• Gość
    28.02.2017 10:26
    A co z kobietami w ciąży?
    • Gość
      28.02.2017 10:51
      też o tym myślałam. Ja na przykład jestem w pierwszym trymestrze, jem co 2 godz żeby nie czuć głodu i żeby mnie nie mdliło... I co wtedy? Pracuje, więc nie mogę sobie pozwolić na cały dzień walczenia z wymiotami. Co roku sprawdzam u Was "kogo obowiązuje post" i nigdy nie wspominacie o kobietach w ciąży.
    • Gość
      28.02.2017 11:18
      Warto zapytać księdza :)
    • Gość
      28.02.2017 11:26
      Choć z przepisów kanonicznych nie wynika to wprost, wydaje się oczywistym, że post jako forma umartwienia nie może powodować uszczerbku na zdrowiu lub zdrowiu zagrażać. Dlatego z postu ilościowego w naturalny sposób wyłączone są wszystkie osoby, którym ilościowe ograniczenie mogłoby zaszkodzić. Z drugiej strony dla kobiety w ciąży nie stanowi raczej problemu zachowanie postu jakościowego (czyli powstrzymanie się od spożywania produktów mięsnych), warto więc zachować post przynajmniej pod tym względem.
      Ważne by swoją sytuację rozpatrywać w sumieniu - w końcu to post jest ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla postu. W razie wątpliwości wystarczy spytać spowiednika - którego decyzja będzie dla Ciebie autorytatywna.

      Jeżeli z przyczyn od nas niezależnych rezygnujemy z któregoś elementu postu, dobrze odnaleźć w zamian inną, dodatkową formę bliskości z Bogiem - np. udać się na adorację, spotkać z Maryją w Różańcu, odprawić w domowym zaciszu Drogę Krzyżową. W końcu celem postu nie jest "nie jeść", tylko "oddać Bogu".
  • JAWA25
    28.02.2017 10:52
    "Jeden jest zdania, że można jeść wszystko, drugi, słaby, jada tylko jarzyny. Ten, kto jada [wszystko], niech nie pogardza tym, który nie [wszystko] jada, a ten, który nie jada, niech nie potępia tego, który jada" (Rz 14,2n) "Niechaj więc nikt was nie osądza z powodu jedzenia i picia, bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu" (Kol 2,16) 'A przecież pokarm nie przybliży nas do Boga. Ani nie będziemy ubożsi, gdy przestaniemy jeść, ani też jedząc nie wzrośniemy w znaczenie" (1 Kor 8,8) Wg 1 Tm 4, 3 fałszywi prorocy "zabraniają wchodzić w związki małżeńskie, nakazują powstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył, aby je przyjmowali z dziękczynieniem wierzący i ci, którzy poznali prawdę. Ponieważ wszystko, co Bóg stworzył, jest dobre, i niczego, co jest spożywane z dziękczynieniem, nie należy odrzucać. " Wreszcie wg Izajasza 58 post sam w sobie jest bez znaczenia.
    • Gość
      28.02.2017 11:17
      Ty naprawdę nic nie kumasz:)
      • JAWA25
        28.02.2017 12:35
        Dzięki za kulturalny komemtarz
      • PUMA :)
        28.02.2017 21:40
        Kodeks Prawa Kanonicznego (Kan.1252) powiada tak:
        "Kan. 1252. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły
        czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby
        pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz
        rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego
        wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w
        autentyczny duch pokuty."
        Czyli post ścisły od 18 do 60 roku życia, piątkowy od 14 lat do końca. O
        kobietach w ciąży kościelny prawodawca jakoś zapomniał.

        Równo 4 lata temu na forum Opoki ks. Wacław Oszajca (który czasem mnie strasznie
        irytuje, ale tu akurat się ładnie znalazł) na analogiczne pytanie ("Czy kobieta
        w ciazy jest zobowiazana do zachowania postu piatkowego oraz postow scislych?")
        odpowiedział:
        "Zdaje się, że prawo kościelne nic na ten temat nie mówi, i słusznie. Kobieta w
        ciąży jest wstanie błogosławionym, to znaczy, że te dziewięć miesięcy jest dla
        niej, dla jej bliskich i wszystkich innych, świętem, uroczystością, a wtedy
        pościć nie wolno. Prawo kościelne ma pomagać ludzkiej wolności, a nie ją niweczyć."
  • JAWA25
    28.02.2017 11:22
    pytanie też czemu ryby nie są mięsem? a tu kilka zabawnych odpowiedzi https://wegestrefa.wordpress.com/2010/12/17/10-odpowiedzi-na-pytanie-dlaczego-ryba-to-nie-mieso/
  • mAnnaM
    28.02.2017 13:05
    Rozumiem, że określenie "post ścisły" oznacza wstrzemięźliwość, czyli powstrzymanie się od spożywania produktów mięsnych (kwestia jakościowa), i post jako taki, czyli ograniczenie ilości spożywanych posiłków (kwestia ilościowa). No właśnie: ilości posiłków czy pokarmów? Byłabym wdzięczna za wskazanie źródła informacji, że owa ilość oznacza akurat trzy posiłki dziennie, w tym jeden do syta (ani w KPK, ani w żadnym dokumencie KEP czy innym stosownym tego nie znajduję). I jeszcze jedno: post (ilościowy) obowiązuje osoby pełnoletnie, które nie ROZPOCZĘŁY jeszcze sześćdziesiątego roku życia (kan. 1252 KPK). Czyli osoba, która ukończyła 59 lat, nie jest już zobowiązana do przestrzegania postu (ilościowego).
  • Jaś
    28.02.2017 13:23
    Ja też uważam, że owe "trzy" posiłki są tradycją niż przepisem- faktycznie szukając nie natknąłem się na żaden oficjalny przepis kościelny na temat ILOŚCI posiłków JAKO TRZECH. Wynika to pewnie z metody wytłumaczenia ludowi, jak odróżnić normalne jedzenie od postu ścisłego. Równie dobrze można by było wskazać dopuszczalną ilość spożytych kalorii. Poza tym - trzy posiłki dla robotnika to co innego niż dla urzędnika.Czy ktoś wie, czy we wszystkich krajach obowiązuje post ścisły?
    • mAnnaM
      28.02.2017 14:00
      Określenie "post ścisły" jest moim zdaniem nieścisłe.
      Kan. 1250 KPK mówi: "W Kościele POWSZECHNYM dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu".
      Natomiast kan. 1251 brzmi: "Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z ZARZĄDZENIEM KONFERENCJI EPISKOPATU, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku...". Kwestia jest więc chyba w gestii episkopatu danego kraju.
    • Gość
      28.02.2017 15:06
      A jak z chorymi oraz z kobietami w ciąży i karmiącymi?
      • Gość
        28.02.2017 15:48
        Jestem osobą, która choruje na hipoglikemię. Nie mogę mieć zbyt dużych przerw między posiłkami, gdyż odbije się na moim organizmie. Rozmawiałam z księdzem i On mi powiedział, że post jest dla ludzi zdrowych . Choroba, ciąża, laktacja wyklucza aż tak ścisły post z racji, iż post nie ma szkodzić a być swoistym rodzajem wyrzeczenia. W moim przypadku pilnuję jakości spożywanych potraw [post jakościowy] a w zamian za to, że nie mogę w pełni pościć podejmuję inne wyrzeczenie.
      • mAnnaM
        28.02.2017 15:51
        Znalazłam taki tekst na ten temat: http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,3346,czy-kobiety-w-ciazy-obowiazuje-post-scisly.html
  • Jerz.
    28.02.2017 17:17
    Przyznam się, że nie rozumiem tego (powtarzanego odkąd pamiętam) 'objaśnienia' wiernym, na czym ma polegać post ścisły w Środę Popielcową i Wielki Piątek, w którym to objaśnieniu jest mowa o jednym posiłku do syta. Wg mnie post ścisły i najedzenie się do syta to rodzaj oksymoronu...
  • Grazynka
    28.02.2017 17:35
    A co z kobietami w ciazy ? Miesa jesc nie trzeba, ale ta czestotliowosc posilkow to nie wiem...
    • Gość
      28.02.2017 21:53
      Ja ròwnież jestem w ciąży i mam bardzo uciążliwe problemy z żołądkiem i przewodem pokarmowym... Mòj kapłan powiedział, że taka sytuacja zwalnia mnie z ilościowego postu. Jednak w sumieniu czuję, że z miłości do Pana Jezusa chciałabym podjąć w tym dniu inną formę pokuty w zastępstwie ... Choć mięsa i tak jeść nie będę...
    • Gość
      28.02.2017 22:21
      Ja szukałam informacji dla cieżarnych w 2009, wtedy nic nie znalazlam.Było ciężko bo na początku ciąży straciłam 10 kg i byłam na etapie wilczego głodu. Z perspektywy osoby postronnej to może wydawać się dziwne, żeby nie móc wytrzynać jednego dnia postu, ale pamiętam dokładnie, że było to dla mnie bardzo trudne przeżycie.
    • Gość
      28.02.2017 23:18
      Nie obowiązuje kobiet w ciąży. Pytałam raz księdza jak byłam w ciąży i powiedział, że mam jeść tak jak mój organizm potrzebuje a nie głodzić się.
  • gut
    28.02.2017 20:59
    Dobrze wiedzieć. :-)
  • Gość
    28.02.2017 21:43
    Jestem po operacji i mam zalecone jedzenie około 5 posiłków. I co mam zrobić?
  • adam
    28.02.2017 22:02
    Zastanawiam sie po co @JAWA25 żonglujesz cytatami Pisma Św. (jak szatan w czasie kuszenia Jezusa na pustyni)? Skąd pochodzisz? Dlaczego ukrywasz, jaką wiarę wyznajesz? (Zły zawsze się ukrywa, a Słowo Boże cytuje, żeby je wypaczyć). Jeśli dla Ciebie post jest bez znaczenia, to dawaj temu poglądowi upust wśród swoich utajnionych wyznawców. My katolicy od wieków praktykujemy post i wątpię by kogoś z czytelników tego portalu Twoja żonglerka Słowem Bożym do postu zniechęciła. Można przytaczać wiele cytatów z Pisma Św. o potrzebie postu, mam nadzieję, że też na nie natrafiłeś(aś). Dobranoc.
    • JAWA25
      02.03.2017 12:19
      A ja zastanawiam się, czemu służyć mają te obelgi ("zły", "szatan") bo trudno by uznać to za przyjazne określenia. Wybaczam ci przyrównanie do szatana, bo chyba nie wiesz co piszesz.
      'Skąd pochodzisz?" a jakie to ma znaczenie? Pochodzenie determinuje poglądy?
      Chyba że ''nie ma Greka ani Żyda" przestało obowiązywać.
      "Dlaczego ukrywasz, jaką wiarę wyznajesz?" gdzie i kiedy?
      Cytuję Biblię, Credo i katolickich autorów, może ci to umknęło.
      "Jeśli dla Ciebie post jest bez znaczenia" gdzie niby?
      Księga Izajasza jest mego autorstwa?
      Post sam w sobie jest bez znaczenia (tego już zacytować nie potrafisz)
      gdy ktoś potrzebujący na nim nie skorzysta
      jak pisze Izajasz (ibidem) postem znajdującym uznanie w oczach Najwyższego jest wspieranie potrzebujących
      "Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram:
      rozerwać kajdany zła,
      rozwiązać więzy niewoli,
      wypuścić wolno uciśnionych
      i wszelkie jarzmo połamać;
      dzielić swój chleb z głodnym" itd
      czego powtórzeniem jest Mt 25
      "byłem głodny, a (nie) daliście mi jeść" itd.
    • JAWA25
      02.03.2017 18:35
      O jakich "swoich utajnionych wyznawcach" fantazjujesz? Ciekawe też jak cytat z Pisma (że niech każdy sam rozstrzyga czego ma przestrzegać) miałby być "zniechęcaniem" do czegokolwiek? Widocznie masz zwyczaj przypisywać innym wzięte z powietrza tezy, zakaz dawania fałszywego świadectwa cię nie obowiązuje.
  • Emi
    01.03.2017 05:47
    Jedzenie miesa rozumiem. A zjedzenie zupy gotowanej na miesie sie w tym mieści?
  • Skąd trzy posiłki?
    01.03.2017 07:45
    Cyt. za "opoka":II Sobór Watykański poświęcił tematowi postu zaledwie krótką wzmiankę dotyczącą Wielkiego Piątku. Post w owym dniu nazywa „świętym” i poleca „obchodzić go wszędzie” (Sacrosanctum Concilium, nr 110). Katechizm Kościoła Katolickiego też nie podaje innych wskazówek (por. nr 1438). Istotna jest natomiast Nota Biskupów z roku 1994 skierowana do Kościoła włoskiego. Nosi ona tytuł: Chrześcijański sens postu i wstrzemięźliwości. Dokument ten, odwołujący się do konstytucji apostolskiej Paenitemini Pawła VI (1966) oraz do kanonów 1250-1253 nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego, przedstawia aktualne przepisy:

    1) Obowiązek postu nakazuje ograniczyś się „do spożycia tylko jednego posiłku dziennie, lecz nie zabrania lekkiego posiłku rano i wieczorem nie przekraczającego, co do ilości oraz jakości owych posiłków, potwierdzonych lokalnych zwyczajów”.

    2) Obowiązek wstrzemięźliwości zakazuje spożywania pokarmów mięsnych, a także potraw i napojów, które, w ocenie zdrowego rozsądku, uznaje się za wyjątkowo wyszukane i kosztowne.

    3) Post i wstrzemięźliwość w powyżej określonym znaczeniu należy zachowywać w Środę Popielcową (lub w pierwszy piątek Wielkiego Postu wedle obrządku ambrozjańskiego) oraz w Piątek Męki i Śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa. Zaleca się je również w Wielką Sobotę aż do Wigilii Paschalnej. http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/tessore_post_00.html
  • wteister
    01.03.2017 07:51
    wteister
    Co do kobiet w ciąży - choć Kodeks o nich nie wspomina, to warto zwrócić uwagę, że głód odczuwany przez kobietę w ciąży to nie tylko jej subiektywne odczucie, ale również sygnał płynący od dziecka, które nosi. A dziecko jest w takim wieku, że żaden post (ani ilościowy, ani jakościowy) go nie obowiązuje. I to wydaje mi się jest logiczne i zdroworozsądkowe rozwiązanie tej zagadki.
  • trzinaalli
    01.03.2017 11:30
    Kobiety w ciąży i osoby chore, po operacji, na rekonwalescencji itp. są wyjątkami, których rygorystyczne przestrzeganie postu nie obowiązuje. Poza tym zapominamy, że obok postu jest też mowa o modlitwie i jałmużnie. Więc jeżeli ktoś niekoniecznie może pościć tak jak wskazują przepisy, to zawsze może odmówić jakieś modlitwy, podjąć jakieś nowenny itp. Post można też podjąć w innym terminie, gdy już sytuacja na to pozwoli.
  • JAWA25
    06.03.2017 18:19
    http://kosciol.wiara.pl/doc/3729307.Franciszek-prawdziwy-post-to-spieszenie-bliznim-z-pomoca
Dyskusja zakończona.

Komentarze do materiału/ów:

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
wiecej »