród pracowników medyczny,
        wystarczyłoby pozwolić firmom inwestować przez lata zamiast drenować ich kapitały ciągłymi podwyżkami podatków i opłat,
        wystarczyłoby szybko uchwalić sensowny pakiet pomocy dla firm zamiast dziurawej tarczy, aby bardziej ograniczyć szybki przyrost bezrobotnych.

        Po co porównywać ten rząd do poprzednich?
        Bo poprzedni rząd likwidował szpitale?
        Przecież o tym już było: w latach 2005-2007 zamknięto w Polsce 33 szpitale (do 748), w latach 2008-2015 liczba szpitali zwiększyła się o 208 (do 956), w latach 2016-2019 zlikwidowano 30 szpitali.
        W latach 2005-2007 liczba łóżek szpitalnych zmniejszyła się w Polsce o 4470 (do 175023), w latach 2008-2015 liczba łóżek szpitalnych zwiększyła się o 11971 (do 186994), w latach 2016-2018 zlikwidowano 5262 łóżka szpitalne (w 2019 już kolejny 1000 mniej – ale poczekamy na dane oficjalne).
        Gdyby rządziła inna ekipa też pewnie nie byłoby idealnie, ale jestem w stanie założyć się o wiele, że popełnionych błędów byłoby znacznie mniej.
  • annaewa2
    03.04.2020 11:50
    W sieci pojawiły się już oferty odkupu pakietów wyborczych. Ceny zaczynają się od 70 złotych. Pojawia się też problem z osobami bez meldunku, albo bezdomnymi. Oni nie mają skrzynki pocztowej. Problem jest też z osobami przybywającymi za granicą. Ich pakiet zostanie wysłany na adres domowy. Skąd pewność, że ktoś z domowników nie wykorzysta pakietu by zagłosować podwójnie?
  • edna2
    03.04.2020 12:44
    PIS zapomniał o tym, że w każdych wyborach, czy to zwykłych, czy korespondencyjnych potrzebne jest potwierdzenie tożsamości wyborcy, którego może dokonać tylko człowiek na podstawie dowodu tożsamości. Zamiast 300 tys. członków komisji, będzie to musiało zrobić 30 tys. listonoszy. Czy to ma być bezpieczne? Jak w Polsce będzie możliwość uwierzytelniania elektronicznego, to możemy wrócić do tematu.
    • Anonim (konto usunięte)
      03.04.2020 12:57
      Cóż, wg PIS 30 tys. listonoszy zabierze strój ochronny lekarzom i pójdzie w teren. Pomiajm tych, co musza przygotować wysyłkę (adresy), pomijam sytuacje, ze wiele osób nie mieszka w miejscu zameldowania i normalnie musi się do listy dopisać.
      Ten pomysł na 40 dni przed wyborami jest absolutnie nie do zrealizowania.
      • Hydrus
        04.04.2020 13:31
        Nie takie pomysły realizowano. Tylko jaki będzie tego wynik?
      • Anonim (konto usunięte)
        04.04.2020 13:52
        Tylko muszą pilnować aby nie było 110% głosów oddanych na jedynego kandydata. Wiem, że papier wszystko przyjmie i w ustawie da się zapisać każdą głupotę. I znajdą się tacy, co takową głupotę zrealizują bez mrugnięcia okiem.
      • annaewa2
        04.04.2020 15:35
        Niezależnie kto wygra po takich wyborach będzie wysyp pozwów wyborczych, że ktoś nie otrzymał pakietu wyborczego, albo że ktoś odkupował pakiety. Zgodnie z logiką Sąd Najwyższy takie wybory unieważni. Ale tu może być powód, dla którego rząd nie wprowadza stanu nadzwyczajnego. Poza przesunięciem wyborów nie uda się wtedy obsadzić I Prezesa Sądu Najwyższego. Nowy Prezes może wadliwe wybory zalegalizować. To wszystko ma znamiona zamachu stanu. W dodatku w sytuacji, gdy nie da się wyjść na ulice i protestować.
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Środa
noc
7°C Środa
rano
7°C Środa
dzień
8°C Środa
wieczór
wiecej »