Komentarze 17
 • madziamiau
  24.04.2014 14:07
  Dla mnie wiekszym koszmarem niz służba liturgiczna (choć też mnie to denerwuje ale z tym jakoś da sie zyc) są pseudo organisci. Nasz w Wielką Sobotę podczas Komunii zafundował U drzwi Twoich stoję Panie serce mi pękło. Pomijając już fakt, ze ma synek nuty a gra naokoło nich. Jakbym ja w swojej pracy taką chałę odwalała to już nie pracuję. Moje zdanie to czyste lenistwo ciepła posadka i brak konkurencji. Już taka śpiewajaca jestem i uczono mnie ze nuty są ważne. Ktos dana pieśń tak a nie inaczej skomponował i szanujmy to. O tempie spiewu nie wspomnę. Szkoda bo to mi czasem przeszkadza w skupieniu i wiem ze nie tylko mi...
  • TeKa
   24.04.2014 19:08

   Oj, co racja, to racja! Wychowałam się w Katedrze gniexnieńskiej, gdzie organista grał kolędy i pieśni wielkanocne, że nogi same chciały tańczyć. Przecież to najradośniejsze Święta w naszym Kościele. teraz, w \koszalinie, mam wrażenie, jakbym słuchała najbardziej żałobnych pień. Co z tego, że nasza parafia ma podobno orgamistrzów, kiedy grają ku swojej chwale, a nie, by śpiew (wspólny) porwał wszystkich. Tajemnicze wskazówki, dotyczące tempa są dla naszych panów tak niezrozumiałe, że na wszelki wypadek ciągną, by najstarsza babulka nadążyła. Kto by się tam przejmował, że niektóre pieśni mają tempo poloneza, a inne marszu... Należy je tak ciągnąć, żeby jeno oddechu starczyło. Gdzie by tam "wesoły nam dzień dziś nastał", przecież lepiej zaśpiewać to w tempie "ludu, mój ludu", a gdyby pasterze w okresie Bożego Narodzenia zmierzali w rytmie "przybieżeli do Betlejem", wykonywanym w tempie naszych organistów, to zapewne jeszcze około Piećdziesiątnicy byliby ciężko w drodze. No i to próbowanie - utrafię w ton, czy jeszcze mam próbować ...

 • vayjex
  24.04.2014 14:48
  vayjex
  Najdłużej do Triduum Paschalnego przygotowywał się Pan Jezus, bo aż trzydzieści lat.
  Pozdrawiam!
 • Wojtek_S
  24.04.2014 15:33
  Zgadzam się z Autorem całkowicie. Za każdym symbolem i gestem liturgicznym kryje się bogata treść. Zamiast zmieniać czy wyrzucać lepiej starać się odnaleźć ich znaczenie.
 • bolejący
  24.04.2014 15:59
  Dlaczego zatem nie wrócić do starej, wiekami tradycji (a wręcz takie przez duże T!) uświęconej liturgii, duchowego pokarmu Kościoła w najtrudniejszych czasach? Każdy widzi, że te nowe pomysły przynoszą tylko zamieszanie. W Mszale z 1963 roku jest wszystko wyraźnie określone w rubrykach, pełna dyscyplina - skoro sprawdzało się to przez tyle wieków, to czemu nie teraz?
  • _jasiek
   25.04.2014 11:04
   W pełni się z Panem zgadzam, niestety u wielu pojawia się agresja na samo wspomnienie liturgii trydenckiej. Dodajmy, że Święty Pius V po Soborze Trydenckim nie wprowadzał nowego mszału lecz jedynie zatwierdził ten, który był w użyciu od wieków na terenie Diecezji Rzymskiej i zalecił go stosować wszędzie tam, gdzie nie było w użyciu mszałów starszych niż 200 lat. W ten sposób zachowały się się Ryt Mediolański (Ambrozjański - czyli IV wiek) i Dominikański jako starsze. Sam Kanon Rzymski to co najpóźniej IV a w obecnej postaci, pontyfikat Grzegorza Wielkiego, koniec wieku VI.

   P.S. Mszał bł. Jana XXIII wprowadzający wspomnienie Świętego Józefa w Kanonie, pierwsza zmiana od Grzegorza Wielkiego, promulgowany był już w 1962 roku.
   • bolejący
    26.04.2014 00:25
    A szkoda - bo stara liturgia to nie antysoborowy manifest, tylko niebo na ziemi.

    Zresztą nie wiem co ludzi tak bardzo w niej irytuje. Według mnie to cudowny środek wychowania do głębokiej, katolickiej pobożności, która katolikowi, śmiem twierdzić, przyda się zawsze - przed jednym soborem czy po.

    A łacina? Gdybyśmy chodzili na tę Mszę od dziecka, to byśmy umieli na pamięć i rozumieli nawet części zmienne - to nie jest Cyceron. Wszystko jest tu kwestią przyzwyczajenia i odrobiny dobrej woli.
 • Paweł
  24.04.2014 16:40
  W swojej parafii też obserwuje podobne zjawiska. Czasem się zastanawiam co ksiądz robił przez 6 lat w seminarium skoro popełnia takie błędy liturgiczne
 • Jana
  24.04.2014 17:25
  Dziękuję za artykuł. Jedno wielkie TAK... Zwłaszcza Triduum. Czy nie można jakoś tego odgórnie ustalić? Episkopat? Godzinę - jak Pasterki - dla całej Polski, i podać raz a dobrze wszystkie przepisy dot. Triduum, rozesłać do wszystkich kościołów. Bo może niektórzy księża proboszczowie po prostu nie wiedzą pewnych rzeczy. I potem jest kreatywność. A to takie ważne.
  • Kinga
   06.04.2015 22:24
   Godzina Pasterki nie zawsze jest tak oczywista. W naszej parafii ta msza odprawiana jest... dwa razy - najpierw 24 grudnia wieczorem w kościele filialnym, później o północy (na szczęście) w parafialnym. Znam też klasztor franciszkanów, gdzie Pasterkę robią o 22, a o północy nie - czyżby ojcom tak bardzo chciało się spać?
 • Rav
  24.04.2014 19:22
  Najdłużej Triduum to przygotowywał chyba Pan Bóg, aż od wygnania Adama i Ewy z Raju, aż do Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa.
  Dobrze? :D
 • Kael
  25.04.2014 08:35
  No wlasnie: ksiadz, jako "czlowiek z branzy2, na pewno wie, dlaczego swieccy dzis to wiedza, a kaplani, jakby nie wiedzieli? Ze Liturgia jest nam dana, a nie jest naszym dzielem a juz na pewno nie jest kwestia gustu ksiedza proboszcza, czy celebransa?

  Moze nie ma tak scislych rubryk jak przy Mszy sw w rycie trydenckim, ale przeciez czegos w tych seminariach ucza? Tlumacza co, skad, dlaczego? Symbole wyjasniaja?


  Bo ja coraz czesciej nie wiem, kogo mam sie pytac w roznych liturgicznych czy teologicznych kwestiach. Przyznaje, boje sie pytac przypadkowego ksiedza, bo nie tylko czasem dziwne odpowiedzi dostawalam (troche na zasadzie - "cos musze powiedziec"), ale czasem mam wrazenie, ze ksiadz po prostu nie wie i ma pretensje, ze mu takie dziwne pytania zadaje i "do sciany go przypieram". Moze chce go ... "zaatakowac"?

  Dlatego wole szukac w internecie i w innych zrodlach.
  Tyle, ze naprawde nie wiem, co sie 6 lat w seminarium robi, jezeli nie rozpala sie w klerykach milosci do teologii i liturgii? O duszpasterstwie juz w ogole nie wspomne.
  • _jasiek
   25.04.2014 22:31
   _jasiek
   Tragiczne są te próby "uatrakcyjniania" liturgii, pewien Orionista miał zwyczaj robić coś w rodzaju inscenizacji (to i chyba w Nowym Mszale jest zabronione) a mianowicie w trakcie Konsekracji wymawiając słowa "bierzcie ..." wykonywał całym ciałem taki zamach jakby chciał tygrysim skokiem przesadzić ołtarz w kierunku wiernych ...
 • skerka
  26.04.2014 12:27
  To logiczne ...Tylko po co to wszystko ?
  Jaki sens ma liturgia bez Boga ?

  Jeśli wierzyć prorokowi Amosowi to On zżyma się
  na widok zgromadzeń odbywających się w warunkach wyzysku , ucisku społecznego itd.
  Więc żonglowanie np. godzinami mszy. nie przydaje im siły.

  zapis filmowy nie kłamie liturgia z udziałem np. św. Jerzego Popiełuszkę jest inna niż ...

  Ks. Jerzy i Jan Paweł II to ludzie tej samej epoki ...tej chwalebnej.

  Jak głupi są uczeni w piśmie[ pardon to nie osobiste ,uchowaj Panie Boże nie dotyczy Autorów }tych kilka wierszy Z Biblii ma większa wagę niż stosy książek .

  Jakże można zagłębić się w niuansach liturgii nie zauważając tych uciśnionych ?
  Co że Pan zapomni ?
  chyba nie, On nie jest dwulicowy , jeśli kocha to bez wyjątków także [ a może przede wszystkim ]tych najmniejszych .

  Rozwaliły się kościoły we Francji i Rosji, zachwiał kościół w Polsce a oni nie wiedzą dlaczego [ ! ]
  ot, cedzą komara o nie zauważają wielbłąda ?

  I po cóż więcej pisać komentarz, skoro moje słowa mogą jedynie rozmazać sens komentarza z Biblii ?
  Liturgia ,dzieło człowieka musi być SŁUŻEBNA w stosunku do Słowa , jeśli nie jest wiarygodna społecznie traci.

  LITURGIA NIE JEST JEDYNEM SPOTKANIEM Z BOGIEM
  ona jest jedynie ukoronowaniem tych wszystkich spotkań w ciągu bieżącego tygodnia
  kto tego widzi ....Boga nie widzi...
  bo nie widzi tych którzy przed ołtarzem stoją.

  A swoja drogą jak bardzo musiał "oberwać " kościół judaistyczny skoro oni np. wystrzegają się jak ognia np. lichwy ... we wzajemnych stosunkach między Izraelitami... niestety tylko u nich ,dalej ich Bóg nie sięga...

  ale ...może to i lepiej dla chrześcijan , bo ich praktyczny stosunek do credo jest silniejszy niż nasz [ w tym aspekcie ]
 • Marynarz
  27.04.2014 22:21
  A w tym roku moje serce i słuch "rozradowały się" uroczystą aklamacją ALLELUJA przed i po Ewangelii w Wielki Czwartek. Tyle, że nie w Polsce.
 • Kinga
  14.12.2014 03:56
  W naszej parafii Wigilia Paschalna to popis kreatywności. Paschał mamy z wkładem olejowym (ostatnio była wpadka, bo olej się wylał na oczach wiernych) i chyba ten sam od początku istnienia parafii. Liturgia o siedemnastej - kiedy się kończy,jeszcze jest jasno,a na początku? W tym roku ksiądz poszedł o krok dalej niż zazwyczaj i odpalił paschał od zapalniczki. Aż strach pomyśleć, co będzie w przyszłym roku.
 • nika
  25.03.2016 21:51
  Przeczytałam sobie te wpisy sprzed dwóch lat po powrocie z przepięknej liturgii Wielkiego Piątku, gdzie wszystko było na swoim miejscu, godnie i z przejęciem, kościół pękał w szwach, komentarze wprowadzały w sedno, śpiew a capella brzmiał mocniej niż niejedne organy, a całe Triduum układa się (także homiletycznie) w jedną całość. Wczoraj było podobnie, jutro - mam nadzieję - Liturgia Paschalna wprowadzi w przedsionki nieba. W tej, niewielkiej przecież, parafii, są i nieszpory świąteczne, i ciemna jutrznia, i nie jest to parafia zakonna. Tak jest co roku w parafii, w której ks. Proboszcz tak bardzo serio traktuje i Pana Boga i swoje owieczki, a do tego ma wiedzę i zdolności. Co roku jestem na Triduum w tej mojej-nie mojej parafii i bardzo Panu Bogu za nią dziękuję.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Komentarze do materiału/ów:

  Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Niedziela
  noc
  8°C Niedziela
  rano
  9°C Niedziela
  dzień
  8°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »