Komentarze 17
 • sp
  08.07.2019 19:29
  O tyle się z Księdzem Kardynałem nie zgodzę, że według mnie ta "reforma" ów problem wyraża i pogłębia.
 • gość777
  08.07.2019 20:28
  Dajcie już spokój z tym chorym narodem...
 • Alexy Neudorf
  09.07.2019 07:23
  Kard. Müller swoją wiarygodność stracił będąc na czele kongregacji wiary kiedy na swoim biurku piętrzyły się sprawy pedofilii nie zajmował się tym i nie przekazywał swojej wiedzy papieżowi. Teraz zwolniony przeniósł swoją energię na krytykowanie niby biskupów niemieckich ale w rzeczywistości uderza w papieża. Ten portal jest jedyny który co jakiś czas publikuje jego krytyki z nadzieją że można wrócić do czasów przedsoborowych, kiedy wszystko w kościele było lepsze. Pędzącego pociągu nie może jeden zatrzymać i to jest dobrze.
  • Tomaszl
   09.07.2019 15:00
   To nie jest problem powrotu do czasów przed SVII. To jest problem odejścia od nauczania SVII. Dwa przykłady, czyli praktyczne uznanie że konfesjonał jest zbędnym meblem w kościołach oraz że małżeństwo nie jest już dozgonnym związkiem kobiety z mężczyzną to nie jest droga SVII, lecz droga zaprzeczająca dokumentom SVII.
   Tak samo jak głoszenie emocji zamiast kerygmatu.
   • Ktoś
    09.07.2019 17:21
    Synod w Toledo w 593 uznał spowiedź "uszną" za gorszącą.
   • Tomaszl
    09.07.2019 18:40
    @Ktoś - nie przez przypadek połączyłem pozbywanie się konfesjonałów z rosnącą patologią rozwodów.
 • Krzysztof
  09.07.2019 07:49
  Mądry, Boży kapłan.
 • Tomaszl
  09.07.2019 08:46
  W dobie europejskiej laicyzacji kościoły lokalne szukają na nowo swych dróg i na nowo próbują definiować choćby pojęcia moralne aby nadążyć za światem. Tyle tylko, że taka droga nie prowadzi do zapełniania ław kościelnych, ale do większej pustki w kościołach.
  Wiara katolicka, ta rzeczywista nie jest ani łatwa, ani światowa. Nie ma na celu zapewnienia szczęścia tutaj na ziemi. Wręcz przeciwnie, człowiek wiary zawsze i bez wyjątku idzie drogą krzyża. Niestety współcześni katolicy wolą wiarę emocjonalną, łatwą i przyjemną, a gdy przychodzi krzyż to ratują się ucieczką. A kościoły lokalne jak widać na przykładzie choćby Niemiec wolą taką ucieczkę pochwalać, zamiast przypominać o trudzie bycia katolikami.
  • Alexy Neudorf
   09.07.2019 11:58
   Rolę kościoła katolickiego przejmują różnego rodzaje sekty które potrafią więcej swoich wyznawców na sobotnio-niedzielne nabożeństwa zmobilizować. One mają procentowo wyższy odsetek młodych i co ważne członkowie tych wyznań są płciowo równouprawnieni i są prawdziwą wspólnotą jak kiedyś kościół katolicki na samym początku istnienia. Póki zarówno młodzież jak i kobiety nie będą miały możliwości współdecydowania (rządzenia) w tym kościele, będzie to tylko kościół coraz starszych wiernych ale na pewno nie żywych i młodych. Patrząc na Amerykę południową zjawisko to jest coraz bardziej widoczne. Tam są wszyscy katolikami ale w niedzielę duża ich cześć jest na różnego rodzaju spotkania ewangelijnych. Moje miasto posiada 12 kościołów katolickich 14 protestanckich ale te świecą pustkami nawet Muzułmanie z ich czterema domami modlitw są nie do połowy pełne, za to w moim mieście jest aż 80 różnych sekt które mają problemy lokalowe by pomieścić wszystkich swoich zwolenników. Czyli nie dyscyplinowanie swoich wiernych ale poważne traktowanie i równouprawnienie ich będzie w przyszłości decydowało jaki kościół przeżyje.
   • Tomaszl
    09.07.2019 14:57
    Zarówno kościoły protestanckie jak i wiele katolickich pustoszeją właśnie przez tzw. słuchanie wiernych i licytację kto zapewni więcej szczęścia. Tyle że na tej drodze nie da się przebić rożnych sekt w których domorośli liderzy obiecują każdemu szczęście wg prywatnych ich wizji.
    Kościół aby stać się na powrót wiarygodnym musi wrócić do nauczania kerygmatu, bardzo trudnego i wymagającego kerygmatu, a nie głosić szczęśliwość wszelaką.
    I wybacz, ale młodzi ludzie muszą poznać czym jest relacja Mistrz-uczeń, inaczej nie mają szans przyjąć wiarę katolicką. Eksperymenty jakie dziś proponuje się młodym, w tym budowanie emocjonalnej papki zamiast wiary procentują jedynie pustymi kościołami. I tak jest i w Niemczech i tak będzie w Polsce jak pokolenia dziś starszych wiernych odejdą do Pana.
   • mama
    09.07.2019 15:20
    Alexy Neudorf przyszedłeś tutaj z prawdziwej wiary na sekty nas nawracać ? człowieku nie masz pojęcia co to znaczy prawdziwie wierzyć w naszej wierze, popatrz na męczenników za wiarę, a może wtedy coś zrozumiesz, bo żal bierze człowieka nad Twoim myśleniem.
   • zapytanie
    09.07.2019 17:25
    Co to jest "relacja Mistrz-uczeń" ? Chrystus powiedział "niech pierwszy z was będzie sługa braci swoich" (Łk 22, 25 - 27 i paralelne).
   • Tomaszl
    09.07.2019 18:38
    Ale relacja Mistrz-uczeń nie zaprzecza aby być sługą braci. Warto zobaczyć jak to działa choćby w zakonach monastycznych, albo jak to opisał św. Benedykt.
   • Alexy Neudorf
    09.07.2019 19:09
    Do "Tomaszl" Ty przedstawiasz Twój punkt widzenia który w Twojej młodości jeszcze imponował, mnie też ale widząc powszechne angażowanie się młodych w pracę ekologiczną, albo wspieranie dzieci migrantów w nauce, czy popieranie takich po za kościelnych organizacji jak Lions Club wierzę że ci młodzi trafią kiedyś do tych kościołów które ich dzisiaj po prostu ignorują i nie pozwalają im aktywnie uczestniczyć. Ci młodzi jednak nie rozumieją dlaczego kapłaństwo jest tylko dla mężczyzn a nie kobiet, nie rozumieją celibatu choć widzą że tylko nie liczni tego przestrzegają a przede wszystkim widzą hierarchów kościelnych którzy nie żyją ewangelią tylko ją na sucho bez przekonania przekazują. W Niemczech są te kościoły pełne w których są prawdziwi wiarygodni duszpasterze, którzy potrafią głosić kazania ale też wyjaśnić np. znaczenie całej liturgii nawet modlitwy "Ojcze nasz" czy Credo, którzy mają otwarte uszy na bolączki dzieci i młodzieży, organizują korepetycje dla dzieci a w niedzielę po mszy organizowane są spotkania przy kawie albo i jakiejś zakąski z różnych stron świata. Ksiądz to tylko nadzoruje ale młodzież i dorośli sami wnoszą idee i pracę. Tak powinna wyglądać żywa parafia. W tej parafii jest zarówno polska, włoska, afrykańska jak i tamilska misja katolicka co wszystkich jednak bardzo dziwi to brak jakiegokolwiek angażowania się w to życie kościoła tej polskiej misji katolickiej ale i tu ma się nadzieję że to się kiedyś poprawi. Jestem może i za wielkim optymistą ale wierzę że im wcześniej tym kościołem rządzić będą młodzi mężczyźni i kobiety tym szybciej zażegna się zniknięciu kościoła z życia publicznego. Nauczanie ewangelii bez życia ewangelią jest ziarnem które spadło na skałę.
   • Tomaszl
    09.07.2019 20:12
    Widziałem w mojej parafii to zaangażowanie młodych - jak szybko przyszli, tak szybko odeszli. Nie z winy księży, ale z faktu, że wspólnota to nie konkurs piękności dla liderów, czy też nie miejsce realizacji własnych pomysłów nie związanych z Kościołem.

    I taka ciekawostka z mojego podwórka - liderkami większości parafialnych, działających i dynamicznych wspólnot są u nas kobiety. Więc i druga Twoja teza nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością.
 • Anonim (konto usunięte)
  13.07.2019 10:10
  @ALEXY NEUDORF, TOMASZL. Wydaje mi się, że Wasze stanowiska mogą się zgadzać. Wprowadzanie w liturgię, Credo, nauka modlitwy - dodam itd. to wprowadzanie do osobistej, pogłebionej wiary, do spotkania i doświadczania Boga, Jego pomocy, doświadczanie nawracania się. A to skutkuje czynami. Z drugiej strony,, nauczanie ma formować sumienia i podawać zasady, a nie gotowe, "jedynie słuszne" rozwiazania. Inaczej mamy ideologię, albo wręcz "świecką wiarę", nietolerancyjną, zaślepioną, mamy odsądzanie od czci i wiary tych, którzy nie chcą całego pakietu. I ode mnie: pokora, uznanie własnej grzeszności (i omylności! ), radość i pokój "nie z tego świata" - czy nie tego nam wszystkim brakuje?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  3°C Czwartek
  wieczór
  1°C Piątek
  noc
  0°C Piątek
  rano
  4°C Piątek
  dzień
  wiecej »