Komentarze 19
 • Gość
  13.07.2019 09:14
  Rozumiem, że ten tekst to krypto-pean dla pani Przyłębskiej i jej męża eks-agenta? A może i dla posła Piotrowicza? Bo oni tacy biedni, i tak ich teraz krzywdzą oskarżeniami. Czcigodny autorze! Zastanów się może nad sprawą nieco szerzej - co i jak robi z tym PRLowskim balastem partia rządząca dzisiaj. Jak manipuluje tym balastem, jak ona łamie sumienia ludzi dziś. Czcigodny autorze, obejrzyj sobie jeszcze raz nagranie z wypowiedzią p. Dudy na trawniku przed Białym Domem - jak się nadął i nabuzował, gdy zaczął mówić o "stalinowskich sędziach", którzy "skazywali na śmierć polskich patriotów" - i TERAZ WCIĄŻ są sędziami. Toż to ludzie z twojej, autorze, ukochanej bajki...
  • nika
   13.07.2019 12:22
   Ech, Gościu. Wiele z obecnie krytykujących osób za jedyną zasługę w tym zakresie ma ... swój wiek, dzięki któremu wówczas byli najwyżej uczniami podstawówki, o ile nie jeszcze mniej. Może pora, by to dostrzegli, że nie są kompetentni do oceniania. Sami nie mieli okazji się sprawdzić. A co do stalinowskich sędziów skazujących na śmierć - od 1956r. minęło 60 lat. Kto wtedy orzekał, dawno nie żyje, a już na pewno nie jest sędzią. A ci, co orzekali w stanie wojennym też już nie orzekają (kalendarz). Szkoda tej powtarzającej się retoryki, ciągle siejącej niepokój i podziały... Divide et impera? ...
 • A.G.
  13.07.2019 12:40
  Tak, w czasach PRL-u dla młodzieży przynależność do ZMS i ZSP była swoistym podatkiem nie do uniknięcia. Ale w kontekście, ostatnio często stawianych zarzutów - z tytułu ich dawnej przynależności do tych "komunistycznych" czołowym osobom związanych z władzą PiS - należy przyznać ich zasadność, ponieważ wiele z tych osób było członkami organów czyli władz tychże organizacji i z tego to powodu - nie można ich usprawiedliwiać. Zatem ich ciemne plamy w życiorysie - powinny być znane wszystkim zainteresowanym obywatelom z tej racji, iż obecnie oni pełnią ważne funkcje publiczne.
  • Natura
   13.07.2019 18:55
   Bez przesady.W mojej klasie nie nalezal nikt pomimo,ze nas wszystkich bez naszej zgody zapisano.Wszyscy odmowilismy i pomimo grozb rozwiazania klasy i wyrzucenia ze szkoly i wzywania rodzicow jej nie rozwiazano.Po zakonczeniu cyrku,ktory trwal prawie caly rok szkolny dyrektorka ,ktora mielismy za beton partyjny przyszla i podziekowala nam.Zdiwilo nas to wszystkich i bylo mile.Bylismy jedyna klasa,ktora sie zbutowala i jej w sumie nie ukarano.Konformisci byli sa i beda.Jednak gdy konformisci probuja rozliczac innych staje sie to obrzydliwe. Dlatego mowie PiSowi- nie!
   • robak
    14.07.2019 17:59
    opowiadasz bzdury. pozdrawiam
   • Poganie?
    14.07.2019 19:29
    to,ze ty portkami trzasles nie znaczy,ze inni tez.Solidarnosc to tez ludzie niezlomni a przypadek sprawil,ze w wystarczajacej ilosci aby komune obalic.Przykre jest to,ze po tym szybko sie poroznili.
   • robak
    14.07.2019 20:48
    pewnikiem nie doczytałeś - coby prściej było - gdy komuńskie zhp czy zms było to ja szczeniak jeszcze był ( no może nie całkiem bo szkołe srednią kończył ), a wtedy nkt o ideologii nie myślał dlatego portkami ija nie trząsł , a solidarności to jeszcze nie było , potem tylko tzw kor istnial i w wolnej europie my słuchali ( oczywista po cichu ) coby sąsiąd nie słyszał bo może donosiciel to byl .i o takich to ja czasach pisał adyć wspomnę jeszcze co to z nimi na obozy hezdżil - jak się pierwsze rozruchy zrobiły i zywność na kartki była - jak my sie na obozach upominali co się dzieje i o kserwach gadali to za karę latryny czyścili i warty mieli ( a dzieciaki my jeszcze przeca byli . aleć to historyja już jest . natomiast solidarność to inne juz czasy byli i wtedy inaczej do spraw się podchodziło , można by tylko zapytać ile to ówczesnych solidarnościowców w zgp czy zms alibi w zsmw było? a co do tych portków - pewnikiem jak byś w molicujnym pokoju przesłuchań siedział to nie tylko portkami nbyś trząsł . dlatego nigdy nie oskarżam ludzi którzy podpisywali różne papiery co im przynoszono ( bo ze strachu to robili alibo w trosce o b liskich swoich . natomiast pogardzał będę takimi którzy za takie podpisywanie i donosicielswto kasę brali . aleć jak mówię to juz inne czasy byli o wiele bliższe . pozdrawiam
   • Natura
    16.07.2019 08:02
    Acan panie pewnikiem waszmosc nie wiecie,ze Solidarnosc powstala na gruncie socjalnym.Pozniej to ewoluowalo politycznie.
 • Hammurabi
  13.07.2019 14:45
  A może spytać do JAKIEJ WSPÓLNOTY NALEŻYSZ ? ZMS to tez była wspólnota , także polityczna , także materialna [ np. przydziały mieszkaniowe "poza kolejką " "lemingi , korporacje , to też wspólnoty , także wspólnoty interesów , a do jakiej wspólnoty może należeć katolik co do "wspólnoty Stołu Pańskiego " ? a ...z punktu widzenia społecznego ile ona trwa 40 min. ?a ...co dalej . dokąd się udasz jeśli ma problemy ? ZMS- owiec wiedział gdzie , to zapomniane rejony Biblii , prawda ?


  Człowiek to istota społeczna , więc do jakiej wspólnoty także politycznej , także ekonomicznej [pierwsi chrześcijanie ] może należeć katolik ? Było wielu ministrantów którzy stali się ZMS-owcami , cóż na bezrybiu i rak może być rybą , i nawet taki pogardzany ZMS może być namiastką wspólnoty , której w k.k. … brak .


  Zatem nie wyciągajmy źdźbła z ich oka , weźmy się za siebie .
 • Poznanianka
  13.07.2019 22:12
  "Wstrętne czasy były. I ubłocone. Sumienia połamane."

  Księże Tomaszu, bardzo mnie ksiądz tym artykułem zbulwersował!

  Nie sądziłam, że kapłan z takim "stażem" i takim "doświadczeniem życiowym" może zachowania naganne bagatelizować, tłumacząc, że "takie były czasy" i " ktoś" sumienia łamał . Znam te czasy doskonale, bo w latach 1964-1968 byłam licealistką, a w latach 1968-1973 studentką. Ukończyłam "dobre" Liceum i dostałam się na "trudne" studia i je ukończyłam, chociaż nie należałam do żadnej z wymienionych organizacji. Oczywiście kosztowało to wiele więcej wysiłku i trudu! O paszport się nie starałam, bo nie było mnie finansowo "stać" na wyjazd na tzw. zachód. I jakoś nie boleję nad tym, że nie byłam wtedy w Paryżu czy Londynie itd.
  Uważam, że za "swoje czyny" należy odpowiadać a nie usprawiedliwiać się "trudnymi czasami" a od kapłana oczekuję jednoznacznego stanowiska - niezależnie od tego czy do organizacji należeli "swoi" czy "obcy".
 • Anna
  13.07.2019 22:39
  A przecieżmożna było się NIE zapisywać, NIE należeć i ponieść tego konsekwencje. I przynajmniej dziś sobie patrzeć w twarz w lustrze.
  • robak
   14.07.2019 18:13
   tak gwoli ścisłości - większość zapisanych nie miała zadnej ideologii bo nikt z młodych nie czytał , marksa engelsa ani innych . też gwoli scisłości czy to owczesne zhp czy zms - to była jedyna rtzecz dla młodych i to oni czyścili groby zaniedbane , pomagali ( jako i ja pamiętam 0 w bieszczadach rożne rzeczy dobre robić - hej bieszczady hej bieszczady itd.... jako dodatek wspomnę o tzw uniwersytetach marksistowsko leninowskich - które otwierały drogę młodym kończącym studia - drogę do prac kierowniczych - dobrych i mądrych ludzi ( specjalistów i fachowcow ) którzy do dzisiaj z polityką nic wspólnego nie mają a fachowcami i tak są . no i jako dodatek - ile kościołow zbudowano za tzw komuny ( jak te materiały zdobywano) można by zapytać ano kierownik zakładu ( partyjniak nawiasem ) materiały dawał bo jego żona wierząca była , nikt tego nie rozliczał . takie to czasy były . ideologia dla gówniartza ( jakim wtedy byłem ) gdy tyle czasu mineło to nic nie znaczyło tak po prawdzie tylko coby namiot rozstawić z kolegami w piłę pograć czy po lasach połazić . ideologia to frazes dla starych była jest i będzie którą naszprycowali młodych jedni z lewej drudzy z prawej strony - adyć teraz to tego nikt w stanie nie jest zrobić - bo młody ma ideologie głęboko w tyle a jeno w komputer zagląda czy o dobrej kasie myśli to jest ideologia . pozdrawiam
  • Natura
   15.07.2019 07:35
   w sredniej szkole bylo to tak.Wychowaca przyszedl i oznajmil-chlopcy zapisalem was wszystkich.Wtedy wstal jeden "buntownik" i oznajmil,ze tak byc nie moze.No i zaczal sie cyrk.Najpierw zdumienie,kpiny i zastraszanie.Jednak cala klasa stanela za nim przeciwko wychowacy.Nie bylo sporu ideologicznego a spor formalny.
 • justus
  14.07.2019 11:11
  Tak, tak palili ale się nie zaciągali. a wszyscy młodzi piękni korzystający z przywilejów i należący do ZOMO.
 • skierka
  14.07.2019 11:18
  Szczerze mówiąc nie spotkałem człowieka który by się do w/w organizacji zapisał po lekturze dzieł Woltera czy Engelsa ale po propozycji przyznania kawalerki … dla młodego człowieka któremu przydarzył się wypadek [żeby nie było wątpliwości grzeszny wypadek ]i został ojcem to propozycja nieomal nie do odrzucenia .


  Do rzeczy tak jak wtedy w czasach mojej młodości szatana kąsał tak i teraz kąsa w najsłabsze nasze miejsca :


  - brak wspólnoty społecznej kościoła ,po opuszczeniu murów świątyni jesteśmy w zasadzie sobie obcy .


  - naukę dla całego KOŚCIOŁA tworzą teolodzy tak … jakby kościół składał się jedynie z teologów , jakieś rozważania , co kto i kiedy powiedział ale nigdy co w takiej a takiej sytuacji chrześcijanin ZROBIC POWINIEN . ten brak przełożenia nauki kościoła na język praktyki społecznej zauważył Jan Paweł II .


  Najbardziej rozpowszechnione żarty szmoncesowe zaczynają się d słów "przychodzi Icek do cadyka i pyta …"a więc jednak można …. do kogo ma przyjść po radę katolik ? do kogoś kto ma dwadzieścia siedem lat i życia praktycznego właściwie nie zna bo był na utrzymaniu rodziców ? nie wie co to jest wyścig szczurów połączony z zadawaniem sobie "łokci " więc katolik JEST SKAZANY NA SIEBIE SAMEGO ,

  teolodzy zwykle mówią "szukaj odpowiedzi w modlitwie nie jesteś sam " ja … człowiek bywały , bywało ,że jej nie znalazłem odpowiedzi , bywał takie momenty ,że znalazłem zwątpienie .

  Proszę zgłębić się w lekturę listów św. Pawła [ tez Żyd ] to inny świat , prawda ?


  Resume : ROZWAŻANIA INDYWIDUALNE NIE ZASTĄPIĄ WSPÓLNOTY


  , to wsp. herezja którą nam usiłują "opchnąć" teolodzy jak … samochodową "podróbkę" , to usiłowanie nałożenia kamuflażu , przykrywanie faktu ,ze k.k. onego czasu społecznie zaszedł w ślepą uliczkę .


  Zrezygnował że wspólnoty organizacyjnej na rzecz "punktów usług liturgicznych", czy przychodzi się z problemem życiowym do szewca czy fryzjera ? nie ? co ? że ksiądz to nie fryzjer , nie … ale bardzo często zachowuje się tak samo , usługę wykonał , mszę odprawił … i kto złoży reklamację ?


  Przecież od jest TYLKO od tego ? niech INNI się tym zajmą , państwo , organizacje społeczne … ale nie on .Ile wieków to trwa , moim zdaniem od średniowiecza .

  Przed kościołem są dwa wyjścia : albo jak syn marnotrawny wrócić do pierwocin chrześcijaństwa , do Biblii , do Ojca albo nadal spędzać żywot z nierządnicami , ale uwaga ! nierządnice owe "pijawki powodzenia " będą mu towarzyszyć jedynie do momentu kiedy posiada pieniądze , jak zubożeje to już nie...
 • gość
  14.07.2019 18:24
  Czy mam rozumieć, że jest "mniejsze" zło i " ? większe " zło ? A mnie uczono, że zło jest ZAWSZE złem.......
 • Toreador
  15.07.2019 14:59
  No dobrze le dlaczego my tutaj o ZMS a nie o tym co "za płotem " ?

  Ile to z firm sponsoruje LGBT ? to … przecież to samo co ongiś ZMS , to tez walka z kościołem chociaż w innej formie organizacyjnej . W ilu to firmach stosuje się zasady obyczajowe sprzeczne z nauką kościoła ? to przecież to samo , nie trzeba wymieniać Imienia Boga aby z nim walczyć , aksamitna walka to tez walka .

  I co ? "łyso " co ?


  Odezwał się , tak , podczas ostatniej mszy , dzień temu młody kapłan , kaznodzieja stwierdził ,że przypominamy trochę osoby z przypadłością psychiatryczną , jakby mieszkały w jednym ciele dwie różne osoby ,inni jesteśmy na mszy a inni kiedy już wyjdziemy z kościoła , biedak ! chyba tez cierpi na schizofrenię , chyba jedna część jego osobowości zapomniała lub przestała kontrolować to czego sam nauczał . To właściwie kiedy nauczał jak być katolikiem w zakładzie pracy czy na dyskotece , CO WOLNO CO NIE ? np. w prawie czy ekonomii . Niczego takiego nie uczył więc do kogo te pretensje ? … do siebie samego ? nie zauważyłem w nim poczucia winy … chyba jednak chory , bo przecież nie mogę w to uwierzyć aby był tak niewyedukowany albo tak zakłamany .


  W końcu wydukał … alleluja ! dla niego postawa wiary ...to jak się idzie obok świątyni czy przejeżdża tramwajem to … żeby się przeżegnać … to czy watro było kończyć studia teologiczne ? co my tutaj o ZMS-się ,o czasach odległych ...na siebie się popatrzmy . Ja na jego miejscy poprosił wiernych aby na moment wyszli na dziedziniec kościoła i popatrzyli na to co się wokół dzieje.

  Drogi Księże ! nawet pobieżna lektura Ewangelii skłania mnie do refleksji , oto Chrystus ROZMAWIAŁ , nawet z grzesznikami , czy ksiądz na ambonie mógłby jako Jego uczeń zrobić od czasu do czasu to samo … ? tak porozmawiać , mógłby się czegoś dowiedzieć o tym o czym myśli że zna temat a gruncie rzeczy wie niewiele , bardzo niewiele ...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Poniedziałek
  noc
  13°C Poniedziałek
  rano
  20°C Poniedziałek
  dzień
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »