Dama w Sukiennicach, muzeum w Cracovii od maja?
Słynny obraz Leonarda da Vinci stał się własnością narodu Grzegorz Kozakiewicz

Dama w Sukiennicach, muzeum w Cracovii od maja?

Brak komentarzy: 0

GOSC.PL

publikacja 30.12.2016 13:17

Władze Muzeum Narodowego w Krakowie opowiedziały dziennikarzom, jakie mają plany wobec dzieła Leonarda da Vinci, które stało się własnością narodu, oraz kupionego właśnie gmachu dawnego hotelu "Cracovia".

Obecnie słynną "Damę z gronostajem" można podziwiać na Zamku Królewskim na Wawelu, jednak - jak poinformował Andrzej Betlej, dyrektor MNK - dzieło kupione wczoraj wraz z całą kolekcją Fundacji Książąt Czartoryskich już niebawem znajdzie się na ekspozycji w galerii Muzeum Narodowego w Sukiennicach.

- Byłbym szczęśliwy, gdyby "Dama" była prezentowana w sercu Krakowa - przekonywał, zapewniając, że przeniesienie obrazu w nowe miejsce odbędzie się po dopełnieniu wszelkich formalności i bez zbędnej straty czasu. Co więcej, prezentacja obrazu w Sukiennicach nie będzie się wiązała z żadnymi dodatkowymi opłatami ze strony zwiedzających.

W Sukiennicach ma być również pokazywany inny obraz - "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta.

Dyrektor Betlej chciałby także, by jak najszybciej udostępnić miłośnikom sztuki całą kolekcję Czartoryskich i to w znacznie większym wyborze niż dawniej, czyli przed zamknięciem na czas remontu pałacu przy ul. św. Jana. Rzecz jasna, będzie się to wiązało z ogromem prac budowlanych i aranżacyjnych, co w sumie może potrwać aż 3 lata. Wszystko jednak zależy od ilości zdobytych na ten cel pieniędzy.

Kolejne plany władz Muzeum Narodowego w Krakowie dotyczą kupionego właśnie gmachu byłego hotelu "Cracovia". Jak wiadomo, po wielkim remoncie i modernizacji ma w nim powstać Muzeum Designu i Architektury (oddział MNK zostanie oficjalnie otwarty za kilka lat), a pierwsze wystawy będzie można zobaczyć już w maju 2017 r., podczas Nocy Muzeów. Jeszcze wcześniej wnętrza dawnego hotelu autorstwa Witolda Cęckiewicza będzie można zwiedzać w ramach zorganizowanych przez MNK wycieczek.

W oddziale będą prezentowane zarówno będące w posiadaniu muzeum zbiory designu (od mody zaczynając, poprzez wyposażenie wnętrz), jak i związana z nim współczesna architektura.

- Ekspozycja rozpocznie się od Krakowa przełomu XIX i XX w. i początków sztuki stosowanej w Polsce, a skończy na współczesnych nam projektach. Nowe muzeum designu będzie też opowiadać historię nowoczesnego projektowania przemysłowego i pokazywać osiągnięcia Muzeum Techniczno-Przemysłowego Adriana Baranieckiego, Warsztatów Krakowskich czy prace artystów z Wydziału Form Przemysłowych ASP - wyjaśnia Andrzej Szczerski, dyrektor ds. naukowych MNK.

Zdradza też, że dzięki pewnemu pomysłowi sam gmach dawnego hotelu stanie się muzealnym eksponatem.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..