Czy znasz Wolne Miasto Gdańsk?

Ponad kilkaset eksponatów z czasów Wolnego Miasta Gdańska można zobaczyć na otwartej w sobotę wystawie zatytuowanej "Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk". Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.

Ekspocyzję przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Gdańska. Jego prezes, Piotr Mazurek nie ukrywa, że chciałby aby ekspozycja przekszatałciła się w muzeum. "Chcieliśmy pokazać czasy świetności Gdańska gdy był on potężnym ośrodkiem gospodarczym ówczesnej Europy, gdy mieszkańcy się bogacili, bawili i byli dumni z tego, że żyją w tak niesamowitym miejscu" - powiedział Mazurek.

Na wystawie można zobaczyć przedmioty codziennego użytku, meble, dokumenty urzędowe związane z funkcjonowaniem Wolnego Miasta Gdańska (WMG), herby, monety. Na wystawie znajduje się m.in. 500 kilogramowy sejf wyprodukowany w WMG oraz formy do słodyczy.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Gdańska oraz prywatnych kolekcjonerów. Część została wypożyczona od prywatnych osób. Jest też przygotowane typowe gdańskie mieszkanie z tamtych czasów pokazujące dostatnie życie mieszkańców WMG.

W drugiej części wystawy prezentowane są eksponaty z okresu poprzedzającego wybuch II wojny światowej oraz czasy wojenne. Można tu zobaczyć np. tzw. Krzyż Gdański, przynawany esesmanom za walkę z Polakami na Poczcie Polskiej i Westerplatte. Wśród eksponatów są też m. in. niemieckie mundury, odznaczenia, dokumenty.

Mazurek poinformował, że w dniu otwarcia ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Zapewnił, że wystawę można oglądać do końca wakacji w Gdańsku przy ulicy Piwnej.

Jak informuje Wikipedia, Wolne Miasto Gdańsk to istniejące w okresie międzywojennym (1920-1939) autonomiczne miasto-państwo pod ochroną Ligi Narodów. W skład Wolnego Miasta wszedł powiat grodzki Gdańsk oraz większe części ówczesnych powiatów: Gdańsk-Wyżyny i Gdańsk-Niziny, jak również niewielkie fragmenty powiatów wejherowskiego, tczewskiego, elbląskiego, malborskiego, kościerskiego i kartuskiego oraz Sopot, który stał się po 1920r. samodzielnym powiatem miejskim. Wolne Miasto Gdańsk w 1934 r. liczyło 408 tys. mieszkańców. Ilościowo przeważała ludność niemiecka. W 1939 r. władzę w WMG faktycznie przejęła NSDAP, co nasiliło hitleryzację miasta. Otwarcie organizowano hitlerowskie bojówki paramilitarne. Sprawa Wolnego Miasta Gdańska, obok konfliktu wokół tzw. korytarza polskiego, stała się koronnym pretekstem do napaści na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
wiecej »