Komentarze 44
 • Beszad
  20.09.2012 10:23
  Beszad
  Kiedy obejrzałem te zdjęcia, dotarło do mnie jedno: każdy zobaczy w nich to, co chce zobaczyć (a raczej to, co podsunie mu jego podświadomy lęk i wyobraźnia). Jeden będzie widział "obleśność", inny "gest uległości", jeszcze inny "karykaturę ceremonii" - i nie można mieć do nikogo pretensji, bo każdy z nas (ja również) boryka się z jakimiś własnymi lękami. A fotografia zawsze będzie podsuwać jakiś fabularyzowany kontekst (najczęściej rozmijający się z prawdą).

  Może więc warto na to spojrzeć inaczej? Może to faktycznie była spontaniczna zabawa, w której żadnemu z uczestników nie przeszło przez myśl nic zdrożnego? Zapewne uczestnicy zabawy w danej chwili nawet by nie pomyśleli, że może to być inaczej odebrane, niż w klimacie najzwyklejszych żartów. Osobiście wierzę, że tak właśnie było.

  Wiem, że z kreowaniem wizerunku Kościoła dziś trzeba ostrożnie, z wyczuciem... Tylko żeby z kolei to nadmierne wyczucie nie zabiło w nas spontaniczności. Czy usztywnienie reguł działania szkół katolickich jest faktycznie potrzebne? A może powinno się przyjąć kierunek odwrotny: otwarcie na swobodę przy zachowaniu kręgosłupa moralnego? Abyśmy tylko nie wylali dziecka z kąpielą, bo z doświadczenia wiem, że tacy pedagodzy, którzy potrafią odłożyć na bok majestat autorytetu, potrafią ten autorytet zachować na długie lata.
  • Vul
   20.09.2012 16:11
   Vul
   Dokładnie... Tak wyglądają otrzęsiny... jest to świetna zabawa i wspomnienia. Teraz wszyscy mają fobię na punkcie politycznej poprawności... poniżanie, podtekst erotyczny... fuj... świat młodych ludzi nie jest taki przegniły jak dorosłych im nie wszystko kojarzy się z jednym :)
 • Kael
  20.09.2012 10:30
  A ja tylko chce podziekowac Redakcji, ze (nareszcie) wprowadza mozliwosc komentarzy tylko dla zarejestrowanych uzytkownikow.

  Dziekuje.
 • ikm
  20.09.2012 10:45
  A mnie te zdjęcia zszokowały i bardzo zniesmaczyły. Tym bardziej właśnie, że to był ksiądz! Nawet gdyby tam była osoba świecka, to ja nie rozumiem dlaczego nastolatka czy nastolatek ma cokolwiek zlizywać z owłosinych nóg jakiegoś faceta, dla mnie to jest perwersja , to jest chore i ohydne. A dlaczego nie mogli zlizywać tej pianki z talerzyków??? Jestem matką i nie wyobrażam sobie aby moje dzieci kiedykolwiek miały uczestniczyć w tego typu otrzęsinach, to jest poniżające i ohydne.
  • Vul
   20.09.2012 16:02
   Vul
   Tak przeważnie wyglądają otrzęsiny. Ja po zdaniu na studia musiałem zjeść mieszankę z pasty do zębów, miodu i czegoś jeszcze. Nie widzę w tym nic ohydnego. Jakie ktoś ma doświadczenie tak to odbiera. Dla mnie jest to dalekie od perwersji. Poza tym nie ma tam żadnego zlizywania. Jestem ojcem i zupełnie to sobie wyobrażam :) wolę jakby kremem do golenia na otrzęsinach wysmarował moją córkę mądry ksiądz niż kto inny :)
   P.s.
   Jak nie będą się dalej uczyły ani brały udziału w żadnych obozach to nie będą uczestniczyły :)
 • KrzysztofGatz
  20.09.2012 10:52
  KrzysztofGatz
  chyba po raz pierwszy nie zgadzam się do końca z Hołownią. Nie było manipulacji? To jak wytłumaczyć te cudowne niedopowiedzenia, drobne różnice w relacjach, które na prawdę mają znaczenie. Bo chyba jest różnica między pianką do golenia a bitą śmietaną, chyba jest różnica między zlizywaniem czegoś z kolana a zabawą związaną w sumie tylko z umorusaniem ucznia? Rodzice nie widzą problemu, uczniowie nie widzą problemu. Problem ma jak zawsze Gazeta Wybiórcza i TVN24. No ale przecież skoro można z drobnostki wywołać skandal, tym radośniej dla obu mediów, że dotyczących Kościoła. Zawsze znajdzie się kij, żeby w psa rzucić - jak mówi przysłowie. Szkoda tylko - i tu się z Hołownią zgadzam -, że sami ludzie Kościoła w swej niefrasobliwości te kije do ręki rzucającym dają. A że słowo nic nie kosztuje, a odpowiednio rzucone może na prawdę wiele krzywdy zrobić - i wierzcie mi, wiem o czym mówię - to rzucają, żeby w Kościół uderzyć.
  • ikm
   20.09.2012 10:57
   Na prawdę chciałbyś, żeby Twoje dziecko zlizywało coś jakiemuś księdzu z kolanka? No to powodzenia! Bo ja nigdy bym się na coś takiego nie zgodziła Do tego nie ukrywajmy, że jak ktoś komuś liże kolanko, to takie coś jednak łaskocze tudzież wywołuje inne reakcje, bo człowiek jest unerwiony i nie ma mowy żeby nie poczuł NIC. Pytam sie ponownie - dlaczego nie zlizywały tego np. z talerzyków tylko z czyjegoś ciała????
   • Jerzyk
    20.09.2012 13:02
    Widocznie masz dwuznaczność w głowie.
    - Głodnemu chleb na myśli.
    Co kto ma w sobie, tak i myśli.
   • Vul
    20.09.2012 16:05
    Vul
    Mi żadne perwersje do głowy nie przychodzą. Może po prostu mało oglądam telewizji i nie biorę udziału w żadnych orgietkach... :)
    P.s. A Ty swoje o zlizywaniu... ech
   • Vul
    20.09.2012 16:05
    Vul
    Dokładnie, Jerzyk
  • Vul
   20.09.2012 16:06
   Vul
   W pełni się zgadzam z Twoją opinią, KrzysztofGatz
 • leleknocny
  20.09.2012 10:57
  Widać że Pan nigdy nie był na dobrej młodzieżowej zabawie, na obozie, koloniach, oazie itp. Nigdy nie widział i nie wie że połączenie dobrego kontaktu z młodzieżą, nieraz wygłupianiu się razem z nią (wygłupianie pochodzi od słowa głupio, ale również zabawnie, śmiesznie). Umiejętność łączenia bycie równym w zabawie i umiejętność wymagania od młodzieży, pokazywania im Boga i dobrego życia to trudne, ale możliwe. Nie sztuką jest głosić z ambony, ale poświęcać czas, tracić swoje życie, być z nimi. Dyrektor ma wypełniać obowiązki dyrektora a nie być zimnym urzędnikiem. Pan się nie wygłupia? Zawsze samokontrola, zawsze podejrzenie że coś z tego wyniknie, że może znajdzie się ktoś jak Pan w tym momencie, kto to inaczej zinterpretuje?
  Zabawa nie była zdrożna i nie była błędem. Błędne jest natomiast wygłaszanie nieprawdziwych osądów, krzywdzących, panie Hołownia. Zawsze dosyć Pana szanowałam, ale możliwe że nowy wygląd - nowe wnętrze. Trochę jednak żal i wstyd oskarżać niesłusznie.
  Lepiej z mądrym stracić, niż z głupim zyskać.
  • ikm
   20.09.2012 11:00
   Bawić to się można - ale tak aby nie było to dwuznaczne ani uwłaczające godności człowieka.
   • leleknocny
    20.09.2012 13:37
    Dwuznaczne może być wszystko jak sie uprze, a uwłaczające, no cóż, zbiorowa halucynacja, paranoja, sekta, uczestnicy mówią że in nie uwłaczało, ale ty wiesz przecież lepiej.
 • Nati
  20.09.2012 11:05
  kwestia pianka czy śmietana też (za sprawą ksiedza) pogorszyła sprawę. Ksiądz wyraźnie zaprzeczył, ze to była smietana, mimo iż na zdjeciach wyraźnie widać zaróno opakowanie jak i konsumpcję przez dzieci tej substancji. Czyli do głupoty dzosło jeszcze kłamstwo. Później już przyznawał, ze raz była pianka, raz śmietana.

  Gdyby głupota mogła latać....

  Najbardziej szokuje to pójście w zaparte przez ksiedza i gimnazjum. Duzo bardziej niż sama głupota zabawy.
  • leleknocny
   20.09.2012 11:12
   Włąśnie tu słoma z butów wyłazi. NIe zna zabawy: Myślisz że to śmietana, bo stoi opakowanie, a to gorzka pianka. Oskarżać z daleka o kłamstwo jest najłatwiej. Teraz wypadałoby napisaĆ, ACHA, NIE WIEDZIAŁAM...
   • Nati
    20.09.2012 11:18
    Ksiadz najpierw zaprzeczył - przed kamerami - potem potwierdził, że była tez bita śmietana. Kiedy wiec kłamał?

    NIe pogrążajcie się bardziej. Piankę do golenia nauczyciele kazali jeść dzieciom? To naprawdę żenujące.
   • ikm
    20.09.2012 11:22
    To naprawdę nieważne co to było - czy pianka czy śmietana czy nutella czy budyń waniliowy. Ważne, że to coś trzeba było zlizać z czyjegoś ciała, z owłosionego kolana księdza. Jeśli jak piszesz chodziło TYLKO o dobra zabawę, to dziwnie bardzo się ten ksiądz według mnie bawi z dziećmi - żeby zlizywały z niego coś? To nie ma pomysłów na zabawę połączoną z NIE dotykaniem czyjegoś ciała?
  • leleknocny
   20.09.2012 13:41
   Gdyby głupota mogła latać? Mam wrażenie że została w jednym miejscu:
   Nauczyciele nie kazali- zabawę wymyśliły dzieci.
   Nie jeść piankę - już chyba wystarczająco było wyjaśniane na czym polega ta stara jak świat zabawa.
   Jak widać znacznie łatwiej jest wypowiadać głupie i niekompetentne opinie.
   • Vul
    20.09.2012 16:28
    Vul
    Zaskoczony jestem szczerze głupotą i niekompetencją (nie sięgnięcie do źródeł informacji) zgorszonych komentujących. Zgadzam się z Tobą leleknocny.
  • Vul
   20.09.2012 16:25
   Vul
   Jak łatwo się kogoś osądza. Proponuję obejrzeć cały materiał. Wypowiedzi uczniów i opis otrzęsin przygotowany przez uczniowskich animatorów. Dla mnie jest niewyobrażalne jak można tak lekko zarzucić komuś kłamstwo.
   Twoje ostatnie zdanie nosi znamiona manipulacji, bo to nie gimnazjum i ksiądz idą, jak to nazwałaś w zaparte, tylko również dzieci i rodzice. Najbardziej gorszą się tym Ci co mają lubieżne myśli i których to zupełnie nie dotyczy.
   Gdyby głupota umiała latać... :)
 • Jerzyk
  20.09.2012 13:11
  Już pisałem pod tą treścią i nie mogę pojąć jak dzisiejsi ludzie pozwalają prowadzić się na sznurku. Dzieci i szkoła od lat pokazuje takie zdjęcia na swojej stronie. W dobie przywództwa Palikota i jego dewiantów, wszyscy widzą to co oni chcą, to co podsuną do czytania, czy oglądania.
  - Ludzie, a gdzie wasz rozum?
  - Gdzie wasze myślenie?
  Ja jestem po 60 i 50 lat temu robiliśmy to samo i jeszcze wiele inny dziwacznych zabaw. Jeden przez drugiego wymyślał coraz lepsze i oryginalniejsze zabawy, gry, czy zdobywanie sprawności harcerskich. Nikomu nawet nie przyszło do głowy że może być coś nie tak.
  Dziś w dobie gejowskich parad, całkiem legalnych i popieranych przez te środowiska co teraz robią za oburzonych, chodzi jedynie o dokopanie Kościołowi.
  Nawet głupiec domyśli się o co tu chodzi. Mają gdzieś dzieci, chodzi o dokopanie Kościołowi i Szkołom Katolickim.
  Podobną sytuację opisał już Św.Jan w perykopie o "Kobiecie Cudzołożnej".
  - Nie dajmy się zwariować!!!
  • Ajja
   20.09.2012 14:40
   "chodzi jedynie o dokopanie Kościołowi"
   Więc tym większym brakiem odpowiedzialności popisał się kapłan, który powodów do dokopywania radośnie dostarczył.
   A że zdjęć do tej pory szersza publiczność nie widziała, to nic dziwnego. Ile osób spoza szkoły wchodzi na jej witrynę i jeszcze ogląda fotki? Raczej niewiele.
   • Jerzyk
    20.09.2012 16:46
    Ajja
    Myślę że to właśnie ksiądz był ofiarą. Rodzice i dzieci wymyślili zabawę, księdzu jako dyrektorowi, a więc osobie poza wszelkimi podejrzeniami o cokolwiek, powierzyli to zadanie. Ksiądz chcąc uszczęśliwić pociechy i rodziców nie odmówił.
    Przeczytaj sobie pewną instrukcję,
    http://goscniedzielny.wiara.pl/index.php?grupa=6&art=1175251517&dzi=1104708891
   • Ajja
    20.09.2012 17:33
    A powinien odmówić. Jako dyrektor miał taką możliwość. Nawet jeśli prymitywne otrzęsiny się komuś podobają, to księdzu powinno się zapalić czerwone światło kiedy ktoś zaproponował mu udział w czymś takim. A jeśli już coś takiego się wydarzyło, powinien zabronić publikacji zdjęć na stronie szkoły i nie powtarzać takich głupot.
  • Vul
   20.09.2012 16:29
   Vul
   Cieszę się, że nie tylko ja uważam to za normalne.
 • iinkaa
  20.09.2012 13:31
  iinkaa
  TO CZYTALIŚCIE?

  http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/otrzesiny-w-salezjanskim-gimnazjum-ksiadz-lizania-kolan-nie-komentuje-czytelniczka-przedstawiono-mni_280031.html
  • Vul
   20.09.2012 16:33
   Vul
   A słuchałeś relacji osób zainteresowanych. Nie czytaj komentarzy i nie słuchaj tendencyjnie dobranych komentatorów bo to TVN.
   Po prostu włącz rozum i posłuchaj.
   http://www.tvn24.pl/wiadomosci-wroclaw,44/prokuratura-zbada-otrzesiny-w-gimnazjum-salezjanskim,277661.html
  • Jerzyk
   20.09.2012 16:59
   Nie muszę tego czytać, bo gdy tylko załączę tv o niczym innym się nie gada i pokazuje.
   Ty sobie za to przeczytaj,
   http://goscniedzielny.wiara.pl/index.php?grupa=6&art=1175251517&dzi=1104708891
 • leleknocny
  20.09.2012 15:50
  doda z gołym dupskiem jakoś nie wzbudza takiego poruszenia - jaka szkoda...
 • Vul
  20.09.2012 16:37
  Vul
  A tak przy okazji materiał, badanie przez prokuraturę czy są tu znamiona przestępstwa nieobyczajności to jest po prostu, jak mówi mój kolega "zgroza bijąca w mózg". To prokuratura powinna też z urzędu zająć się facetami przebranymi w kobiece ciuchy i lubieżnie robiących miny wo wszystkich wokoło i do mojej 8 letniej córki gdy przejeżdżaliśmy podczas parady pederastów i transwestytów.
  • leleknocny
   20.09.2012 16:57
   Dokładnie tak. Dzięki Vul, strasznie mało ludzi w tej sprawie patrzących szerzej i głębiej. Pewnie części te ostatnie słowa tez się źle skojarzą...
 • Jerzyk
  20.09.2012 16:50

  Przeczytajcie sobie moi drodzy pewną instrukcję, o której w 2007 roku pisał w GN Wojciech Roszkowski,
  http://goscniedzielny.wiara.pl/index.php?grupa=6&art=1175251517&dzi=1104708891
  W tym co się dzieje dokładnie widać jak realizują to zadanie i jak dzisiejsza sytuacja im sprzyja.

 • Vul
  20.09.2012 16:51
  Vul
  Dla osób, które chcą się wypowiadać pełny kontekst. Do przeczytania i posłuchania.
  Cytat z wypowiedzi ucznia: "...taka jakby gra słów... byliśmy przemalowani na koty i chodziło o dotknięcie kocim nosem kolana księdza dyrektora siedzącego jakby na tronie z berłem, tak żartobliwe pokazanie, że on rządzi w tej szkole, itd" inna uczennica: "...pianka do golenia, której trzeba było dotknąć nosem" "śmietana stała dla zmyłki"
  Polecam całość
  http://www.legnica.fm/index.php/fakty/11112-salezjanie-czysta-zabawa-i-brudna-interpretacja
  • Vul
   21.09.2012 10:01
   Vul
   Jestem zaskoczony ujemnymi punktami w stosunku do informacji, w której polecam źródła :) )soc!
   To znaczy jedynie kompletny brak obiektywizmu.
   Bo wniosek jest taki, że należy się wypowiadać nie poznając faktów, czy tak? :))) - to do dających ujemną ocenę dla powyższego wpisu :)
 • Zygmunt_Stary
  20.09.2012 22:08
  Zygmunt_Stary
  Pierwszą informację o tych otrzęsinach usłyszałem w lewackim TVP INFO.
  Była ta informacja podana przed informacją o zamordowaniu w rodzinie zastępczej dwojga dzieci.
  Następnie wypowiadali się na ten temat zaproszeni goście - również w tej samej kolejności: najpierw ksiądz i dzieci, potem zabójstwo. Specjalny reporter TVP INFO nadawał reportaż "z miejsca zdarzenia", zapewniając lewacką widownię, że kuratorium oświaty wnikliwie przyjrzy się tej sprawie...
  Nic nie wspomniano o skandalu, jakim mogłoby być pochowanie innej osoby pod nazwiskiem Anny Walentynowicz, natomiast wiele miejsca zajęło krytykowanie posłów PiS pod cmentarzem.
  Jednym słowem PRL!
  Idiotyczna ideologia politporawności, każe podczas egzaminowania zostawiać drzwi otwarte, bo albo egzaminator "molestuje" egzaminowaną, albo egzaminowanego, albo nawet jak dwie osoby są egzaminowane naraz, to znaczy, że jest całkiem zboczony i zachciewa mu się grupowych "zabaw".
  Wszyscy słudzy tej lewackiej ideologii, choćby nie wiem co o sobie mówili, to już nie są moi Bracia w Chrystusie. Już się przestaliśmy rozumieć - idziemy różnymi drogami.
  Zdecydujcie się! Nie można dwom panom służyć.
  • Ajja
   20.09.2012 22:45
   Fakt, kiedyś myślałam, że tylko na Zachodzie panuje taka psychoza że w obawie przed oskarżeniem o molestowanie egzaminuje się przy otwartych drzwiach, ale awangarda postępu zawitała i u nas. Lewackie media się cieszą z wpadki szkoły, ale problem jest taki, że ksiądz dyrektor sam dostarczył im wody na młym. Ten przypadek powinien stać się ostrzeżenie dla innych.
   O Annie Walentynowicz wczoraj chyba jeszcze nie mówiono, ale dziś o ekshumacji i wątpliwościach było chyba we wszystkich serwisach, a na pewno w Polsacie i TVP. Oczywiście informacja swoje, interpretacja swoje.
   • Zygmunt_Stary
    20.09.2012 23:39
    Zygmunt_Stary
    Gdybyśmy byli silni Chrystusem, żadna lewacka ideologia, żadna polityczna poprawność nie miałaby do nas dostępu. A lewackie prowokacje moglibyśmy skwitować wstrząśnięciem ramion, a nie komentarzem "ksiądz dyrektor sam dostarczył im wody na młyn".
    Przecież NIC SIĘ NIE STAŁO, o czym warto by pisać na portalu katolickim.
    A to, że niektórym wszystko się kojarzy...
    To ich problem!
   • Ajja
    21.09.2012 07:03
    "niektórym wszystko się kojarzy"
    Co pan się tak uwziął na te "skojarzenia"? Nawet bez skojarzeń udział księdza w tym idiotyźmie jest dostatecznie niesmaczny.
   • Vul
    21.09.2012 10:19
    Vul
    Bo to dotyczy tylko i wyłącznie (sic!) skojarzeń. Młody człowiek wychowany w normalnej rodzinie nie ma takich i nie ma takich osoba dorosła nieskażona medialnymi sensacjami.
    "Nawet bez skojarzeń" to wygląda to tak jak powiedział jeden z uczniów (link w innym moim wpisie), czyli ze skojarzeniami takimi jakie zaplanowali animatorzy: koty (na kolanach bo to KOTY, "miaał" ;) i gest poddaństwa wobec władcy, który potem berłem pasował takiego kota.
    Mam trzy córki 17, 16 i 8 lat, w telewizji oglądamy tylko "Martę mówi" i programy taneczne. Uważnie obserwowałem ich rozwój i często spotykałem się, ze zdziwieniem, że ich interpretacja jest czysta i nie skażona wypaczoną wizją świata. I wzorowałem się na tym.
    Dla mnie proces przyjęcia kandydata do grona członków, a tym są otrzęsiny, nie jest idiotyzmem i myślę, że ma spore psychologiczne uzasadnienie.
    Mam wielki szacunek dla tego księdza i nie boję się, że psuje wizerunek mojego Kościoła.
    Gdyby w dzisiejszych czasach Jezus pozwolił Marii obmyć łzami stopy i całować je to pewnie też by był posądzony erotyczną nieobyczajność. Nie dajmy się by sądzono, że jesteśmy o uszy w bajorze. Nie ma co wstydzić się zewnętrznych znaków gdy intencje są czyste. Bo co? W TVN dostaną histerii? Niech dostają :)
   • Ajja
    21.09.2012 11:49
    "Dla mnie proces przyjęcia kandydata do grona członków, a tym są otrzęsiny, nie jest idiotyzmem i myślę, że ma spore psychologiczne uzasadnienie".
    Tak. Sadystyczne. Niech ten proces przyjmowania ma cokolwiek wspólnego ze społecznością, do której ktoś jest przyjmowany. Co piankowanie, kocenie, całowanie Neptuna czy kogoś tam i jedzenie obrzydliwych rzeczy ma wspólnego z życiem uczniowskim? W szkole katolickiej? Można wymyślić inne konkurencje, które będą bardziej nawiązywały do idei jakie przyświecają szkole, do wykazania się jakimiś umiejętnościami czy sprawnością - przecież przy umiejętnym prowadzeniu dobrej zabawy to nie wyklucza.
 • leleknocny
  21.09.2012 10:15
  Smaczny czy niesmaczny? To nie jest forum kulinarne. Najważniejszy jest głos ludzi bezpośrednio tam się bawiących. Lata temu ksiądz Bosco grający z młodzieżą w piłkę był zgorszeniem i skandalem dla prymitywnych elit. Jeżdżąc jako młodzież w góry z nauczycielami, dorosłymi mieliśmy różne głupie, podkreslam głupie, przygłupawe zabawy które były przez to śmieszne. Ale zawsze miałam pewność że nikt w tej zabawie nie zostaje poniżony, wykorzystany. Ludzie dorośli, również księża pilowali aby nie zostały przekroczone granice. Zresztą młodzież też umie dobrze te granice wyczuć. Ewidentnie to wielkie halo o nic. Swoją drogą na gazetapl główna wiadomość dnia to właśnie ta! PRL!!!
 • leleknocny
  21.09.2012 10:26
  ...Publicysta zaznacza, że tę sytuację należy odbierać poprzez pryzmat swoistej nadwrażliwości, jaka charakteryzuje polskie społeczeństwo, kiedy w informacjach medialnych pojawiają się obok siebie takie słowa jak „dzieci”, „ksiądz”, „zdjęcia”....
  Co za wrażliwe społeczeństwo. Ufam że tłumnie i równie energicznie powinno reagować na prawdziwe zgorszenia, u mnie w kiosku legalnie cyce wywala jakaś biedna panienka, a druga wystawia cii, kiosk jest na drodze do gimnazium i liceum, no i gdzie przepraszam pedagodzy, kuratorzy, prokuratura? może pojechała do lubina? mi hołownia od wczoraj kojarzy się: dziennikarzyna, sowofil, pochopniak opiniak. mam taką wrażliwość.
 • leleknocny
  21.09.2012 11:11
  My też oglądamy "Marta mówi:)" A dziś obejrzeliśmy odcinek "Marta w akcji" A co było w końcówce odcinka?
  -i co nauczyłaś się czegoś?
  - nauczyłam się żeby nie obwiniać ludzi dopóki nie ma pewności że są winni...
  Dedykuję wszystkim pochopnym.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
wieczór
2°C Czwartek
noc
1°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
wiecej »