• teofanes
  08.01.2020 11:27
  Franciszek mówił o zginaniu kolan przed Bogiem. Bardzo dobrze, choć sam przed wystawionym Najświętszym Sakramentem raczej swoich kolan nie zgina. Ale dobrze, że to powiedział. Najwyższy czas, aby w naszych kościołach zaczęto przyjmować (jak kiedyś) komunię świętą na KLĘCZĄCO a nie na "stojaka". Przed ołtarzem (kiedyś były tam tzw. balaski - balustrata oddzielająca prezbiterium od reszty kościoła) a nie byle gdzie, w kącie. Tak, przed Boskim Majestatem trzeba zginać kolana, także wtedy, gdy przechodzi się przed tabernakulum, gdzie Pan Jezus jest obecny. Dziś ten zwyczaj już prawie powszechnie zapomniany, większość chodzi po kościele jak po hali sportowej, nie przyklękając, rozmawiając, a nawet hałasując. Dobrze, że o klękaniu przed Bogiem Franciszek przypomniał, ciekawe, jakie to konsekwencje będzie miało w polskim Kościele? Ciekawe?
  • robak
   08.01.2020 12:00
   nie ma znaczenia czy balaski są czy nie , należy uklęknąć - trzej królowie upadli na twarz przed maleńkim Jezusem . przepisy kościelene są tej kwestii jednoznaczne nie należy nikomu zabraniać ani czynić żadnych innych trudności jeżeli chce przyjąć komunię na kleczoco . i żadna decyzja ani inne prawo biskupa czy innego duchownego tego nie zmienią tak jest wkościele katolickim ( calym ). osobiście przyjmuję na klęcząco i onego czasu w innym kościele stala przede mna kobieta i ona również przyjęła na klęcząco - to było budujące ze są inni również tak czyniacy . natomiast kwestia balasek nie ma znaczenia ponieważ dobrym pomysłem byłoby wystawienie obok klęcznika i kto zechce może przyjąć na stojąco a kto inaczej to mógłby uklęknąć na tym klęczniku ( jest to tylko drobna strona techniczna nie powodująca zadnych komplikacji przy sprawowaniu mszy św. ) pozdrawiam
  • Andrzej_Macura
   08.01.2020 14:09
   Andrzej_Macura
   Już to pisałem, ale muszę chyba powtórzyć. Nie tak dawno ustaliłem, bodaj właśnie z jednym z moich przedmówców, że Kościół dopuszcza przy Komunii zarówno postawę stojącą (w procesji!) jak i klęczącą. Powołując się na zezwolenie Kościoła gdy się klęka wypadałoby także uszanować tych, którzy, powołując się na to samo zezwolenie Kościoła, przyjmują Komunię nie klękając. Tymczasem ciągle widzę tu niespójność: "mnie przepisy ogólne pozwalają, więc nikt nie ma prawa mi zabronić" i "ludzie stojąc, choć przepisy pozwalają, okazują brak szacunku dla Boga".

   Moim zdaniem większy brak szacunku dla Boga okazuje ten, kto nie słucha Kościoła, uparcie trwa przy swoim, a współbraci, z powodu postawy przy przyjmowaniu Komunii, odsądza od czci i wiary. Zapominając, że najistotniejsza w tym wszystkim jest to, że Bóg przychodzi do człowieka i wewnętrzna dyspozycja. Bo czy godnie czy niegodnie zależy od ludzkiego serca, nie od zgiętych czy wyprostowanych kolan.

   A czy ten, który z powodu posłuszeństwa Kościołowi oskarża innych o brak szacunku dla Boga przyjmuje Komunię godnie? Mam co do tego wątpliwości...
   • robak
    08.01.2020 14:27
    ja tylko gwoli wyjaśnienia - ponieważ panuje ogólnie przyjęte tłumaczenie że w danym kościele przyjmuje się na stojąco i tak trzeba bo tak nakazał biskup tego miejsca . A że tak nie jest to należy tłumaczyć i powiedzieć .Nikt nie napisał nic o braku szacunku - jednak przyznaj sam autor że takowe przesłanie zawsze było u podstaw przyjmowania komunii . - że to ordynariusz miejsca rozporządza jak należy to czynić .cyt(Bo czy godnie czy niegodnie zależy od ludzkiego serca, nie od zgiętych czy wyprostowanych kolan.) - nie -wszak trzej królowie są tego przykladem i wszelakie inne sytuacje na jakie spojrzymy w Piśmie zawsze pokazują ze postawa klęcząca dokladnie oddaje naszą cześć i uwielbienie .Bogu .to tylko tyle w temacie . pozdrawiam
 • robak
  08.01.2020 11:52
  cyt( Obie strony konfliktu są przecież jakoś tam wierzące, prawda? Inaczej, ale odwołują się do Boga. Ale widać nie na tyle wierzące, by powstrzymać się przed zemstą. ) - no tak po prawdzie to jest to sedno sprawy - czy człowiek wierzący zrobi to co jest złe ? . dlatego Boga bym w to nie mieszał , niemieckie wojska miały na swoich pasach napisy ( Bog z nami ) co nie przeszkadzalo im zabijać i mordować . kluczowe słowo inaczej jest równie ważne - to ludzie innej kultury innego zachowania - cywilizacja europejska nie jest dla nich ( tak samo jak ichnia dla nas ) - rozpętano tam wojnę przy współudziale również polskich żołnierzy . giną tam ichni ludzie , na ichniej ziemi - każdy kto broni ichniej ziemi jest i będzie dla nich bohaterem i nic tego nie zmieni . to apropo polityki . natomiast wątek uklęknięcia przed Bogiem przed Najświętszym Sakramentem ( a raczej brak tego uklęknięcia powoduje to co sie teraz dzieje na swiecie ( szczegolnie w europie ) totalna demoralizacja i degrengolada zasad moralnych i etycznych . pocieszającym jest fakt - na orszaku trzech króli w którym uczestniczylem było bardzo wielu ludzi i starzy i młodzi i dziadkowie i wnuki i wózki z dziećmi i wóczki inwalidzkie i tak szliśmy i śpiewalismy kolędy . to jest dobre i wspaniałe i tylko wieczorem cholernie dziękowalem Bogu że mogę spokojnie bez żadnych obaw maszerować w tłumie po ulicach i śpiewać głośno i wychwalać Pana , a potem usiaść i spokojnie spożyć posiłek i spokojnie sie pomodlić - to jest wspaniałe i dobre . niech się nie trwoży serce nasze wsak Jeus Chrystus jest na zawsze z nami . pozdrawiam
 • inkwizytor
  08.01.2020 12:32
  Człowiek oszalał czy ludzie oszaleli , bo jeśli człowiek to nie ma problemu , kaftan bezpieczeństwa i stosowna placówka lecznicza ale jeśli ludzie ...to co innego .

  Jacy ludzie ? są rożni , ale do tego rozważania kościelne są nieprzydatne , bo by musiał kościół to powiedzieć i po biblijnemu ROZGRANICZYĆ ,sklasyfikować ,że jedna część człowieka zachowuje się rozsądne a druga nie to co ?.... schizofrenia .Jeśli to ludzie to ma sens jeśli to człowiek …. to wychodzi z tego "Flip i Flap "

  Kościół pada ofiarą … własnego nauczania , własnej bazy naukowej [ jeśli to jest nauka ]ono jest w tej sytuacji " średnio przydatnej " bo takie odnoszę wrażenie nauka kościelna toczy się OBOK BIBLII , moim zdaniem można się z nim nie zgadzać ma w niektórych wypadkach cechy nieposłuszeństwa Panu .

  Szczerze ? ja nie wierze aby był Pan osobą nieinteligentną , Pan jest związany takimi a nie innymi 'układami "...ja rozumiem , wiem co to jest .Pamięta Pan na pewno , na początku tego wieku Jan Paweł II zwołał konsystorz poświęcony BRAKOWI PRZELOŻENIA NAUKI KOŚCIOŁA NA PRAKTYKE SPOŁECZNĄ, toż to...przyznanie się do blamażu , ale a zdrowy chłopski rozum , jak można liczyć na zastosowanie społeczne nauki która zajmuje się "człowiekiem " … nazwiska owego człowieka jak dotąd nie ustalono.

  A co do USA i Iranu odnoszę wrażenie ,ze nie zależy im na eskalacji konfliktu , a ów średnio skuteczny atak rakietowy to była próba "uratowania twarzy "
 • Katolik k
  08.01.2020 12:44
  Iran USA nie zaatakuje po tym co sie stalo z Irakiem gdy napadl na Kuwejt.Grozne natomiast beda zamachy i z tym trzeba sie liczyc rowniez w Polsce.Jesli chodzi o "klekanie przed Bogiem".Nikt nie kleka nawet ci co to deklaruja o tym ucza i fizycznie to publicznie na pokaz robia.Zeby kleknac przed Bogiem nalezy najpierw przyjac to co objawil w Ewangelii.W calosci a nie tylko to co kazdemu wygodne.
Dyskusja zakończona.

Komentarze do materiału/ów:

Kolana się nie zginają

Andrzej Macura DODANE 08.01.2020 AKTUALIZACJA 08.01.2020

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
20°C Środa
noc
17°C Środa
rano
24°C Środa
dzień
25°C Środa
wieczór
wiecej »