Kurtyka: Rocznicowy tom o Katyniu

W związku z rocznicą zbrodni katyńskiej IPN wyda w kwietniu tom studiów zawierający m.in. informacje o stanie śledztwa, działaniach polskiej emigracji oraz represjach wobec mówiących prawdę o Katyniu - powiedział PAP prezes Instytutu Janusz Kurtyka.

"Instytut Pamięci Narodowej będzie chciał zaznaczyć wagę 70. rocznicy zbrodni katyńskiej na każdym polu swojej działalności, zarówno naukowym i edukacyjnym, jak i wystawienniczym. Chcemy w sposób bardzo zróżnicowany zaprezentować zarówno wiedzę naukową, jak i ładunek informacyjno-edukacyjny o Katyniu" - powiedział Kurtyka.

Jedną z kluczowych inicjatyw IPN-u w związku z rocznicą będzie wydanie na początku kwietnia tomu studiów o zbrodni katyńskiej pod redakcją dr. Sławomira Kalbarczyka. Na tom złożą się rozprawy naukowe opisujące stan wiedzy na temat zbrodni katyńskiej zawierające historię polskich postępowań prokuratorskich i działań po 1990 roku, których celem było odkrywanie zbrodni katyńskiej. Znajdzie się tam również tekst prokurator Małgorzaty Kuźniar-Ploty prowadzącej śledztwo katyńskie, dotyczący kwalifikacji prawnej zbrodni.

"Następnie będzie tekst o tzw. komisji Warrena, komisji Izby Reprezentantów Kongresu amerykańskiego, która prowadziła postępowanie wyjaśniające w sprawie zbrodni katyńskiej. Znajdzie się tam również rozprawa dotycząca działań polskiej emigracji politycznej po II wojnie w sprawie tej zbrodni oraz duży blok materiałów dotyczących represji w PRL-u przeciwko ludziom, którzy starali się wyjaśnić sprawę i głosić prawdę o Katyniu" - opowiadał Kurtyka.

Oprócz publikacji naukowej IPN przygotowuje również specjalną tekę edukacyjną o Katyniu skierowaną do szkół ponadpodstawowych oraz osobny numer Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej poświęcony zbrodni katyńskiej.

Instytut planuje także zorganizowanie dużych akcji społecznych, głównie wspólnie z Muzeum Wojska Polskiego, w ramach których na początku kwietnia zainaugurowane zostanie m.in. Wirtualne Muzeum Zbrodni Katyńskiej, gdzie znajdą się materiały edukacyjne, dane ze śledztwa, zdjęcia, filmy i bibliografia prac dotyczących rozstrzelania w przez NKWD ok. 22 tysięcy obywateli polskich.

Wspólnie z Muzeum Wojska Polskiego IPN zorganizuje również cykl wydarzeń, określony mianem Oktawy Katyńskiej, czyli Tygodnia Pamięci o Zbrodni Katyńskiej, w który mają być zaangażowane wszystkie oddziały terenowe Instytutu. W ramach Tygodnia Pamięci w miastach będących siedzibami IPN zaplanowano panele dyskusyjne oraz wystawy plenerowe o zbrodni katyńskiej, gdzie zaprezentowane zostaną eksponaty z kolekcji Muzeum Wojska Polskiego.

"13 kwietnia o godz. 12 planujemy także we wszystkich miastach, gdzie są oddziały IPN, marsze upamiętniające zbrodnię katyńską. Niektóre oddziały organizują także wyjazdy młodzieży do Katynia, stanowiące rodzaj pielgrzymek pamięci. Organizowane będą konkursy historyczne, planujemy również przygotowanie dodatków do gazet oraz działania edukacyjne na skalę lokalną" - dodał prezes IPN.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
wiecej »