Kościół na Białorusi: My jesteśmy tutaj!

W siedzibie Wyższego Seminarium Duchownego w Grodnie rozpoczął się trzydniowy I Krajowy Kongres Mediów Katolickich na Białorusi. Obrady, które potrwają do 26 sierpnia, przebiegają pod hasłem „Internet, radio, prasa, telewizja: my, katolicy – jesteśmy tutaj!” Kongres odbywa się pod patronatem Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi.

Pierwszy w historii Kościoła na Białorusi I Kongres mediów katolickich zgromadził wielu pracowników prasy, radia, telewizji, i Internetu - nie tylko redakcji katolickich, ale i świeckich (ponad 100 osób). Prócz dziennikarzy z całego kraju uczestniczą w nim także eksperci i goście z Polski, Rosji, Ukrainy i Łotwy. Na Kongresie pojawił się także Thierry Bonaventura, rzecznik prasowy Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE).

Z inicjatywą zorganizowania Kongresu wystąpił abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita minsko-mohylewski, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu.

Uroczystego otwarcia I Kongresu Mediów Katolickich dokonał ks. bp Aleksander Kaszkiewicz, przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi. Wyraził on radość, że taki kongres odbywa się w Grodnie - mieście, w którym pracował św. Maksymilian Maria Kolbe i w którym zaczął wydawać Rycerza Niepokalanej. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Białorusi życzył wszystkim owocnych obrad.

W swoim wystąpieniu podczas otwarcia kongresu abp Kondrusiewicz, zaznaczył, że „dzisiaj media katolickie nie tylko powinny informować, ale też i formować społeczeństwo”. „Kościół katolicki dzisiaj coraz bardziej wchodzi w medialną przestrzeń i wykorzystuje środki masowego przekazu, jako bardzo korzystny i współczesny instrument głoszenia Ewangelii” – dodał metropolita mińsko-mohylewski, podkreślając jak wielką rolę dzisiaj odgrywają środki masowego przekazu.

Okolicznościowe przesłania do uczestników Kongresu przekazali m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu abp Claudio M. Celli i dyrektor Biura prasowego Stolicy Apostolskiej i Radia Watykańskiego ks. Federico Lombardi SI.

Abp Celli w orędziu wideo wspomniał o pozytywnych aspektach nowoczesnych technologii, łącznie z internetem, które ogromnie rozszerzają możliwości świadczenia o wierze chrześcijańskiej. Dodał, że z sympatią śledzi pracę, jaką Kościół katolicki na Białorusi wykonuje na rzecz jak najszerszego rozpowszechniania przesłania o Chrystusie w dziedzinie mediów. Trzeba dodać, że przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu w 2011 roku odwiedził Białoruś, spotkał się z dziennikarzami mediów katolickich jak i świeckich, do których zwrócił się z wykładami.

Ks. Federico Lombardi zaznaczył, że obecność Kościoła w świecie komunikacji masowej staje się coraz bardziej niezbędna. Przypomniał też, że do tych spraw często nawiązywało w minionym wieku nauczanie papieży, a Sobór Watykański II, którego 50. rocznica rozpoczęcia przypada w tym roku, poświęcił środkom przekazu jeden ze swych dokumentów. Ks. Lombardi podkreślił wielkie znaczenie, jakie ma obecność Kościoła w mediach. Dodał, że dzisiaj obecności katolików w tych środkach przekazu, które nie należą do Kościoła jest bardzo ważna.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Sobota
rano
5°C Sobota
dzień
7°C Sobota
wieczór
5°C Niedziela
noc
wiecej »