• żalek
    08.10.2018 12:24
    nie ma kosciołów protestanckich. Są co najwyżej GMINY WYZNANIOWE EWANGELICKIE. Kościół jest JEDEN - swięty, powszechmy i Apolstolski - KATOLICKI !!!!
  • kj
    08.10.2018 12:27
    A łyżka na to: "niemożliwe!".
  • Anda
    08.10.2018 12:46
    W sprawie porozumień paryskich i wiary w globalne ocieplenie pozostaje brać przykład z Trumpa.
    • czytelnik
      08.10.2018 14:43
      Należy również zaprzestać szczepień i uznać Ziemię za centrum wszechświata... Błagam, nie żyjemy w średniowieczu. Globalne ocieplenie to fakt!
      • gość
        08.10.2018 16:20
        Zmiany klimatu to fakt - chyba, bo nie dobrych globalnych danych z ostatnich 100-200 lat. Ale przyczyny tych zmian nie są znane, a efekt CO2 to w zasadzie bujda. Było o tym w wikileaks, gdzie w mailach jasno widać było fałszowanie wyników. Polecam też oglądnąć wykład laureata nagrody Nobla z fizyki o pseudonauce globalnego ocieplenia. Na ziemiach Polski w średniowieczu było cieplej niż dzisiaj, a w XVII wieku była "mała epoka lodowcowa". I nie było przemysłu, to skąd ta zmiana?
      • Anonim (konto usunięte)
        08.10.2018 20:18
        Obarczanie ludzkości odpowiedzialnością za zmiany klimatu to wyraz pychy. Jeśli już, to zmiana lasów na pola dużo zmieniła w temacie, ale jakoś nie słychać by ktoś proponował obrócić wszystkie pola uprawne w ugory, żeby "ochronić klimat" .Zawartość CO2 w atmosferze podąża za temperaturą w systemie powierzchnia czynna (ziemia, woda)-atmosfera, a nie odwrotnie. Geofizyka i paleogeologia twierdzą to samo: pierwsza z reguł fizyki, druga z doświadczenia.
  • gut
    08.10.2018 15:57
    /Im bliżej natury jesteśmy, tym więcej czujemy w sobie Boga./
    /Johann Wolfgang von Goethe/
  • gość
    08.10.2018 16:02
    Kościół ma głosić Ewangelię, a nie zajmować się ekologią! . Człowiek przemieniony przez Ewangelię poradzi sobie i z konsumpcjonizmem i z problemami ekologii. Ekologia to ideologia ludzi walczących z Kościołem katolickim i trzeba to widzieć. Kościół, który nie głosi Ewangelii, a zaczyna pisać encykliki ekologiczne i przymila się do świata jest jak sól zwietrzała. Na co się nada, ze słów Chrystusa jasno wynika.
    Ciekawe, że hierarchowie nie widzę, że im więcej ekologii, psychologii i innych ...ogii w Kościele, tym mniej wiernych na Mszy Św!
  • WIARA CZYNI CUDA
    08.10.2018 18:41
    Jeshua Chrystus jasno powiedział "Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody" i w innym miejscu "Nikt nie przychodzi do domu Ojca mego jak tylko przeze Mnie". To już nie ma się czym w Kościele Katolickim zajmować? Nie po to Jezus Chrystus oddał za nas życie na krzyżu, abyśmy się zajmowali ekologią!
  • Albert
    08.10.2018 18:46
    Niszczenie środowiska naturalnego to grzech przeciwko Piątemu Przykazaniu Bożemu! Aby szanować środowisko, trzeba znać o nim prawdę i znać następstwa swoich poczynań. Obecnie ekologia, zresztą inne nauki też, jest całkowicie podporządkowana interesom finansowym bogatych, a sprawa ocieplenia klimatu jest szczególnie zakłamana. Główną przyczyną obecnych zaburzeń klimatycznych jest para wodna emitowana do atmosfery przez spalanie węglowodorów, o czym się milczy, a wszystko kłamliwie składa się na CO2, bo takiej propagandy wymaga interes bogatych lobby. Obecne działania na świecie nie są podejmowane dla dobra wspólnego, tylko dla pieniędzy bogaczy. Niedobrze jest że hierarchia Kościoła daje się używać do brudnego interesu bogaczy. Kościół ma obowiązek występować w obronie środowiska naturalnego ,ale powinien się opierać na prawdzie. Kościół powinien mieć swoich naukowców, którzy nie służą mamonie, tylko prawdzie, a więc Bogu.
    • Tomasz
      08.10.2018 20:48
      "Główną przyczyną obecnych zaburzeń klimatycznych jest para wodna emitowana do atmosfery przez spalanie węglowodorów," Czy możesz podać źródło na którym się opierasz?
      • Albert
        09.10.2018 09:57
        Z każdego spalonego m3 gazu powstaje niecały m3 CO2 i niecałe dwa m3 pary wodnej. To każdy uczeń średniej szkoły ma na chemii. Ze spalenia paliw ropopochodnych jest podobny efekt. Na świecie przez spalanie węglowodorów w ciągu roku produkuje się około 20 bln m3 pary wodnej. Jest to dodatkowa para wodna oprócz tej wyparowanej naturalnie. Podwyższona wilgotność powietrza podwyższa jego ciężar właściwy, a więc powoduje gwałtowniejsze wahania ciśnienia, co powoduje wichury. Podwyższona wilgotność powietrza zwiększa jego pojemność cieplną. co powoduje że masy powietrza, tak jak to było w tym roku, niosą ze sobą dużo ciepła z obszarów pustynnych i przenoszą je w inne miejsce. Podwyższona temperatura mas powietrznych powoduje większe odparowanie naturalne. Gdy takie takie masy powietrzne zetkną się z zimnymi masami powietrznymi przesyconymi wilgocią, to powodują nawałnice i zalewanie całych połaci. Podwyższona wilgotność powietrza sprzyja też rozwojowi różnych grzybów chorobotwórczych i sprzyja roznoszeniu się chorób bakteryjnych i wirusowych, a to powoduje zwiększone stosowanie różnych trucizn do zwalczania tychże chorób. To jest tylko kilka szkodliwych efektów podwyższonej wilgoci powietrza. Oprócz tego trwale wypalany jest tlen z atmosfery, bo w przeciwieństwie do CO2 , w naturze nie ma szybkiego procesu rozkładania wody na tlen i wodór, w związku z czym ilość wody na świecie zwiększa się, o co oszuści ekologiczni obwiniają topnienie lodowców.
      • Albert
        09.10.2018 10:00
        To co powyżej napisałem, jest informacją podawaną uczniom w szkołach średnich. Trzeba je tylko umieć analizować i wyciągać wnioski, czego niestety obecnie w szkołach się nie uczy.
  • l
    08.10.2018 18:51
    Ks.arcybiskup na św.Barbarę spotyka się z górnikami i głosi apoteozę polskiego węgla, a potem przed szczytem klimatycznym chwali encyklikę antywęglową. Dla każdego coś miłego. Potem zdziwienie, że biskupi nie cieszą się autorytetem.
  • tw70-SPI
    08.10.2018 19:15
    Wielka szkoda że nasz Arcybiskup jest przeciw nam, przeciw ludowi śląskiemu ,przecież My tu żyjemy na węglu i z węgla mamy energię,z węgla żyją nasze rodziny.Arcybiskupi Bednorz i Zimoń zawsze byli za Śląskiem a nasz Metropolita Skworc nawet imieniny nakazuje świętować a u nas na Śląsku zawsze urodziny się odprawia .Pozdrawiam.
    • sommer
      08.10.2018 19:49
      A tam do cholery z węglem, jest dwudziesty pierwszy wiek. Czas wycofać przestarzałe technologie grzewcze. Na Śląsku od jesieni do wiosny jest brudno i śmierdzi, stężenie rakotwórczych substancji w smogu jest przekroczone o tysiące procent. Z węgla żyje was kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a kilka milionów jest waszymi zakładnikami. Więc nie wypowiadaj się tu w imieniu ludu śląskiego
      • Anonim (konto usunięte)
        08.10.2018 20:11
        Trzeba zacząć węgiel traktować jak ropę naftową, jako surowiec do przetworzenia w paliwo i co tam jeszcze się zachce. I przy tym podejściu to właśnie bardziej węgiel jest paliwem XXI wieku.
    • docent
      08.10.2018 22:25
      Węgiel przecież nie będzie dostępny wiecznie. Kiedy rozpoczęto wydobycie, był na głębokość niewielkich szybów. Dziś jest z 1000 m, z metanem i ryzykiem śmiertelnym. I tak nie uciekniemy od poszukiwań innych zasobów. A Śląsk ma wykształconych ludzi, pracowitych, infrastrukturę - bez węgla też sobie poradzi. Sukcesywnie trzeba będzie to przejście zrobić.

      Odnośnie urodzin/imienin: urodziny są zwyczajem śląskim, zachodnioeuropejskim a teraz nawet Facebookowym;) Imieniny są prawdziwie chrześcijańskim zwyczajem, godnym propagowania. Niech każdy w sumieniu zdecyduje które święto obchodzić, zresztą można oba.
      • podaj nick
        09.10.2018 10:20
        dzięki Buzkowi, który zamknięte kopalnie betonował zniknie wydobycie jeszcze wcześniej niż natura chciała, przynajmniej u nas
  • Albert
    09.10.2018 10:04
    Ekologicznym paliwem i budulcem jest drewno, no ale w Polsce drewno jest dla robactwa, a ludzie budują bunkry i opalają je trującymi substancjami.
  • DNA
    09.10.2018 12:09
    O nowy ekspert od ekologii, bo tak wypada przy tym pontyfikacie. A może lepiej zająć się głoszeniem wiary. A nie powtarzaniem zwietrzałych, ekologicznych formułek?
  • Slązak
    06.04.2020 01:04
    Myślę że trzeba korzystać z paliwa jakie mamy na szczeście i rozsądnie nim gospodarować. Cieszyć się że są ludzie którzy nie boją się zjechać na dół i ten zawód pokoleniowo a nie z chęci maksymalizacji zysku. Bo to praca niewolnicza i powinny tam roboty pracować. Wystarczy żeby mieç czystsze powietrze produkować filtry dla użytkowników indywidualnych a nie dopłacać do zmiany pieca na ruski czy amerykański gaz. Nie kupować też ruskiego węgla bo naszego brakuje.Pomijam że to polki węgiel z czasów PRL tam wywożony. Wystrczyło go znaczyć.
  • Slązak
    06.04.2020 01:15
    Niech sobie każdy eolny kraj sam kształtuje politykę paliwową dla swoich przemysłów strategicznych i ludzi indywm zależnie od ich zamożności.Japonii nikt nie zakazuje stawiania kolejnych elektrowni atomowych, a leży na płytach tktonicznych i cała się rozleci i zatruje promieniotwórczością cały świat. Ten kraj nie ma też innych bogactw tak wydajnych a przemysł potrzebuje mnóstwo energii bo chcą być w czołówce świata a nie mają do tego warunków geograficznych powierzchni bogactw itp. ale nas postkomuniści wprowadzili do unii i ona chce na narzucać to co kapitalusci wymyślają - na czym by tu zarobić bo wszystko już było.
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
wiecej »