Księża od związków niesakramentalnych

Po raz pierwszy w tak licznym gronie spotkali się duszpasterze - specjaliści od związków niesakramentalnych.

Spotkanie duszpasterzy osób żyjących w związkach niesakramentalnych odbyło się 17 kwietnia w siedzibie KEP w Warszawie. Konferencji patronowali: abp Stanisław Gądecki oraz bp Jan Wątroba. Było to pierwsze w historii polskiego Kościoła spotkanie w takim gronie. Zostało ono zorganizowane z inicjatywy Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Na początku ks. dr Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przytoczył dane na temat zjawiska nietrwałości małżeństw oraz instytucji małżeństwa w Polsce. – W 2013 r. rozwiodło się ponad 66 tys. par małżeńskich – czyli o 1,6 tys. więcej w stosunku do roku poprzedniego. Jednocześnie o prawie 22 tysiące zmalała ilość zawieranych małżeństw (181 tysięcy). Liczba ta maleje już piąty rok z rzędu. W konsekwencji wskaźnik rozwodów mierzony liczbą rozwodów w stosunku do nowo zawartych małżeństw w danym roku wzrósł z 31,6% w 2012 do 36,4% w roku 2013 – cytował statystyki. – Jednocześnie surowy współczynnik rozwodów (liczony na 1000 ludności) nie zmienił się i wyniósł 1,7‰. A biorąc pod uwagę stosunek liczby rozwodów do liczby małżeństw istniejących, okazuje się, że wyniósł on 7,1 promila, co oznacza, że na każde 10 tys. istniejących małżeństw 71 zostało rozwiązanych orzeczeniem sądu (rok 2012).

Wśród rozwodników 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

Ks. dr hab. Jacek Goleń przypomniał wskazania Kościoła dotyczące duszpasterstwa związków niesakramentalnych. Podkreślił, że naczelnymi zasadami pastoralnymi w tej sytuacji jest prawda i miłosierdzie. – Poszanowanie prawdy w świadczeniu współczucia i miłosierdzia osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych nie pozwala na zamazywanie granicy między dobrem i złem – mówił. Zwrócił także uwagę na to, że profesjonalne duszpasterstwo rodzin jest najlepszą profilaktyką zapobiegającą rozpadowi małżeństw. W podobnym duchu wypowiadali się także Agnieszka i Mariusz Rogalscy, którzy z ks. Jarosławem Szymczakiem i innymi małżeństwami prowadzą Programy Rozwoju Relacji Małżeńskich. Zaangażowani w działalność Poradni Rodzinnej przy Duszpasterstwie Rodzin Ruchu Szensztackiego. 

Ważnym świadectwem dla zebranych było wystąpienie Andrzeja Szczepaniaka ze Wspólnoty Trudnych Małżeństw "Sychar”, który podkreślał, że wiara jest gwarancją, że każde małżeństwo przeżywające kryzys można uratować. 

Wśród zabierających głos na temat praktycznych rozwiązań w duszpasterstwie niesakramentalnych byli duszpasterze z różnych diecezji oraz Irena i Jerzy Grzybowscy, którzy zwrócili uwagę m.in. na trudności w dotarciu do par żyjących w związkach niesakramentalnych. Postulowano także stworzenie strony internetowej poświęconej niesakramentalnym, napisanie listu KEP na temat sytuacji tych osób, formację duchowieństwa do pracy z niesakramentalnymi, wypracowanie programu pracy dla niesakramentalnych pragnących uczestniczyć w życiu Kościoła. 

W podsumowaniu, abp Stanisław Gądecki podkreślił sześć kwestii: diagnoza stanu faktycznego potrzeb wiernych żyjących w związkach niesakramentalnych; ujednolicenie terminologii w opisie zjawiska; program duszpasterski dla par niesakramentalnych; zebranie doświadczeń pastoralnych z pracy z niesakramentalnymi; stworzenie centrów pomocy i informacji dla zainteresowanych życiem wiary w sytuacji związku niesakramentalnego; tematyczny list episkopatu. 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Czwartek
rano
14°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
wiecej »