Komentarze 18
 • Gość
  08.01.2019 11:20
  "kritikos" po grecku znaczy "potrafiący rozróżniać"
 • george45
  08.01.2019 14:20
  „Krytykanci niczego sensownego w życie nie wnoszą. Zatruwają jedynie swoją żółcią”
  W całym artykule sam pan krytykujesz i krytykujesz, a na wstępie tegoż artykułu piszesz, że „Krytykanci niczego sensownego w życie nie wnoszą”. Jaki sens przyświecał Panu? Pisać by pisać, czepiać się i zrzędzić jak dziadek z Muppetów? Przecież na wstępie Pan założył że to bezsens. Pozostaje jedynie to, że chcesz Pan „Zatruwać swą żółcią innych”.
  Pouczasz Pan: „Czuwajcie, od siebie się zaczyna” […] jest w tych słowach głęboka prawda. W krytyce naprawdę powinniśmy zaczynać od siebie”. Mam jednak wrażenie, że to pouczenie przelane przez Pana, ma dotyczyć innych, siebie Pan wyeliminowałeś.
 • Stanisław_Miłosz
  08.01.2019 15:17
  Argumentum ad dziadki z Muppetów bronią niebezpieczną - obosieczną. Wiem po sobie. Łatwo się skaleczyć.
 • Katolik k
  08.01.2019 21:08
  Ma Pan niestety racje.Nawet modlitwy odmawiane codziennie przez wielu sa niezrozumiale choc ciagle je powtarzaja.Przypominanie i tlumaczenie jest porostu konieczne nawet tym,ktorym sie wydaje,ze wszystko juz wiedza i rozumia.Chocby tak banalne wydawaloby sie zdanie "odpusc nam nasze winy jako i my odpuszczamy"...az strach czytac niektore komentarze tu pisane czy wpowiedzi politykow a nawet i ksiezy niby w obronie wiary.
  • Gość
   09.01.2019 15:42
   jesteś specjalistą od wytykania innym mniemanych win, w dodatku stosujesz odpowiedzialność zbiorową
   • Katolik k
    09.01.2019 20:47
    Wlasnie po koledzie z ksiedzem rozmawialismy o tym,ze ludzie sie modla i nie bardzo nawet wiedza co powtarzaja i ksiadz powiedzial,ze tez tak mysli.Bo to widac.Jak sie powtarza a nie rozwaza tego to nie jest modlitwa a wierszyk.Odpowiedzialnosc zbiorowa stosuje do postawy wobec uchodzcow i nie tylko.To wina calego narodu bo pobozny rzad juz to pokazal gdy glosowal za zakazem aborcji.Ilu dzis nienarodzonych zabito?Kto winien?
   • Gość
    10.01.2019 12:08
    "To wina całego narodu" ? Po co te teksty?
   • Katolik k
    11.01.2019 06:37
    Nulla regula sine exeptione.
 • chochlik
  09.01.2019 15:33
  Jeśli sprawy w kościele idą dobrze to ok. krytykanctwo .

  Jeśli jednak źle , kościół powoli bo powoli ale kruszeje to do możliwości krytykanctwa należy dodać POSZUKIWANIE PRZYCZYN NIEPOWODZEŃ , wygląda podobnie jak krytykanctwo ale nim nie jest .

  Tego artykułu by nie było gdyby był OFICJA,LNY dokument instytucji omawiający przyczyny niepowodzeń , bodaj zgrubne analizy , ale nie ma … wszystko w porządku , nie ma kryzysu kościoła , nie ma laicyzacji w każdym razie od strony instytucji , taka postawa musi irytować , to dla tych co lubią zastanawiać się nad naturą człowieka .
  • Andrzej_Macura
   09.01.2019 23:21
   Andrzej_Macura
   Wiem z doświadczenia synodu w mojej archidiecezji, że wielu ludzi, także księży, jest świadomych sytuacji. Wiadomo w sumie jak jest. Trudno znaleźć lekarstwo. Bo pewnie jednego nie ma. A na dodatek lekarzy, którzy chcieliby o leczenie podjąć, bardzo mało. No bo cóż jest jeden ksiądz, na kilka tysięcy parafian? Jeden katecheta na kilkaset dzieci? Trzeba zaangażowania naprawdę wielu...
   • chochlik
    10.01.2019 15:30
    Drogi , ceniony przeze mnie Panie Redaktorze , zanim zastosuje się lekarstwo … potrzeba postawić diagnozę , NAZWAĆ CHPROBĘ . ok ?


    Szukać nie musimy tak bardzo intensywnie , wystarczy Biblia a Ona sama siebie nazywa nauką dla prostaczków , proste rzeczy tylko ludzie złej woli ją komplikują , komplikują to co proste [ używam pańskiego zwrotu ] Problem nie w tym że to trudne , tylko w tym ŻE NIE PRZYJMUJEMY BIBLII DO WIADOMOŚCI w każdym razie [ można się ze mną nie zgadzać ] poważna część mężów uczonych w piśmie boi się Słowa ... ja ich niekiedy czytam takie teologiczne ble ble , ani to Biblia ani nauki świeckie , nie potrafię tego czegoś sklasyfikować . Jaka jest ich ZASADNICZA WADA , to nie wymyśliłem , Mesjasz powiedział ,że uczeni w piśmie odcedzają komara a przepuszczają wielbłąda .


    ale wracam do tematu , gdyby kościół W DUCHU JEDNOŚCI wyznał swe winy to nie było by narzekań ale zastanawianie się nad drogami wyjścia , pasuje ?Ale kto o tym pisze ? tak o winach kościoła , duchowieństwa i laikatu , taksatywnie z Pismem [ bo z niczym innym ]w ręku wylicza , nie widzę nawet takiej woli … zostają biadolenia .

    Syn marnotrawny powrócił do Ojca , a teolodzy nie zamierzają wrócić do Biblii , do Źródeł , ot i sedno problemu .
  • Katolik k
   10.01.2019 06:23
   Jak bardzo jest zle w polskim kosciele katolickim pokazuje stosunek Polakow do uchodzcow.Z jednej strony za papiezem niesmiale wezwania prymasa i episkopatu i nielicznych biskupow.Z drugiej strony wiekszosciowa nachalna nacechowana polityka postawa nienawisci do Jezusa przy czym do,ktorego podobno sie zarliwie modla i w,ktorego wiare w swoim mniemaniu bronia.Prosze nie pisac,ze jestem islamista bo wrogo panstwo polskie odnioslo sie rowniez do naszych braci chrzescjan poranionych przesladowaniami i wojna.
   • Gość
    10.01.2019 12:09
    O czymkolwiek mowa, ty w kółko o "uchodźcach".
   • chochlik
    10.01.2019 15:14
    O uchodźcach można wiele , ale czuję się … nieswojo , bo oprócz dyskusyjnej kwestii niekiedy wrogo usposobionych uchodźców istnieje BEZDYSKUSYJNE łamanie Biblii np. w kwestii "wycierania szmat w sądach państwowych "a nie załatwianie ich drogą wskazaną przez Chrystusa ,

    dziwne jak prywatnie rozmawiam ze zwolennikami przyjęcia [ na wniosek zlaicyzowanych do cna Niemiec ] uchodźców to z reguły ich znajomość Pisma ograniczanie się właśnie do tego ,innych wersetów nie znają ... to prawidłowość , nie znaczy to oczywiście ż tak musi być w Twoim Gościu przypadku .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  4°C Czwartek
  dzień
  5°C Czwartek
  wieczór
  3°C Piątek
  noc
  2°C Piątek
  rano
  wiecej »