Program kryzysowy obejmie także górnictwo

Górnictwo, podobnie jak np. koksownictwo i przemysł zbrojeniowy, zostanie objęte rządowym programem pomocy dla branż szczególnie dotkniętych kryzysem - zapowiedziała w środę wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

W rozmowie z dziennikarzami w Katowicach wiceminister przypomniała, że program ten umożliwia dotkniętym przez kryzys firmom sięgnięcie po środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, na określonych warunkach.

Strzelec-Łobodzińska poinformowała, że dokumenty, na podstawie których programem objęte będzie koksownictwo, zostały już przesłane z resortu gospodarki pod obrady Komitetu Stałego Rządu. Teraz ministerstwo pracuje nad programem podobnego wsparcia dla górnictwa.

"Przygotowujemy analogiczny załącznik (do rządowego programu - PAP) dla sektora górniczego. Miałby on na celu możliwość sfinansowania zapasów, które się odłożyły" - powiedziała wiceminister.

W połowie roku na przykopalnianych zwałach było ok. 5,8 mln ton niesprzedanego węgla. W pierwszym półroczu sprzedaż tego surowca była o 8,1 mln ton mniejsza niż przed rokiem, a wydobycie o 3 mln ton. Konieczność tworzenia tak dużych zapasów powoduje wielkie koszty dla spółek węglowych, które finansują wydobycie tej części węgla, nie osiągając przychodów.

Strzelec-Łobodzińska oceniła, że środki z rządowego programu - jak powiedziała - "nie są tanie", nie jest więc przesądzone, czy górnictwo zechce z nich skorzystać. Resort spodziewa się natomiast, że sięgną po nie koksownie, choć i tam widać symptomy ożywienia rynkowego i powolnego wzrostu sprzedaży.

"Myślę, że koksownie, które ze względu na standing finansowy mają ograniczony dostęp do środków finansowych, skorzystają z programu pomocowego. Może zakres tego wsparcia będzie mniejszy, jeżeli rzeczywiście w dynamiczny sposób ruszy sprzedaż" - oceniła wiceminister.

Przypomniała, że w planie założeń przyszłorocznego budżetu państwa resort gospodarki wnioskuje o ok. 800 mln zł na tzw. inwestycje początkowe w górnictwie, czyli otwierające dostęp do złóż węgla, istotnych dla bezpieczeństwa energetycznego. Na współfinansowanie takich przedsięwzięć z budżetu pozwala UE, jednak jak dotąd w budżecie nie było na to pieniędzy.

Pytana, czy tym razem środki się znajdą, wiceminister wyraziła - jak powiedziała - "umiarkowany optymizm, z akcentem na słowo umiarkowany". 2010 r. będzie ostatnim, kiedy takie inwestycje można współfinansować z budżetu, chyba że UE przedłuży ważność rozporządzenia w tej sprawie do 2015 r., o co zabiega środowisko górnicze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
wiecej »