Komentarze 13
 • JAWA25
  15.06.2017 15:34
  "Mamy rozregulowaną gospodarkę, ponieważ mamy rozregulowaną kulturę" non sequitur
 • PTaraski
  19.07.2017 09:49
  JAWA25 jak zwykle przeciw podając niedorzeczne argumenty, albo nawet nie podając ich wcale, jak powyżej. Oczywiście jeśli brak argumentów, to najłatwiej robić zarzuty i posługiwać się epitetami.

  Wyjaśnijmy jednak o co chodzi. Sfera kultury kształtuje inne sfery życia społecznego, w tym gospodarczą i ekonomiczną, to przecież oczywiste. Tam gdzie kultura jest zdegenerowana, zdegenerowana będzie gospodarka i inne sfery życia wspólnotowego. Słowo kultura wywodzi się od słowa kult, czyli oddawanie czci Bogu. I tutaj dochodzimy do sedna sprawy, po którym prześlizguje się autor. Zdegenerowana kultura świadczy o degenerującym się kulcie, czyli zaniku prawdziwego i zdrowego kultu. I to jest korzeń zła.

  Niestety cytowanie Wojtyły świadczy o tym, że autor nie wie, lub nie chce wiedzieć, kim był ten człowiek i jak bardzo się mylił, jak dalece negował nauczanie Kościoła. Najlepiej to widać, gdy zestawi się nauczanie Wojtyły z nieomylnym nauczaniem Kościoła wyrażonym w dogmatach wiary i w nieomylnych orzeczeniach przez poprzednich papieży i sobory. Idąc za nim, idziemy na manowce i nigdzie nie zajdziemy. Można tylko ręce załamać na zestawienie Kościoła z synagogą, która jest w swojej najgłębszej istocie antykościołem, bo powstała po odrzuceniu Chrystusa przez żydów.

  "Magazyn" First Things to nie jest żaden magazyn, czy inne składowisko, ale czasopismo, albo periodyk. Najwyraźniej komuś coś się pomyliło, albo nie opanował polskiego. A'propos First Things, to jest czasopismo, które powstało w kontrze do periodyku Culture Wars jako jego politycznie poprawny substytut, żeby przejąć czytelników. To się niestety do pewnego stopnia udało.

  Warto jednak zajrzeć do Culture Wars, gdzie prawdy się poszukuje, bada taką, jaka jest, i pisze o niej wprost, bez autocenzury i poprawek dopasowujących do mainstreamu. http://www.culturewars.com/

  Założyciel czasopisma Culture Wars jest w Polsce znany z doskonałego wystąpienia na temat seksu jako narzędzia zniewolenia: https://www.youtube.com/watch?v=0wLBqnZNqK4 pokazywano go w programie Pospieszalskiego https://www.youtube.com/watch?v=6isl2BcQ-Qc , ale ma wiele innych bardzo ciekawych wystąpień, które idą znacznie głębiej w sedno problemu, i są bez autocenzury.

  Nie szukajmy substytutów prawd częściowych i politycznie uładzonych, kiedy możemy mieć diagnozę pełnowartościową i bez cenzury.
  • Józef Szczur
   19.07.2017 16:52
   Zacytuję inną definicję kultury:

   „Słowo „kultura” pochodzi od łacińskiego słowa colere, co znaczyło pierwotnie uprawiać rolę. Od Cycerona nabrało także nowego znaczenia w kontekście uprawy ludzkiego ducha. Terminem tym posługujemy się na oznaczenie wszystkiego, co pochodzi od człowieka jako istoty rozumnej. Działanie ludzkie zawsze odbywa się w materiale zastanym, w tworzywie naturalnym, zatem przetwarzanie natury, które nosi znamię rozumnego działania będzie domeną kultury. Innymi słowy, «Kultura jest racjonalizacją natury». Tworzywem podlegającym racjonalizacji może być sam człowiek, we wszystkich jego wymiarach, jak i otaczająca go rzeczywistość. Tak więc o tyle, o ile stają się one podległe rozumowemu działaniu człowieka są przejawem kultury. Wszelkie bowiem przejawy ludzkiego ducha kierowane rozumem, a więc ludzkie działanie, jak i twory przyrody mu podporządkowane stanowią kulturę w najszerszym tego słowa znaczeniu.” (Danuta Kreft, Legnickie Studia Teologiczno-Historyczne, Rok IV, 2005, Nr 2).
   • PTaraski
    20.07.2017 10:05
    Słowo 'colere' pochodzi od łacińskiego 'colō', kolokacja, i jest w czasie przyszłym, w drugiej osobie liczby pojedynczej. Słowo 'kultura' pochodzi od łacińskiego 'cultus', które oznacza kult, oddawanie czci, uwielbienie, ale także kultywowanie, sposób życia, ....
  • JAWA25
   19.07.2017 17:19
   Ptaraski, co ma znaczyć to "jak zwykle"? reszta twych wywodów też wygląda na pomieszanie z poplątaniem
 • JAWA25
  19.07.2017 17:22
  czy na stronie zwanej katolicka dopuszczalne jest atakowanie JP2?
 • (wujek) Olek
  19.07.2017 22:41
  Najpóźniej Noam Chomsky wykazał zbrodniczość "failed state" USA. "Elity" nie mają sumienia, to wymaga refleksji, mają jedynie interesy. Już od zawsze.
 • Gość
  24.07.2017 18:57
  Małżeństwa homo jako luksus wyłącznie dla elit!? Chyba odwrotnie! Przecież jednym z głównych powodów ich wprowadzenia było zabezpieczenie finansowe w wypadku np. śmierci partnera (naprawdę bogaci mają na takie drobne sumy wywalone), wspólne rozliczanie się z podatków (krezusi zrobiliby jakiś niedostępny szaraczkom przekręt i po sprawie) czy możliwość dowiadywania się o stan zdrowia partnera (jeśli się nie ma na łapówkę). Naprawdę jesteście tacy ślepi?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Środa
  rano
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »