Głosić ewangelię solidarności

Na potrzeby i problemy małoletnich migrantów zwraca uwagę Benedykt XVI w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który przypada 17 stycznia. W Polsce konferencję z tej okazji organizuje Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego.

„Małoletni migranci i uchodźcy” to temat tegorocznego orędzia Benedykta XVI na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla Ojciec Święty to właśnie dzieci potrzebują najbardziej środowiska społecznego, które umożliwia i wspiera ich rozwój fizyczny, kulturalny, duchowy i moralny. Benedykt XVI zachęca, by zaradzić potrzebom dzieci migrantów, okazując im gościnność i podejmując odpowiednie inicjatywy w swoich środowiskach. W orędziu czytamy, że „emigrant jest osobą ludzką, która (...) ma niezbywalne i podstawowe prawa, które powinni szanować wszyscy w każdej sytuacji”.

Ojciec Święty wskazuje na Jezusa jako tego, którego również spotkał trudny los migranta. By uniknąć zagrożenia ze strony Heroda - Józef i Maryja wraz z małym Jezusem musieli szukać schronienia w Egipcie. Dzisiejsi migranci to zarówno uchodźcy, którzy proszą o azyl, uciekając z własnego kraju, gdzie nie mają zapewnionej należytej ochrony, jak i dzieci urodzone w krajach udzielających gościny, a także dzieci, które po urodzeniu nie mieszkają razem z rodzicami – emigrantami – lecz dołączają do nich później.

Papież pisze dalej o problemach społecznych, ekonomicznych, politycznych, kulturowych i religijnych, jakie niesie zjawisko migracji oraz o wyzwaniach, jakie stawia. Podkreśla, że „gościnność w stosunku do obcokrajowca i solidarność z nim, zwłaszcza w przypadku dzieci, staje się głoszeniem ewangelii solidarności”. Wskazuje również, że „Kościół ją głosi, gdy otwiera ramiona i zabiega o respektowanie praw migrantów i uchodźców, nakłaniając rządzących krajami i kierujących organizacjami oraz międzynarodowymi instytucjami do ich wspierania poprzez podejmowanie odpowiednich inicjatyw”.

W Polsce działalnością na rzecz migrantów zajmują się m.in. Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas, zlokalizowane w Białymstoku, Lublinie, Słubicach i Zgorzelcu. Są one odpowiedzialne za udzielanie cudzoziemcom, którzy znaleźli się w Polsce kompleksowej pomocy socjalnej, prawnej i psychologicznej.

W Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu organizuje konferencję oraz dzień modlitw za migrantów dla chrystusowców i alumnów seminarium. Uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie tego dnia bp Wojciech Polak, nowy delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji polskiej. Orędzie Benedykta XVI omówi ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu i moderator Ruchu Apostolatu Emigracyjnego, który również zapozna uczestników z dyrektywami duszpasterstwa młodych migrantów i uchodźców, podjętymi podczas VI Światowego Kongresu Duszpasterstwa Migrantów. Miał on miejsce w dniach 9-12 listopada 2009 r. w Watykanie. Odpowiedzialni za migrantów podjęli wówczas temat: "Odpowiedź duszpasterska na zjawisko migracji w dobie globalizacji pięć lat po "Erga migrantes caritas Christi".

Dzień Migranta obchodzony jest w Kościele w drugą niedzielę po Objawieniu Pańskim. „Jest on pomyślany jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów” – czytamy w instrukcji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., która zachęca do regularnego obchodzenia Dnia Migranta.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Środa
noc
5°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
9°C Środa
wieczór
wiecej »