Dzieci "gorszego Boga"?

![][1]Projekt ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie jest niekorzystny dla Kościoła - uważa sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Piotr Libera. Jego zdaniem, organizacje kościelne nie są w nim traktowany na równi z innymi organizacjami pozarządowymi. Rząd przyjął projekt [1]: zdjecia/libera1.jpg (bp Piotr LIbera, sekretarz generalny Episkopatu Polski)

Projekt ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie jest niekorzystny dla Kościoła - uważa sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Piotr Libera. Jego zdaniem, organizacje kościelne nie są w nim traktowany na równi z innymi organizacjami pozarządowymi. Rząd przyjął projekt ustawy 12 lutego. - Wystąpimy o zwołanie w trybie pilnym Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu - zapowiada w rozmowie z KAI bp Libera.

Projekt ustawy został wcześniej udostępniony Episkopatowi. Okazało się, że nie uwzględnia on w wystarczającym stopniu Kościoła jako podmiotu prowadzącego działalność charytatywno-społeczną. - Dlatego zaproponowaliśmy naniesienie poprawek do tej ustawy. Dzisiaj dotarła do mnie wiadomość, że rząd podczas wczorajszych obrad ich nie przyjął - mówi bp Libera.

Organizacje kościelne prowadzące działalność charytatywno-społeczną nie mogą korzystać z przywilejów jakie daje ustawa. Wprowadza ona pojęcie "organizacji pożytku publicznego". Takie organizacje będą korzystały z licznych zwolnień fiskalnych, m.in. dotyczących podatków (osobowego od osób prawnych, od nieruchomości, od czynności cywilno-prawnych), a także z opłaty skarbowej, sądowej, należności celnych i nabywania nieruchomości. Tych przywilejów pozbawione będą organizacje charytatywno-społeczne związane z Kościołem.

Sekretarz KEP chciałby, by w trybie pilnym spotkała się Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu. - Będziemy się domagać od strony rządowej zmian tych zapisów, które są niekorzystne dla Kościoła - wyjaśnia bp Libera. Zapewnia, że nie chodzi o szukanie przywilejów dla Kościoła. - Te zapisy są nam niezbędne, by wolontariusze działający w organizacjach kościelnych mogli pracować na równi z wolontariuszami innych organizacji pozarządowych - tłumaczy biskup.

Kościół katolicki prowadzi najszerszą w Polsce działalność o charakterze charytatywno-społecznym. Np. z 3 milionów polskich wolontariuszy ponad 50 tys. działa w Caritas.

Projekt ustawy wprowadza m.in. podział działalności organizacji pozarządowych na działalność nieodpłatną, odpłatną i gospodarczą. Organizacje korzystające z pracy wolontariuszy mają obowiązek zapewnić im niezbędne badania lekarskie, środki ochrony indywidualnej, a także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Mają również pokrywać koszty podróży służbowych i diet. Część środków ma być refundowana z budżetu państwa.

Odrębne przepisy przewidują, że od 2004 r. podatnik będzie mógł przekazywać 1% podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Jednak katolicy nie będą mogli przekazywać tego procentu np. na Caritas Polska, która nie została przez rząd uznania za organizację pożytku publicznego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
14°C Piątek
dzień
wiecej »