• vi
    05.12.2012 12:49
    Można i czasem trzeba korzystać z całego bogactwa Liturgii Kościoła Rzymsko Katolickiego. Może czasami potrzeba "dotknięcia tajemnicy" jakim jest uczestnictwo w liturgii w starym rycie od czasu do czasu, mi np. potrzeba bo za łatwo wpadam w rutynę, lenistwo, rozpraszam się, grzesznik widocznie większy jestem niż inni ;p
    Msza Świeta w starym rycie stawia mnie do pionu (a raczej rzuca na kolana) i na nowo uświadamia, przed Kim stoję.
    Może Panu akurat nie potrzeba takich doświadczeń, ale są tacy którym potrzeba.
    I nie wolno tworzyć podziałów: "zwolennicy", "przeciwnicy", tylko razem korzystać z tego skarbca.
    • Michael
      09.12.2012 17:40
      Madra, i katolicka w duchu wypowiedz. Nie moze byc uzycie laciny w katolickiej swiatyni uznane ja cos niepotrzebnego: wrecz przeciwnie: mimo ze nie jest to pierwszorzedna sprawa wiary, to jest to cos naturalnego, i nie moze byc powodem do dzielenia Kosciola.
  • discepola
    05.12.2012 13:05
    Liturgia to nie przede wszystkim przepisy, lecz... wydarzenie, w którym możemy uczestniczyć. Dlatego tak ważne jest, aby była ona sprawowana w języku, który jest dla nas zrozumiały. Oczywiście, że nigdy nie zrozumiemy do końca tego, co się podczas niej dzieje, ale mamy przynajmniej szansę zrozumieć co Bóg do nas mówi w swoim słowie (liturgia słowa), o co się do Niego zwracamy, za co Mu dziękujemy i w czym i jak Go próbujemy uwielbiać.
    Dlaczego mniej więcej w IV w. na miejsce jęz. greckiego w liturgii została wprowadzona łacina? Co przyświecało braciom Cyrylowi i Metodemu we wprowadzaniu ksiąg liturgicznych w języku słowiańskim? Może więc warto się zastanowić czemu tak naprawdę miałby służyć powrót do łaciny. Również argument o czytaniu dokumentów Kościoła jęz. oryginalnym nie jest prawdziwy, gdyż.. większość z nich jest obecnie jedynie na łacinę tłumaczona (tak było np. z Katechizmem Kościoła Katolickiego, który powstał najpierw po francusku, a dopiero był tłumaczony na łacinę czy z encyklikami papieskimi, które też są na łacinę tłumaczone). Jest to język oficjalny tych dokumentów, a nie oryginalny. I ostatnie: ile osób na Watykanie, na co dzień posługuje się łaciną?
    • Ajja
      06.12.2012 08:13
      Każda wielka religia ma swój język sakralny: hinduizm, buddyzm, judaizm, prawosławie, islam. Arabski koraniczny różni się od arabskiego potocznego. SCS to nie rosyjski. Itd... Również Kościół Katolicki ma swój język - łacinę. Sobór wcale nie postulował jego zastąpienia językami lokalnymi, wprost nakazywał, by wierni znali części stałe mszy po łacinie! Kompletnie to zarzucono, przez co teraz dochodzi do godnych pożałowania awantur w niektórych sanktuariach, gdy wierni z różnych krajów potrafią kłócić się, w jakim języku ma być Msza. Gdyby była w języku Kościoła, jak kiedyś, każdy mógłby czuć się na niej u siebie, nawet będąc za granicą. Kościół jest powszechny, więc dlaczego wierni jednego rytu nie mogą modlić się w jednym języku? To żaden problem by opanować modlitwy z Mszy w stopniu pozwalającym na swobodne ich wypowiadanie ze zrozumieniem - wiem z własnego i innych doświadczenia.
      Jest to też język sakralny, jakiego nie używamy w życiu codziennym - i taki powinien być stosowany w liturgii, bo przecież liturgia jest celebracją, podczas której dotykamy spraw nieziemskich. Wulgarny język, dziś coraz bardziej potoczny gdy ksiądz próbuje być "fajnym gościem", nie przystoi powadze Mszy Świętej. Podczas Mszy wszystko co nas otacza, może nam pomóc doświadczyć czegoś niesamowitego - inny jest wystrój kościoła, inna muzyka, inne szaty celebransa i wreszcie inny język. Uważam, że tak właśnie być powinno. Nie trywializujmy liturgii! Nie mieszajmy w niej profanum z sacrum!
      To, że dziś wiele dokumentów Kościoła powstaje np. w jęz. francuskim jest pożałowania godne bo oznacza to, że po Soborze watykańskim drugim ludzie Kościoła nie znają języka Kościoła! Jak można było do tego dopuścić? Czy ma to oznaczać, że niedługo wielkie dzieła doktorów Kościoła rozumiane będą tylko w tłumaczeniach? A potem uwspółcześnimy tłumaczenie, bo przecież język się zmienia, a potem jeszcze parę razy i za jakiś czas sens zostanie kompletnie wypaczony... Modlitwy i dokumenty po łacinie pozwalają nam uczestniczyć nie tylko w "tu i teraz" Kościoła, ale poczuć się częścią czegoś ponadczasowego.
      • Rohirrim
        06.12.2012 09:00
        Zgadzam sie z Tobą. Dodam że ostatnie upomnienie papieża skierowane do braci Niemców w zakresie poprawnego znaczenia "pro multis" nie byłoby potrzebne gdybysmy chcieli uznac soborowe w końcu wskazanie łaciny jako "jezyka Koscioła".
        Postulowane, przez protestantów narzędzia do najprostszego dotarcia do Boga : bez posredników,z własnym rozumieniem Pisma sw. oraz w języku który sie najlepiej rozumie kończą się wieżą Babel, który my katolicy tak ochoczo budujemy.
    • Michael
      09.12.2012 17:57
      1) Powolanie przez Ojca Sw. Akademii Lacinskiej ma sluzyc wlasnie temu, by znajomosc laciny rosla. Znajomosc laciny zanika- pisza po nowemu a potem tlumacza- wniosek : nie trzeba laciny, bo i tak tlumacza. Absurdalnosc rozumowania godna pozalowania.
      2) piszesz o tlumaczeniu na lacine w ostatnich latach. A nie przyszlo do glowy, ze oprocz kilkudziesieciu ostatnich, jest jeszcze 1500 lat wczesniejszych, gdzie dokumenty powstawaly niekiedy wylacznie po lacinie? Nie warto przypadkiem tych pism niekiedy poczytac?
      3) Lacina to nie tylko jezyk liturgii. To jezyk filozofii, nauk scislych, i jezyk naszej kultury. Jej znajomosc ksztalci logike wypowiedzi, uczy dokladnosci, a przeciez operownie slowem jest dla kaplana b. wazna umiejetnoscia.
      4) jest to jezyk praktycznie 100 % wartosciowej muzyki liturgicznej, calej katolickiej sposcizny.
      5)Stawianie pod znakiem zapytania wartosci edukacji w jezykach klasycznych oraz znaczenia laciny dla rzymskiej liturgii jest, przepraszam bardzo za sformulowanie, ale tak perwersyjne, ze az sie nie chce komentowac. Jakie to czasy, ze katolik wazy sie stawiac pod znakiem zapytania to, co bylo kwestia orzeczen Uroczystego Magisterium o randze dogmatycznej ( kanony Soboru trydenckiego) i jest nieustanna wola Kosciola, i usilowaniem jego obecnych wladz z Ojcem sw. na czele. I to ma byc tematem rozwazan madralow. Czy wy ludze nie macie innych problemow? A moze tak siasc kilka godzin tygodniowo, i tej laciny sie pouczyc? I dla umyslu dobrze, i wyrazem milosci i szacunku do nieustannej woli Kosciola bedzie. A nie kwekac.
  • oikomenik
    05.12.2012 14:13
    słuszne słowa autora. dziękuję bardzo za nie. Wiele razy widząc księdza celebrującego liturgię z wiarą buduje się moja wiara.
  • waldi
    05.12.2012 23:42
    Dlaczego skasowaliście mój post, w którym wyjaśniałem dlaczego także dziś należy używać łaciny. A zamieszczacie posty (discepola), które zdradzają kompletne niezrozumienie tego czym była łacina w przeszłości i czym może być teraz. Nie chodzi także o to, by posługiwać się łaciną na co dzień jak angielskim, bo łacina jest językiem tekstów, a nie żywej mowy.
    Niestety, cenzurujecie bezmyślnie. To z pewnością nie podnosi poziomu dyskusji ani tym bardziej nie służy dialogowi (chrześcijańskiemu?).

    Od głównego cenzora ;)
    Nie widzę żadnego skasowanego postu (zazwyczaj ukrywamy, nie kasujemy, żeby właśnie rozstrzygać takie spory jak ten). Jeśli post się zachował w pańskim komputerze, proszę wkleić jeszcze raz. Będę mógł ocenić czy nie narusza dobrych obyczajów dyskusji
  • Maciej
    06.12.2012 17:13
    Czy widać piękno Liturgii na Mszy św dla dzieci? Zamiast pieśni, piosenki z tupaniem i klaskaniem. Liturgia Słowa której nie można zrozumieć bo tak szybko lub cicho. Zamiast homili opowieści religijne. Kapłan który celebruje Mszę próbuje za wszelką cenę "nawiązać kontakt" z dziećmi przez rekwizyty w stylu: obrazki, telefony, maskotki,
    odpowiedzi na jego pytania. Znak pokoju to bieganie dzieci po całym kościele aby uściskać
    rękę kto się po drodze znajdzie. Komunia to przyjęcie Jezusa jak cukierka bez szacunku i adoracji. Nie dziwię się że gdy te dzieci dorosną nie będą w takim " przedstawieniu" uczestniczyć.

Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
15°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
12°C Sobota
rano
wiecej »