Dziś 500. rocznica urodzin Jana Kalwina

Z okazji 500. rocznicy urodzin Jana Kalwina Kościół Ewangelicko-Reformowany organizuje 14 października całodzienne obchody jubileuszowe. Głównym ich punktem będzie sesja naukowa pt. „Kalwinizm i korzenie współczesnej Europy” w Warszawie, organizowana wspólnie z Chrześcijańską Akademią Teologiczną. Wystąpią na niej zarówno polscy, jak i zagraniczni znawcy osoby i teologii Kalwina.

Wśród zagranicznych prelegentów głos zabiorą m.in. prof. Jérôme Cottin z Wydziału Teologii Protestanckiej Uniwersytetu Marca Blocha w Strasburgu, reprezentujący Reformowany Kościół Francji, ponadto wieloletni sekretarz teologiczny Światowego Aliansu Reformowanego prof. Alan Sell z Reformowanego Kościoła Anglii, prof. Martin Friedrich z Ewangelickiego Kościoła w Westfalii, pracujący obecnie w Wiedniu, oraz duchowny Ewangelickiego Kościoła Waldensów we Włoszech ks. dr Paweł Gajewski.

- Będzie także najlepszy polski znawca Kalwina i kalwinizmu prof. Stanisław Piwko z ChAT – zapowiada Ewa Jóźwiak, konsultant ds. medialnych Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP. Obok profesorów Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, m.in. Tadeusza Zielińskiego czy Rafała Leszczyńskiego, głos zabierze także ks. dr hab. Rajmund Porada z Uniwersytetu Opolskiego, który z perspektywy katolickiej będzie mówił o rozumieniu usprawiedliwienia i uświęcenia przez Kalwina. – To ekumeniczny rys tych obchodów – dodała Jóźwiak.

Po sesji planowana jest uroczystość uczczenia pamięci Jana Kalwina w kościele przy al. Solidarności 74. W jej ramach odbędzie się krótka liturgia oraz koncert Chóru Kameralnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i gości z Litwy: Chóru Ewangelicko-Reformowanego „Giesme” z Wilna.

Najważniejsze przesłanie Jana Kalwina Ewa Jóźwiak ujmuje w słowach: „Kościół jest reformowany i się reformuje”. - Każdy Kościół, nie tylko ten ewangelicko-reformowany, powinien ciągle reformować się, przeglądać w zwierciadle Słowa Bożego i zastanawiać czy nie odchodzi od woli Bożej, od tego, jakim Kościołem chciał go widzieć Pan – podkreśla ewangeliczka.

Uroczystości 500. urodzin Jana Kalwina będą też wydarzeniem ekumenicznym. Wezmą w nim udział goście z Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Kościoła rzymskokatolickiego. – 500 lat od reformacji to już najwyższy czas, żeby myśleć ekumenicznie o postaciach, które kiedyś były postrzegane niekoniecznie pozytywnie – uważa Jóźwiak.

Z okazji jubileuszu ukazała się w języku polskim książka autorstwa prof. Alistaira MacGratha pt. „Jan Kalwin. Studium kształtowania kultury Zachodu”. – Jest to nie tylko przedstawienie samej sylwetki, ale również próba oceny wpływu Jana Kalwina, jego myśli i nauczania na współczesność – podkreśliła ewangeliczka.

Ponadto z okazji jubileuszu Poczta Polska wyda okolicznościowy stempel-datownik, którego odcisk będzie można otrzymać podczas przerw konferencji w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Kościół wydał też okolicznościową kopertę i wybił pamiątkowy medal.

Jan Kalwin urodził się 10 lipca 1509 r. w Noyon w Pikardii, a zmarł 27 maja 1564 r. w Genewie i został pochowany na cmentarzu Plain-Palais. Był jednym z głównych twórców XVI-wiecznej reformacji, który dał początek Kościołowi ewangelicko-reformowanemu. Jego najważniejszym dziełem teologicznym była „Nauka religii chrześcijańskiej”. Odrzucał transsubstancjację – katolickie rozumienie rzeczywistej obecności ciała i krwi Chrystusa w Eucharystii. Głównym przedmiotem kultu miały być treści Biblii. Domy modlitwy pozbawił obrazów i ozdób. Propagował surowość obyczajów. Odrzucał władzę papieską. Usiłował stworzyć z Genewy republikę chrześcijańską.

Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce należy do Kościołów wywodzących się ze szwajcarskiego nurtu Reformacji XVI w., której głównymi postaciami byli Jan Kalwin i Ulryk Zwingli. Najwybitniejszym i najbardziej znanym w Europie polskim reformatorem, którego dorobek jest do dziś żywy w Kościele, był Jan Łaski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KALWIN, KALWINIZM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
wiecej »