Komentarze 11
 • Katolik k
  09.07.2019 09:54
  pamietam jak zdenerwowany Jan Pawel II podniosl krzyz i powiedzial: nie patrzecie na papieza nie na kosiol a na Jezusa! Nie widzialem go nigdy wczesniej i pozniej wkurzonego ale wtedy byl.
 • skierka
  09.07.2019 12:04
  Droga Pani ! … z ust mi to Pani wyjęła , gratuluję odwagi napisała Pani ,ze ludzie odchodzą od Chrystusa który w przekazie ludzkim jest karykaturą , no... i moje takie zdanie.


  Uwaga ! clou problemu :

  Jeśli już doszliśmy do wniosku ,że "rysujemy karykaturę "Pana to następnym logicznym wnioskiem jest POKAZANIE W KTÓRYM MIEJSCU ? prawda ? chodzi to aby przerysowania i zafałszowania Jego Wizerunku oczyścić od gorszących naleciałości , ok ?


  I teraz pora na "schody " , najprostszą z możliwych metod jest ...wzięcie w garść Ewangelii [ lepiej Biblii bo bez Dz.A chyba się nie obejdzie , bez ST chyba tez nie ] i WSKAZAĆ ILE ODSTĘPSTW OD WIARY LICZĄC OD CZASÓW ŚW. PIOTRA I PAWŁA KOSCIÓŁ UCZYNIŁ , ostrzegam to mój "konik " … dużo tego .


  Wiem , wie ja tez miałem swoich szefów , wiem ,że taki temat nie przejdzie , często używam ostrych słów ale nie jestem okrutnikiem . Szkoda , bo już samo omawianie tematu przyniosło by Waszej Stronie niezwykłą poczytność ...bo to temat po pierwsze stanowiący temat tabu , nikt nie ośmieli się na analizę przyczyn degrengolady cywilizacyjnej kościoła , brak jakiegokolwiek wpływu a procesy społeczne bo to by stanowiło … mowę oskarżycielską w stosunku do ojców kościoła ,za takie nauczanie i takie prowadzeni posługi władzy .


  Po drugie jeśli ten temat nie istnieje w oficjalnej prasie kościelnej to wcale nie oznacza ,że w ogóle nie istnieje i że np. rozmowach prywatnych nie stanowi aby tematu dominującego , to naturalne , na pytanie "co się dzieje z kościołem " można dyskutować jedynie w wąskich kręgach ...to katakumby , dlatego jestem wyrozumiały , Bóg zapłać za odwagę .


  Prywatnie , może się Pani z tym nie zgadzać , odbywa się egzekucja instytucji w tej formie jaka jest , przypomną to okres w życiu Saula w którym nie ścinano mu głowy ale tracił on z woli Jahwe popularność i mir w Izraelu na rzecz Dawida , oto za sprawą medialną odsłonięto co pedofilię ? … żeby tylko , odsłoniono całkiem nie Chrystusowe MECHANIZMY SPRAWOWANIA WŁADZY , to mocniejsze niż pedofila , pedofilia jako główny temat zniknie , sprawowanie władzy nie … ale to już inny temat . ale dlaczego ja o tym ? bo to jest pierwotne źródło odejścia k.k. od nauki św. Piotra i Pawła , a z Prawdą nie sposób walczyć ona " jakoby przyrodzenie w oleju mając , na wierzch zawsze wypłynie "


  pozdrawiam .
 • Bezimienny
  09.07.2019 13:58
  Bezimienny
  Myślę, że jest w rozumowaniu Szanownej Pani Redaktor pewien błąd w założeniach. Otóż doświadczenie życia podpowiada mi, że ludzie nie odchodzą z Kościoła Z POWODU takiego czy innego zachowania ludzi Kościoła. Raczej takie czy inne zachowanie Kościoła traktują jako PRETEKST. A że ich ludzie Kościoła dostarczają, cóż...

  Jest coś jeszcze: jeśli jestem członkiem Kościoła, to jestem za niego tam samo odpowiedzialny, jak każdy inny. Twierdzenie: odchodzę, bo ludzie tworzący Kościół są źli to dziecinne przerzucanie odpowiedzialności na innych. Dopuszczalne gdy chodzi o ludzi wchodzących w dorosłe życie, ale nie dorosłych. I gdyby konsekwentnie ją stosować mogłaby usprawiedliwić każdego: ostatecznie ksiądz czy biskup też mogą powiedzieć, że są jacy są, bo tacy są inni chrześcijanie, prawda? A co się nasłuchają w spowiedzi...

  Trzeba po prostu konsekwentnie porzucić myślenie o Kościele w kategoriach ONI, a przyjąć myślenie, że to MY, więc także i JA. Ode mnie też coś zależy.
  • Katolik k
   09.07.2019 14:31
   jeszcze cos.Popatrz na forum jakie komentarze pisza na temat uchodcow ci co maja sie za katolikow.
  • Bezimienny
   09.07.2019 14:58
   Bezimienny
   Banialuki wypisujesz katoliku. Gdyby ludzie odchodzili z Kościoła z powodu złego stosunku niektórych katolików do migrantów, to jednocześnie powinni wracać z powodu pozytywnych pod tym względem wypowiedziach kościelnych hierarchów. Przede wszystkim zaś powinni rzucić się do pomocy migrantom. Nie robią tego. Części z nich los migrantów jest obojętny, część z nich popiera natomiast niechęć wobec nich. Niewłaściwy stosunek do obcych może być powodem odchodzenia od wiary zaledwie niektórych spośród odchodzących. Na pewno generalnie nie ma to najmniejszego znaczenia. Myślę nawet, że jest odwrotnie: część z tego powodu właśnie nie lubi niektórych biskupów.

   A propos migrantów. Dałeś coś na program "Rodzina rodzinie?" A nie, mieszkasz w Niemczech, zapomniałem. Państwo dało za Ciebie...
   • Katolik k
    09.07.2019 21:20
    "rodzina rodzinie to wspieranie tych co pozostali na miejscu czy tak? Czyli tych co wygnali tamtych co musieli przed przemoca i przesladowaniami pomocy w swiecie szukac?A wiec wspieranie zla czy myle sie? A teraz powaznie.Bylem niedawno w Polsce na weselu i przysluchiwalem sie.I o dziwo najwiecej psow na ksiezach wieszali ci co popieraja PiS.Kompletnie mnie to zaskoczylo bo myslalem dotad,ze to "spolka".Cos sie dzieje i cos peka. A odnosnie tej pomocy na miejscu to czesto rzeczywiscie jest ona grabiona i kupuje sie za nia nastepna bron.ONZ robi co moze ale nie zawsze moze a ludzie uciekaja przed przemoca a nie jada na wczasy jak probujecie to przedstawiac,zeby uchodzcow obrzydzic i wlasne sumienie oszukac.
  • chochlik
   09.07.2019 19:00
   Bo ja wiem … w moi najbliższym otoczeniu ludzie przestają być katolikami nie dlatego że ktoś tam kiedyś coś zrobił czy powiedział ale po prostu coraz słabsza jest ich wiara , powoli zamiera , to jest tak jak z małżeństwami , rozchodzą się bo ktoś tam zdradzał , pił , bił ale rozchodzą się tez i cicho , bez wyraźnych przyczyn staja się sobie sobie obcy.

   Raportu o stanie kościoła jak nie było tak nie ma , wiec każdy może po swojemu , po omacku, moim zdaniem to jest tak jak z częścią do Fiata czy "Merca " dobrze mieć zapasową kiedy się ma samochód ale jeśli się nie ma to po co komu do czego potrzebna ? Liturgia to część życia kościoła , jeśli nie ma go np. w ekonomii czy obyczajowości to jest to do niczego nie potrzebna , część to nie całość , ok ? duchowieństwo uczyniło z liturgii całość życia kościoła , wychodzi człowiek ze świątyni i widzi obcy temu świat … i c on ma z tą abstrakcyjną społecznie nauką zrobić ? … zapomnieć ...
   • Katolik k
    10.07.2019 06:01
    slowa ucza przyklady pociagaja- juz starozytni to wiedzieli.Ludzie traca wiare bo i ksieza jej nie maja.Nie da sie sie glosic jednego a czynic co innego.
 • tomak
  09.07.2019 16:19
  Kościół nie może ograniczać się do dzieł charytatywnych czyli do materialnego wspierania ubogich, uchodźców, chorych, starych itd. To wszystko jest dobre i właściwe, zgodne z Ewangelią, ale NIE WYCZERPUJE całej misji Kościoła. Trzeba postawić na solidne nauczanie katolickie (to apel do biskupów!!!), które powinno mieć ściśle ortodoksyjny charakter, a więc to nauczanie powinno w sposób jednoznaczny odrzucić zgodę na grzech ciężki. Nie może być tak, że dopuszcza się rozwiedzionych i żyjących w ponownych związkach (choćby niektórych) do komunii świętej, bo to jest świętokradztwo. Jeśli tej i tym podobnych dwuznaczności Kościół nie wyeliminuje i nie powróci do prawdziwej czci Boga, to kościoły w szybkim tempie opustoszeją. Dziś jesteśmy niestety na tej drodze.
 • skierka
  10.07.2019 14:59
  Pojawiło się w moim najbliższym otoczeniu pytanie ... to była "szpila ": skąd ja to wszystko wiem ? tak o tym "duchowym gilotynowaniu instytucji kościoła" ... ano fakt , ja tego nie wiem , ja się tylko domyślam to "proces poszlakowy " zbyt wiele jest podobieństw, analogii do procesu upadku kościoła w Irlandii.

  a/ zastępowanie tekstów biblijnych teologicznymi rozważaniami , np. milczenie w kwestach LGBT .


  b/ OSZUKIWANIE LUDU W SPRAWACH AFER PEDOFILII , niekiedy była to nawet WSPÓŁPRACA INSTYTUCJI ze sprawcą w sutannach w dziele tuszowania ich przewin, to nie byli pojedynczy księża , to cały "wianuszek ludzi dobrej woli "jeszcze raz powtarzam nie o pedoflię chodzi ale postawą instytucji a posądzenie o stawianie wyżej interesów korporacyjnych niż Słowa to dla proroka ...duchowa śmierć , kto takiemu wierzy ?

  c /Upadek kościoła w Irandii [ z pięciu czy siedmiu seminariów duchownych funkcjonuje dzisiaj już tylko jedno ] to nie tylko postawa czynienia zła , to przede wszytkim postawa NIECZYNIENIA DOBRA to tak jak dzisiaj u nas , w dziele odwrócenia blamażu instytucja ...nie robi nic , tak jak w Irlandii ,nie czyni żadnego wysiłku społecznego INTEGRUJĄCEGO KOŚCIÓŁ , w Polsce , to mogło by być idąc po najmniejszej linii oporu zaktywizowanie pracy Akcji Katolickiej a ile tematów mogła AK by załatwić ? ...więcej niż może to uczynić EP , nie przesadzam .Ale nie...oni czekają , na co ? na ostateczny upadek ?


  W tej chwili AK zajmuje się [ na moim lokalnym podwórku ] omawianiem tego co biskupi powiedzieli , po co ? komu to potrzebne ?


  Droga Pani Redaktor ! ...karykatura Chrystusa to ...my , nie dlatego ,że kradniemy czy pijemy więcej niż ateusze , ale dlatego ,że nic nie robimy ...byliśmy w niedzielę w kościele ..i to wystarczy ... ale kto nas tego nauczył ?

  Oczywiście ci ktorzy nauczyli nas ,że chrześcijanin to ten kto "otworzył serce" i rożne takie "kardiologiczne" dywagacje , więc deklaruję:

  otworzyłem swoje serce ... i kto mi udowodni że nie otworzyłem ? karykatua ? nie , to nie karykatura , to szpetny bohomaz Chrystusa. zpunktu widzenia prowadzenia "punktu usług liturgicznych " to powinno wystarczyć , po co komu polityka społeczna , pasterstwo ? zbędne ...
 • Natura
  13.07.2019 18:39
  Ma Pani racje.My zaprzestalismy uczestnictwa w obrzedach gdyz kosciol stal sie partia polityczna.Partia gardzaca tymi najslabszymi i tym co dotad glosil kosciol.Pewno wierzacymi zostaniemy ale poza kosciolem.Tej obludy nie da sie juz zniesc.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  11°C Piątek
  dzień
  12°C Piątek
  wieczór
  9°C Sobota
  noc
  7°C Sobota
  rano
  wiecej »