Ustawa o SKOK-ach do TK

Prezydent wystąpił do TK, w trybie kontroli następczej, z wnioskiem ws. ustawy o SKOK-ach. Bronisław Komorowski zwrócił się o rozstrzygnięcie, czy w przypadku tej ustawy ważniejsze jest zapewnienie ważności stabilności finansów, czy gwarancje dla prawa własności.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o SKOK-ach w połowie maja. Następnie, w trybie kontroli następczej, zdecydował o zwróceniu się do Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów, które budzą jego wątpliwości konstytucyjne.

"Ustawa, która jest według mnie dobrodziejstwem, bo stwarza warunki nadzoru bankowego nad kasami, ale także możliwości korzystania z funduszy gwarancyjnych, stwarzających bezpieczeństwo dla wkładów, dla oszczędności obywateli ma mankament, który budzi moje wątpliwości konstytucyjne" - powiedział w środę prezydent.

Dlatego Komorowski zwrócił się do TK o rozstrzygnięcie, czy w przypadku tej ustawy ważniejsze jest zapewnienie stabilności finansów, czy pewność prawa i gwarancje dla prawa własności.

"W szczególności chodzi o przepis, zgodnie z którym od decyzji Komisji Nadzoru Finansowego o przejęciu kasy nie ma odwołania, a sama decyzja jest prawomocna, nawet jeśli była wydana niezgodnie z prawem" - powiedział prezydent. - "To budzi moje wątpliwości".

Nowela ustanawia obowiązkowy system gwarantowania depozytów zgromadzonych w SKOK-ach, w formie odrębnego funduszu własnego BFG, finansowanego z wnoszonych przez SKOK-i obowiązkowych opłat rocznych.

System Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - w którym banki wpłacają składki do BFG - zapewnia zwrot całej ulokowanej w kasie sumy do równowartości 100 tys. euro, która ma być wypłacana, jeśli dany bank utraciłby płynność finansową. Takim regulacjom podlegają wszystkie banki komercyjne w Polsce, natomiast obecnie nie są nimi objęte SKOK-i. Kasy mają także ochronę depozytów do 100 tys. euro, ale nie zapewnia ich państwowa instytucja, tylko ubezpieczenie.

Ponadto nowelizacja umożliwia bankom przejmowanie kas, które popadłyby w kłopoty finansowe

Nowe przepisy dają kasom, po uzyskaniu stosownego zezwolenia KNF, możliwość pośredniczenia w obrocie jednostkami uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych, funduszy inwestycyjnych otwartych z siedzibą w państwach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju innych niż państwo UE lub państwo należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Nowela rozszerza też kompetencje Komisji Nadzoru Finansowego wobec SKOK-ów.

Ustawa wyposaża KNF w nowe instrumenty nadzorcze, doprecyzowane zostały regulacje dotyczące przekazywania do KNF informacji sprawozdawczych przez SKOK-i oraz przez Kasę Krajową SKOK. KNF zyskała także możliwość wydawania rekomendacji dotyczących dobrych praktyk ostrożnego i stabilnego zarządzania Kasą Krajową.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
wiecej »