Komentarze 5
 • Alcybiades
  11.09.2017 13:27
  Przecież ...papież zaprzecza sam sobie...
  Ile zrobiliśmy dla pokoju i pojednania ? to co oznacza ta liczba mnoga ? my " ludzie " czy my "kościół" ?
  Jeśli my ludzie to czy papież nie rości sobie prawa przejawiania w imieniu ludzkości ...a kto mu dal do tego prawo ? muzułmanie ? ateiści ? marksiści ? nie słyszałem aby ktokolwiek mu dawał mandat , kościół tez nie właśnie kiedy słyszę o czym mówią ludzie na ulicy i ...w drodze z kościoła to ja nie zauważam aby opinie papieskie pokrywały się z głosem szeroko rozumianego kościoła.

  Czy ma prawo tak pisać ? tak , kto mnie do tego upoważnił ano...papież, bo jeśli owo "my " to Kościół to mam chyba prawo spytać a pod czyim przewodnictwem ?
  Jeśli pod przewodnictwem głowy Kościoła to właśnie papież { niechcący ] przyznał ,że Głowa Kościoła ...spartoliła robotę .

  Jeśli kościół przez "k" to chyba mama prawo spytać KTO SPRAWUJE WŁADZĘ NAMIESTNICZĄ jakie środki, zarządzenia wynikające z uprawnień podjął ...nie widzę , nie widzę żadnych KONKRETNYCH POSUNIĘĆ tylko wygłaszanie okrągłych , do niczego nie zobowiązujących Watykan okrągłych formułek , czy słusznie ? konkretów nie widzę , ale może ktoś cos spostrzegł ,jest li taki ?

  jakie kroki podjął aby owa "oświecona elita " o której sam papież mówi ,że rości sobie prawo do reprezentowania świata była ODSUNIĘTA OD ZGUBNEGO WPŁYWU min. na kościół bodaj tylko na kościół... nie widzę ,owszem [ uwaga temat niebezpieczny ] zauważam jednego redemptorystę [ ze wszystkimi swoimi wadami który ma odwagę mówić to o czym boi się alb nie chce mówić papież . Moja optyka jest zawężona do krajowego podwórka , o innych nie słyszałem. Owszem widziałem , i to nie jeden raz jak Watykan owym "elitom ustępuje , no, w każdym razie jest zastanawiająco miękki.

  Ale...może nie wszystko wiem , ja też wiem co to strach .
  • Bezimienny
   11.09.2017 13:58
   1. Liczba mnoga w wypowiedziach papieża (biskupów, księży i wielu innych) służy temu, by słuchacz nie odniósł wrażenia, ze mówiący ma pretensje do innych, a siebie wykluczył z kręgu tych, którzy coś mają zrobić albo czegoś nie zrobili. Nie ma to nic wspólnego ze stosowaniem dużego albo małego kwantyfikatora (dla każdego X, istnieje takie X).

   2. Głos papieża nie jest po to, by pokrywał się z głosem "szeroko rozumianego Kościoła", ale by był głosem Boga. Głosem przypominającym naukę Jezusa Chrystusa i odnoszącym ją do naszego tu i teraz.

   3. Mam nadzieję, że pisząc o "spartoleniu roboty" przez głowę Kościoła (choć głową Kościoła jest Chrystus, nie papież) nie masz na uwadze tego, ze papież odpowiada za Twoją postawę i postępowanie.

   4. Naiwnością jest myślenie, że zarządzeniami można wprowadzić pokój i pojednanie. A oskarżasz papieża o "spartolenie", bo nic nie zrobił dla pokoju i pojednaniu. Mnie się wydawało, że wszystkim już wiadomo, ze Kościół nie ma ani jednej dywizji czołgów i nie może wiele więcej niż apelować.

   5. Zauważ, że chcesz, by Kościół podjął krok, by "oświecona elita została odsunięta od zgubnego wpływu" (cokolwiek to znaczy). O ile mi wiadomo Kościół ma nie mieszać się do polityki, prawda? Chciałbyś, żeby demokrację zastąpiła biskupokracja? Nie sądzę.

   Podsumowując: zarzuty to takie, ze aż ręce opadają. Byle na kogoś wylać zalegająca na wątrobie żółć. Straszne.

 • Alcybiades
  11.09.2017 22:03
  Przed wszystkim dziękuję ,miło być zauważonym .

  Nie sposób odpowiedzieć na wszystko , to było by nie fair , za dużo tego , więc skrótowo o jednym , jak to nie mieszać się do polityki ? a...to o czym mówi papież to nie polityka ? nie dotyczy polityki ?

  a właściwie jak jest definicja polityki ?wystarczy kliknąć i ...zrozumieć , jeśli Franciszek nie chce się mieszać do polityki ...to niech złoży urząd , ten jest ...polityczny .

  A właściwie skąd to wzięto ,że kościół nie będzie się mieszal do polityki ? wydawało mi się ,że znam bodaj zgrubne teksty Biblii ,tego ....nie ma , owszem jak się czyta np. historię Mojżesza czy Dawida , Salomona to ona jest wypełniona polityką , listy św. Pawła to wląściwie ...raport z zarządu gminą .

  Ja się zgadzam ...tak uważam ,że kościół ten ziemski nie powinien się wtrącać do polityki prowadzonej przez...obcych a prowadzić SWOJĄ [ wiele jest wersetów które o tym mówią ], podejrzewam ,że przyjął założenie ,że to obcy [ państwo ] będzie rozwiązywało problemy kościoła a on jedynie będzie komentatorem ...

  bład , szalony błąd , to tak jakby pasterz oddał w pacht swe owieczki obcym a sam ..udawał ,że jet pasterzem , zadowalając się jedynie tym ,że ma instygnia zajmie się liturgią ...i to wszystko , całe ,życie kościoła podczas gdy to ułamek , tak ,w kategoriach liczbowych jedynie droby ułamek życia kościóła. To pasterz który dba jedynie o własne obejście ,pasie ...sam siebie [ Ezechiel ]

  Jeśli nie przeciwdziała kościół hierachczny aby owe "elity " nie miały wpływu na kościół ...to de facto sam pozwala się odsuwać od władzy, czy popelniłem bląd logiki ?To może lepiej od razu abdykować ? Cóż to za pasterz który pozwała na to aby wilk robił spustoszenia w stadzie ?

  To ile mieliśmy ostanio eksomunik związanych z tym ,że jakiś biskup czy kapłan był członkiem lóż masońskich ?nie slyszalem , tak , to KOKRETNE ZARZĄDZENIE , znacznie bardziej przydatne niż werbalizm .To może przy innej okazji , uważam ,że już nie ma takich "czarodziejskich " słów które by odmieniły kościół , czynów nam brak , zarzadzenienia j/w to też czyny.

  Lepiej niech papież nie udaje ...Mesjasza i nie cierpi za grzechy świata , ale niech lepiej poczyta jak wygląadało chrzescijaństwo za czasów Piotra i Pawła , niech nie kombinuje niech usunie to wszystko co czyni kościół ...marionetką w rekach obcych ...wystarczy.Dzieje Aposrolskie chyba nie są ocenzurowane ,
  Wtedy będzie mógł się czuć odpowiedzialny za czyny wiernych ...bo ma instrumenty władzy ,teraz jednak jego władza jest...wirtualna ,w tych strukturach NIE DA SIĘ PRAWOWAC WŁADZY , można jedynie przemawiać ...co czyni .

  Odpowiedzialny za kościół ? moim zdaniem to bezsens , każdy odpowiedzialny szef firmy jeśli takową spotka niepowodzenie TO CZYNI ANALIZĘ NIEPOWODZEŃ ,jeśli tego nie uczyni właściciele firmy usuną go ze stanowiska jako nieodpowiedzialnego ..i słusznie ! od iluś tam lat k.k. się wykrusza, laicyzacja święci tryumfy w Europie a takowej analizy nie ma ....niech on [papież ] nie bierze się za moje sumienie ale zda przed Kosciołem rachunek WŁAŚNYCH blędów a takie być muszą bo inaczej nie mielibyśmy postępów laicyzyzacji tylko ewangelizację chyba że... Pan się pomylił .

  To ilu to profesorów ma do swej dyspozycji k.k. ? dużo co ? a analizy brak ...

  Ostanie zdanie [ przyrzekam ] dlaczego biskupokracja , a to kościół składa się jedynie z biskupów , no to niech przemówi Jahwe : wzorem dla sprawujących władzę w kościele jest ...Salomon który biskupem , ba, kapłanem nigdy nie był , biskup szefem kościoła ? co za pomysł ?a ...na czy on się zna , niech pilnuje strefy przyświątyni , pisma , imnterpretacji Biblii i tom wszystko , nie b aźmy okrutni .Jeszcze w średniowieczu był cesarz który był ŚWEICKĄ WŁADZĄ KOSCIOŁA i po co więcej ?

  A jak ktoś nie posiad tyle umiejętności myślenia abstrakcyjnego to polecam ..muzułmanów , ich władze państwowe mogą "cmoknąć " a więc jednak można ...św. Paweł potrafił to dlaczego my nie potrafimy ? ?

  Uff, dużo tego , dziękuję za danie możliwości wypowiedzi.
  • Bezimienny
   11.09.2017 22:53
   No, rozumiem. To znaczy nie rozumiem i przez to już rozumiem...

   Odnosząc się do (chyba) sedna wywodu, czyli że papież powinien się mieszać do polityki i rządzić i zrobić analizę niepowodzeń itd....

   Mam nadzieję, ze rozumiesz Alcybiadesie, że rozumiesz, iż Kościół to nie firma, której pracowników można zatrudniać i zwalniać jak się szefowi podoba. Z Kościoła za bycie byle jakim się nie wyrzuca. I jest on na tyle duży (liczny), i ma tak zupełnie inne inne niż firma cele, sposoby motywacji itd itp. że nie sposób nim zarządzać jak firmą.

   Nie obarczaj więc papieża że Kościół jest jaki jest. On ma oczywiście wpływ na linię Kościoła obowiązujące w nim prawo, ale przecież nie ma wpływu na to, jakich wyborów dokonują członkowie Kościoła, prawda? Nie ma najmniejszego wpływu na Twoje i moje decyzje. Owszem, może mnie do czegoś przekonać, ale nie jest w stanie nic na mnie wymusić. Nie obarczaj go więc odpowiedzialnością za wolne decyzje ludzi wierzących. To nie papież jest winny, ze Kościół jest jaki jest. Kościół jest taki, jakimi są jego członkowie. Jest więc i święty, przez jego świętych członków, i grzeszny, przez wszystkich grzeszników. Ale to wybory konkretnych ludzi, a nie efekt zarządzania nimi przez papieża....
 • Alcybiades
  12.09.2017 10:51
  Dziękuję , zdaje się ,że jednak dojdziemy do wspólnego zdania .

  Polecam lekturę literatury z zarządzania , najprostsze , najłatwiejsze do zrozumienia ...bo ja wiem Zieleniewski , Pentz ,uspokajam rachunku różniczkowego tam nie ma , otóż TO NIE JEST PAWDĄ ,ŻE DECYZJE CZŁONKÓW KOŚCIOŁA NIE SĄ INDUWIDUALNE W 100% , istnieją determinanty społeczne , organizacyjne które mogą prowadzić do grzechu [ jest pojęcie grzechu cudzego ] w istocie jest to grzech rządzących .Kościół naucza nas o człowieku ok. no...to jaka jest zależność człowieka od struktur ?

  To widać na przykładzie księży , tak księży oni wychodząc z seminarium, są ...inni , stali się inni w ciągu kilku lat , a wiec istnieje możliwość odwrotna , taka ,ze oto dziecię opuszczające balaski pierwszej komunii św. po kilku latach bycia np. w grupach rówieśniczych staje się innym człowiekiem niż to zamierzyli rodzicie , to jest i to działa TO DLACZEGO NIE ISTNIEJEJ W NAUCE KOŚCIOŁA ?No...? to co zrobić aby człowiek nie był poddawany zgubnemu wpływowi struktur ? gdzież to jest ? ale przecież jeśli już człowiek pójdzie do pracy to jeśli już zobaczy co to jest stosowana w praktyce zasada homo homini lupus est to jak będzie bazował na tym czego go nauczył kościół to ekonomicznie zginie ...nauczył ? niczego nie nauczył , niczego CO MA ZASTOSOWANIE W PRAKTYCE ŻYCIA SPOŁECZNEGO.

  Zamiast dłuższych wywodów : sięgam do klasyki literatury światowej ,oto jest obraz piekła , wśród morderców , cudzołożników i złodziei wyrok "odsiaduje " autor grzesznych książek , wszyscy "pensjonariusze" sa zdziwieni jego małą karą , ale ...ona ciągle wzrasta w miarę jak coraz to większe ilość ludzi te książki przeczytało .
  Tak też jest z Watykanem ,na pozór nieszkodliwy , ale jego czyny i zaniedbania w ciągu lat się pomnażają , prościej już nie potrafię , ROZPACZLIWIE SŁABA KONDYCJA K.K. NIE JEST PRZYPADKIEM z punktu widzenia nauki to prawidłowość , tak niechlujnie zarządzana instytucja musi szwankować ,ale nie chcę jedynie narzekać , jest Bóg ! ...każda inna instytucja świecka tak prowadzona przestała by istnieć ,

  pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Poniedziałek
  dzień
  31°C Poniedziałek
  wieczór
  27°C Wtorek
  noc
  21°C Wtorek
  rano
  wiecej »