• Anonim (konto usunięte)
    27.02.2019 16:21
    Niech to nie zabrzmi jak zarzut przeciwko Franciszkowi. Ale jeśli w 2017 roku wykonano prawie 1000 wyroków śmierci na dorosłych osobach, to ile w tym samym roku wykonano wyroków śmierci na dzieciach nienarodzonych? Milion? Jaka więc jest proporcja? I to też w kontekście dyskusji o molestowaniu nieletnich. Jest chyba jakaś różnica między molestowaniem a okrutnym zabójstwem w łonie matki? Jeśli ktoś tego nie wie, to niech się dowie. Ostatnia decyzja w Nowym Yorku, by można było mordować dzieci do samego urodzenia! Od tego trzeba zacząć Ojcze św., biskupi i inni w KK. A potem dopiero "się pochylać" nad losem bandytów, seryjnych zabójców, gwałcicieli, zboczeńców, itp. Nawet jeśli są tam niewinni, to wszystkie dzieci w łonach matek są przede wszystkim niewinne i bezbronne jak nikt inny. Nie wspomnę już o sytuacjach, kiedy taki "gagatek" ucieknie z więzienia, lub po łagodnej karze, zrobi to samo i znowu zabije niewinną przecież osobę. I kto wtedy bierze odpowiedzialność za śmierć tej lub tych niewinnych ofiar? Zacząć walkę o życie od "głowy" a nie od dołu.
    • gosc
      27.02.2019 19:25
      Franciszek wielokrotnie wzywał do obrony każdego życia poczętego, wystarczy uważnie słuchać.
      W sieci jest mnóstwo materiałów i wypowiedzi Franciszka, wystarczy chcieć je znać.
      Oto tylko kilka z dziesiątków przykładów:
      1. https://ekai.pl/zmowa-milczenia-wobec-slow-franciszka-o-aborcji/
      2. https://www.pch24.pl/papiez-franciszek-o-legalnej-aborcji-w-irlandii--to-kultura-odrzucenia-zycia,62395,i.html
      3. https://pl.aleteia.org/2018/10/25/aborcja-czy-dziecko-moze-byc-przeklenstwem/
      4. https://www.tvp.info/39408722/papiez-franciszek-aborcja-jest-jak-wynajecie-platnego-zabojcy
  • Józef
    27.02.2019 18:19
    Jeżeli "życie ludzkie jest najważniejszym i podstawowym darem, jaki otrzymaliśmy oraz źródłem wszystkich innych darów i praw" to za co mniej ważnego oddawali życie męczennicy?
  • aga
    27.02.2019 19:09
    A najbardziej karane są dzieci zabijane w łonach matek....za to, że się poczęły, że "ośmieliły się" żyć. Miliony dzieci zostały za to ukarane, miliony...
  • M.
    27.02.2019 20:19
    AL 83: „Kościół (…) zdecydowanie odrzuca karę śmierci”.

    Jeśli rozumiane w sensie, że kara śmierci jest zawsze i wszędzie niesprawiedliwa sama w sobie a zatem nie może być kiedykolwiek właściwie przeprowadzona przez organy państwa:

    i). Haeretica, sacrae scripturae contraria.

    ii). Perniciosa.

    Rdz 9:63: „[Jeśli] kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego, bo człowiek został stworzony na obraz Boga.”

    Zob. także: Kpł 20-1; Pwt 13, 21-22; Mt 15:4; Mk 7:10; J 19:11; Rz 13:4; Hbr 10:28; Innocenty I, list do Exsuperiusa, PL 120: 499A-B; Innocenty III, Wyznanie Wiary przeznaczone dla waldensów, DH 7954; Pius V, Katechizm Soboru Trydenckiego, komentarz do piątego przykazania; Papież Pius XII, Przesłanie do Pierwszego Międzynarodowego Kongresu Histopatologii Systemu Nerwowego, AAS 44 (1952): 787.

    Św. Tomasz z Akwinu:

    „Tego rodzaju grzeszników, od których raczej szkody spodziewać się można dla innych aniżeli poprawy, zarówno prawo boskie jak i ludzkie nakazuje skazywać na śmierć. Czyniąc to, sędzia kieruje się nie nienawiścią, lecz miłością, dla dobra społeczeństwa, które ma większą wartość niż życie jednostki. Co więcej, śmierć wymierzona przez sędziego przynosi pożytek grzesznikowi: jest ekspiacją za winy, jeśli się nawróci, a kładzie kres winie, jeśli się nie nawróci, ponieważ odbiera się mu możność dalszego dokonywania występków” (Św. Tomasz z Akwinu, Suma Teologiczna, II–II, q. 25, a. 6, ad 2).
    • uwaga
      28.02.2019 15:13
      Tomasz z Akwinu "Skoro więc świeccy władcy z miejsca sprawiedliwie karzą fałszerzy pieniędzy i innych złoczyńców karą śmierci, tym bardziej heretyków można z miejsca, skoro tylko udowodni się im winę herezji, nie tylko ukarać klątwą, ale także sprawiedliwie uśmiercić"
  • M.
    27.02.2019 21:29
    > Czy Kościół mógł dojrzeć do zmiany swojego nauczania i papież ma prawo podawać nową naukę?

    Nie, gdyż wszystkich katolików (włącznie z papieżem) obowiązuje podporządkowanie się nauce wiary podawanej przez wieki przez Kościół jako objawionej przez Boga:

    "Wiarą boską i katolicką należy wierzyć w to wszystko, co zawiera się w słowie Bożym spisanym lub przekazanym, i jest do wierzenia przedkładane przez Kościół – albo uroczystym orzeczeniem, albo zwyczajnym i powszechnym nauczaniem – jako objawione przez Boga". (Pierwszy Sobór Watykański, Konstytucja dogmatyczna o wierze katolickiej, Rozdz. 3)

    "Pogląd wreszcie, że papież stał się 'mocą swojej nieomylności władcą całkowicie absolutnym', opiera się na zupełnie błędnym zrozumieniu dogmatu o nieomylności papieskiej. Jak to Sobór Watykański w jasnych i wyraźnych słowach zaznaczył i jak wynika z samej istoty rzeczy, nieomylność ta jest jedynie przymiotem najwyższego papieskiego Urzędu Nauczycielskiego. Ten zaś posiada taki sam przedmiot, jak nieomylny Urząd Nauczycielski Kościoła w ogóle i jest związany nauką Pisma św. i Tradycji, jak również dotychczasowymi doktrynalnymi rozstrzygnięciami Urzędu Nauczycielskiego Kościoła". (Deklaracja episkopatu niemieckiego potwierdzona przez Piusa IX jako trafny wyraz nauki katolickiej w liście apostolskim “Mirabilis illa constantia”, 4 marca 1875 r.)

    --

    Nie, ponieważ zadaniem papieża i Kościoła jest święcie strzec i wiernie wyjaśniać depozyt wiary, a nie podawać nową naukę:

    "Duch Święty został bowiem obiecany następcom św. Piotra nie dlatego, aby z pomocą Jego objawienia ogłaszali nową naukę, ale by z Jego pomocą święcie strzegli i wiernie wyjaśniali Objawienie przekazane przez apostołów, czyli depozyt wiary". (Pierwszy Sobór Watykański, Konstytucja dogmatyczna o Kościele Chrystusowym, Rozdz. 4)

    "Nauka wiary, którą Bóg objawił, nie została bowiem podana jako wytwór filozofii, który dałby się udoskonalać mocą ludzkich umysłów, ale została przekazana Oblubienicy Chrystusa jako Boży depozyt, by go wiernie strzegła i nieomylnie wyjaśniała". (Pierwszy Sobór Watykański, Konstytucja dogmatyczna o wierze katolickiej, Rozdz. 4)

    --

    Nie, ponieważ zmiana znaczenia dogmatów należy do heretyckiego systemu modernistycznego i jest potępiona wielokrotnie przez Kościół:

    "Gdyby ktoś mówił, że jest możliwe, aby zgodnie z postępem wiedzy niekiedy należało dogmatom podanym przez Kościół, nadać inne znaczenie od tego, jakie przyjmował i przyjmuje Kościół – niech będzie wyklęty". (Pierwszy Sobór Watykański, Konstytucja dogmatyczna o wierze katolickiej, Kanony, IV. O wierze i rozumie, Kan. 3)

    --

    Nie, ponieważ Objawienie zakończyło się wraz ze śmiercią ostatniego Apostoła:

    [Twierdzenie potępione] "Objawienie, które stanowi przedmiot wiary katolickiej, nie zakończyło się wraz z Apostołami". (Pius X, dekret "Lamentabili sane exitu")
  • Lu
    27.02.2019 22:35
    O ile lepszy byłby świat, gdyby lewica dostrzegła zło aborcji, a prawica zło kary śmierci...
  • Gość
    28.02.2019 15:15
    A jak Hans Frank czy Rudolf Hoess zostali straceni za zbrodnie przeciw ludzkości to bardzo to obraża nasze uczucia religijne?
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
5°C Sobota
dzień
7°C Sobota
wieczór
wiecej »