• Wwwww
    18.03.2018 10:47
    Przede wszystkim należy zlikwidować związki zawodowe.
  • Hubert
    18.03.2018 11:00
    Fantastyczny Kodeks Pracy z 1974 r. umacniający socjalistyczne stosunki pracy. Te zmiany są kosmetyczne. Dr Lech Kaczyński z katedry Prawa Pracy wykazywał w swoich pracach wyższość socjalistycznych stosunków pracy. A tu oryginalna przedmowa do obecnego kodeksu pracy : "Praca w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w państwie ludu pracującego jest podstawowym prawem, obowiązkiem i sprawą honoru każdego obywatela.
    Szczególna rola w kształtowaniu socjalistycznych stosunków pracy przypada prawu pracy. Ono bowiem, dzięki unormowaniom zgodnym z zasadami ustrojowymi i współżycia społecznego w państwie ludowym, ugruntowuje poczucie praworządności i świadomość, że rzetelna i uczciwa praca jest pod ochroną prawa; zapewnia załogom poprzez ich organizacje rolę aktywnego uczestnika w życiu i działalności zakładu pracy; wychowuje w duchu przestrzegania dyscypliny pracy, ładu i porządku oraz zobowiązuje do aktywnego uczestnictwa w pomnażaniu zasobów materialnych państwa, które zapewnia stałą poprawą warunków pracy i bytu każdego pracownika i całego społeczeństwa.
    W Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wszyscy ludzie pracy są równi. W imię sprawiedliwości społecznej socjalistyczne prawo pracy jednakowo traktuje wszystkich pracujących, przyznając każdemu takie same uprawnienia z tytułu pełnienia takich samych obowiązków. Kodeks znosi różnice w uprawnieniach pracowników fizycznych i umysłowych.
    Kodeks kształtuje jednolity system praw i obowiązków pracowników. Zwiększając wymagania w zakresie obowiązków pracowniczych, od których należytego, sumiennego i twórczego spełniania zależy zasobność państwa i dobrobyt narodu, jednocześnie rozszerza uprawnienia pracownicze.
    Kodeks jest odzwierciedleniem osiągniętego w trzydziestoleciu społeczno-gospodarczego rozwoju kraju, ukształtowanego stanu świadomości społecznej i aktywności zawodowej ludzi pracy oraz daje wyraz zasadzie, że w Polsce Ludowej najwyższym celem wszelkiej działalności jest człowiek, a przede wszystkim stały wzrost jego dobrobytu materialnego i poziomu kulturalnego.
    Kodeks sprzyja doskonaleniu organizacji pracy, nakładając na kierownictwo zakładów pracy obowiązek właściwego organizowania procesów produkcyjnych, stwarzając warunki dla wykorzystania kwalifikacji i zdolności osobistych pracowników oraz osiągania wysokiej efektywności pracy, jak również kształtowania w zakładzie socjalistycznych zasad współżycia.
    Kierownik socjalistycznego zakładu pracy odpowiada za prawidłowe wykonywanie zadań zakładu wynikających z planu społeczno-gospodarczego rozwoju kraju, racjonalne wykorzystanie wszystkich czynników produkcji, jak również stałą poprawą warunków pracy, a w szczególności warunków bezpieczeństwa i higieny pracy - oraz zgodnie z zasadą jednoosobowego kierownictwa reprezentuje zakład pracy i zarządza tym zakładem w imieniu państwa. Kierownik zakładu jest uprawniony do nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy. Kierownik zakładu współdziała z organizacją związkową i okazuje pomoc w spełnianiu jej statutowych zadań.
    W dziedzinie umacniania socjalistycznych stosunków pracy ważna rola przypada związkom zawodowym, które współdziałają z organami państwa ludowego na rzecz stałej poprawy warunków socjalno-bytowych załóg, a jednocześnie na rzecz podnoszenia wydajności pracy, umacniania dyscypliny społeczno-produkcyjnej, wzrostu świadomości społecznej, poziomu wiedzy i kultury pracowników. Kodeks pracy, określając podstawowe normy stosunku pracy, zapewnia związkom zawodowym właściwą pozycję i współudział w kształtowaniu tych stosunków, reguluje główne formy współpracy kierowników zakładów z zakładowymi organizacjami związkowymi, przyznaje instancjom związkowym niezbędne uprawnienia w procesie tworzenia i stosowania prawa pracy.
    Osiągnięcie podstawowego celu naszego ustroju w postaci coraz pełniejszego zaspokajania potrzeb materialnych i kulturalnych ludzi pracy wymaga, aby wszyscy pracownicy, kierownictwa zakładów pracy, organy państwowe oraz organizacje społeczne i zawodowe w pełni przestrzegali przepisów niniejszego kodeksu."
  • Janusz
    18.03.2018 11:43
    Po co w ogóle jakieś kodeksy i prawa pracy? Kiedyś się pracowało po 12 godzin dziennie za darmo i każdy cieszył się że robota była.
  • kobieta - gorszy sort
    18.03.2018 15:13
    Będzie można zwolnić kobietę w ciąży ! "Projekt Kodeksu pracy przewiduje możliwość zwolnienia kobiety w ciąży lub osoby w wieku emerytalnym, gdy ta będzie zatrudniona na czas zastępstwa lub w przedsiębiorstwie zatrudniającym do 10 pracowników. To zupełne odejście od obecnie obowiązujących zasad, które uniemożliwiają rozwiązanie umowy z kobietą spodziewającą się dziecka."
  • młody
    18.03.2018 17:18
    "Kiedyś się pracowało po 12 godzin dziennie za darmo..." czy to pochwała niewolnictwa ? Czy tylko pamięć emeryta zawodzi ?
  • E.
    18.03.2018 21:56
    Tymczasem prorodzinna i promacierzyńska partia chce sprawić, by można było zwolnić kobietę w ciąży:
    https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy-kodeks-pracy-bedzie-mozna-zwolnic,0,0,2401024.html
    I to jest skandaliczne, prasa katolicka powinna bić na alarm!!!
    • podaj nick
      19.03.2018 13:25
      rozmnażać się nie zabraniają ale widać preferują, żeby matka siedziała w domu, mniej sierot społecznych wyrośnie
      • kobieta-gorszy sort
        19.03.2018 15:22
        Zwolnienie kobiety w ciąży to odebranie jej bezpieczeństwa finansowego. Taka kobieta może przecież być samotną (przyszłą) matką. Czy naprawdę nie można nad kobietami w stanie błogosławionym (jak pięknie określają nasi duchowni) roztoczyć parasola ochronnego i poczekać ze zwolnieniem przynajmniej do urodzin dziecka ?
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
rano
7°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
wiecej »