Cykl imprez "Pierścień św. Kingi" rusza w niedzielę w Małopolsce

Cykl imprez inspirowanych czasami średniowiecza, pod nazwą "Pierścień św. Kingi", rusza w niedzielę w Małopolsce. Przygoda ze średniowieczem będzie czekać w kolejne niedziele lipca na turystów i mieszkańców: Bochni, Krościenka nad Dunajcem i Dębna.

"To już piąta edycja cyklu. W tym roku letnia wędrówka szlakiem średniowiecznych obyczajów i legend rozpoczyna się w Bochni. W najbliższą niedzielę zaplanowano tam szereg wydarzeń pod hasłem "W średniowiecznym miasteczku". Tydzień później, w Krościenku nad Dunajcem uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądało życie w średniowiecznej wiosce na szlaku handlowym na Węgry. Na zakończenie, 26 lipca, na zamku w Dębnie będzie można poznać życie dworskie, rzemiosło i obyczaj rycerski" - powiedziała PAP Greta Gorgoń z Małopolskiego Instytutu Kultury.

Zaplanowano też zwiedzanie tych trzech miejscowości, poznawanie najcenniejszych zabytków i ekspozycji muzealnych oraz pikniki z prezentacjami dawnych rzemiosł, rozrywek, zabaw i obyczajów.

"Elementem spinającym wszystkie edycje jest gra terenowa, w trakcie której uczestnicy w aktywnej formie poznają historię i kulturę Małopolski. Najchętniej biorą w niej udział rodzice i dzieci. Rodziny mają do wykonania zadania, dzięki którym nabywają dawne umiejętności, związane ze średniowieczem. W Bochni będą uczyć się np. warzenia soli, a w Dębnie - tańców dworskich, rzemiosła rycerskiego" - wyjaśniła Gorgoń.

W trakcie bocheńskiego pikniku będzie można poznać tajniki pracy dawnych kowali, garncarzy i pasamoników. Będą też warsztaty średniowiecznej kaligrafii i iluminacji prowadzone przez Bractwo "Scriptorium". Historycy będą oprowadzać wycieczki po średniowiecznej Bochni i po miejscowym muzeum. Na kilka godzin ożyje też park archeologiczny Osada VI Oraczy, ze zrekonstruowanymi średniowiecznymi zabudowaniami.

Na uczestników średniowiecznej przygody w Krościenku nad Dunajcem czeka poznawanie sekretów pienińskiej przyrody, spotkanie z zielarzem i warsztaty etnograficzne. Zaplanowano też sześciogodzinną wycieczkę "Śladami ucieczki św. Kingi" z opowieściami o wykopaliskach w ruinach Zamku Pienińskiego. Będzie też zwiedzanie miasta, przeprawa z flisakami przez Dunajec, warsztaty i pokazy rękodzieła oraz tańców góralskich i węgierskich.

W ostatnią niedzielę lipca na gotyckim Zamku w Dębnie zaplanowano m.in. warsztaty heraldyczne i średniowiecznych tańców oraz szycia strojów z epoki. Będzie też pokaz średniowiecznej mody i biżuterii. Na zamkowym dziedzińcu odbędzie się turniej gry planszowej "Pierścień św. Kingi" a wokół zamku - warsztaty rycerskie. Będzie też można poznać tajniki pracy płatnerza. Drużyna Jakuba Odrowąża zapowiedziała pokaz walk rycerskich, a Zespół Tańca Dawnego "Belriguardo" - spektakl "Niepokoje średniowiecza".

Wstęp na imprezy organizowane przez Małopolski Instytut Kultury w ramach akcji "Pierścień św. Kingi" jest wolny. Więcej informacji można zaleźć pod adresem: www.pierscienkingi.pl

Jak podkreślają organizatorzy, postać patronki projektu - księżnej Kingi to symbol średniowiecznego rozkwitu Małopolski, reform i przedsięwzięć, które do dziś są widoczne w Małopolsce.

Św. Kinga (1234-1292) była córką króla Węgier Beli IV, poślubioną księciu Bolesławowi Wstydliwemu. Według legendy, przed wyjazdem do Polski poprosiła ojca, aby w wianie - zamiast kosztowności - obdarował ją węgierską solą. Bela IV podarował jej najbogatszą kopalnię Siedmiogrodu w Marmarosz. Księżniczka biorąc ją w posiadanie, wrzuciła do szybu swój zaręczynowy pierścień. W drodze do kraju swego męża, zabrała ze sobą węgierskich górników, którym w Polsce kazała szukać soli. Węgrzy znaleźli sól w Bochni i Wieliczce, a w pierwszej wydobytej bryle - pierścień Kingi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
9°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
wiecej »