Komentarze 4
 • Andrzej_Macura
  11.06.2013 13:29
  Andrzej_Macura
  Jako wywołany do tablicy naczelny odpowiem złośliwie ;-) Nieco.. hmmm... hiperbolicznie ;)

  Uważam że podążanie za myślą autorów długaśnych wywodów o tyle nie ma sensu, że najczęściej żadnej cennej myśli tam nie ma. Jest tylko mądrzenie się, dzielenie włosa na czworo i gorące obstawanie przy tezach kompletnie bez znaczenia. Z oczekiwaniem na dym kadzidła, które przyniosą ci, którzy będą się bali napisać coś takiego jak ja w tej chwili. Szkoda czasu na takie lektury.

  Jest jeszcze wymiar praktyczny sprawy. Jaki sens ma pisanie takich mądrości, jeśli prawie nikt tego nie przeczyta? Jeśli chce się jakoś wpływać na rzeczywistość, trzeba się dostosować do jej reguł, a nie obrażać się że jest niedostosowana do naszych pragnień.
  • Awa
   11.06.2013 15:57
   Awa

    Jeśli chce się jakoś wpływać na rzeczywistość, trzeba się dostosować do jej reguł, a nie obrażać się że jest niedostosowana do naszych pragnień.
    

   Otóż to:dostosowac do reguł

  • Stanisław_Miłosz
   11.06.2013 17:23
   A ja zawsze myślałem, że reguły - reguły jako twór ludzki, wytwór społeczny (nie mylić z regułami - pochodnymi praw natury) - też mają być dostosowywane. Dostosowywane, by "wpływać na rzeczywistość". Bo reguły to też kawałek rzeczywistości.
   Dostosowywane przynajmniej do Dekalogu+ (plus przykazanie miłości).

   Zatem się myliłem.
   Ks. Lewandowski: "Albo pytanie o relacje między katolicyzmem otwartym i ludowym. Graczyk polemizuje z naczelną Znaku, Dominiką Kozłowską, próbując udowodnić, że to środowisko odnosiło się do ostatniego z wyższością."

   Dlaczego "próbując"? Czyżby się udowodnienie nie powiodło? Jasne, w sensie naukowego dowodu, to żaden dowód. Ale czy o naukę tu idzie? Ja od lat się spotykam (głównie właśnie w publicystyce) z tą wyższością. Jak nie pogardą nawet. Taką "kulturalną", skrywaną, nie wprost przecież. A poza tym, artkuł Graczyka wcale nie o wyższości i niższości traktuje, tylko o pewnej "filozofii", która - na to wygląda że już - poniosła totalną klęskę. A wraz z nią, jej - Wyznawcy.

   Co też nie znaczy, a o czym niestety Graczyk nie wspomina, że na tym już nie filozoficznym ale przyziemnoludzkim poziomie, te różne otwartościowe flirty z rzeczywistością "jaką jest" nie były dla Wyznawców bezprofitowe. Na pewno można było z tego wyżyć (bez pytania kogokolwiek o to jak żyć).
 • Tomek
  11.06.2013 14:41
  Trudno się zgodzić z teorią, jakoby ruchy religijne świeckich były częścią czegoś co zostało nazwane "Kościołem otwartym". W większości przypadków wynikają one z potrzeby pogłębienia religijności świeckich i zaangażowania w życie Kościoła, i prowadzą do ortodoksji, do poznania i umiłowania Kościoła wraz z jego tradycją. Nowość formy nie oznacza tu nowości treści. "Kościół otwarty", jeśli dobrze rozumiem to pojęcie, oznacza ludzi oczekujących rewolucyjnych zmian w ważnych aspektach nauczania Kościoła.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Komentarze do materiału/ów:

  Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Poniedziałek
  wieczór
  5°C Wtorek
  noc
  7°C Wtorek
  rano
  8°C Wtorek
  dzień
  wiecej »