Na specjalnej konferencji prasowej w siedzibie Radia Watykańskiego jego dyrektor ks. Federico Lombardi SJ zaprezentował odnowiony portal internetowy papieskiej rozgłośni.
Zakończony 10 grudnia w Rzymie synod Kościoła syryjskokatolickiego wystosował apel do przywódców politycznych wielkich mocarstw oraz Iraku. Biskupi tego obrządku wzywają do jak najszybszego uwolnienia Mosulu i równiny Niniwy z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego, aby uchodźcy mogli bezpiecznie powrócić na swe ziemie i żyć tam w pokoju.
Rozpoczęła się przedświąteczna zbiórka żywności Caritas „Tak, Pomagam!”. Organizuje ją 36 Caritas diecezjalnych. Do jutra w supermarketach i sieciach handlowych w całej Polsce wolontariusze będą zbierać artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia i łatwe do przechowywania.
Kościół w Mongolii przeżywa wielkie święto. Pierwszy rodowity mieszkaniec tego kraju przyjął bowiem święcenia diakonatu. Uroczystość odbyła się w Korei Południowej, w seminarium duchownym w Daejeon, gdzie Joseph Enkh-Baatar przygotowuje się do kapłaństwa. Wraz z nim diakonat przyjęło siedmiu Koreańczyków.
Okres adwentu szczególnie radośnie przeżywa się w Betlejem, mieście narodzin Jezusa. Trwają tam przygotowania do przyjęcia pielgrzymów, którzy przybędą na tegoroczne święta. W przygotowania te wpisuje się także inauguracja bożonarodzeniowej dekoracji na placu Żłóbka przed Bazyliką Narodzenia.
Przez cały adwent trwa w Brazylii Kampania na rzecz Ewangelizacji. Zainicjowana przez tamtejszy episkopat, odbywa się ona już po raz 16. Rozpoczęła się już w uroczystość Chrystusa Króla.
„Boże Narodzenie ma sens. Porozmawiajmy o tym!”. Pod takim hasłem Kościół w stolicy Francji prowadzi w czasie Adwentu specjalną misję mającą na celu przywrócenie prawdziwego chrześcijańskiego znaczenia Świętom w zlaicyzowanym społeczeństwie.
Ojciec Święty jest dogłębnie wdzięczny noblistom za ich zobowiązanie do promowania pokoju i braterstwa między narodami, a także za ich wysiłki w poszukiwaniu rozwiązania współczesnych konfliktów.
Troskę o katolików obrządku syryjsko-antiocheńskiego na całym świecie, a zwłaszcza w Iraku i Syrii, wyraził Papież, przyjmując w Watykanie ich ponad trzystuosobową grupę.
„Święta Matka Boga nie tylko nawiedziła ludy Ameryki, ale zechciała pozostać z nimi. Zostawiła cudowne odbicie swego wizerunku na płaszczu swego posłańca, aby stał się symbolem przymierza między Maryją a tymi ludami”. Tak o Matce Bożej z Guadalupe, w dniu jej święta mówił w Bazylice Watykańskiej Ojciec Święty.