Śląskie: Kampania na rzecz bezpieczeństwa pieszych - przedłużona

Ubiegłoroczna kampania społeczna zachęcająca pieszych do uwagi na drodze, będzie w tym roku kontynuowana w rozszerzonej formie. Jak podkreślają policjanci, kampania przyniosła znacznie lepsze wyniki, niż się spodziewali.

Jak poinformował PAP w środę zastępca naczelnika śląskiej drogówki podinspektor Andrzej Trzciński, średnie statystyki z ostatniego dziesięciolecia pokazują, że rocznie jest ok. 500 ofiar wypadków, w tym 40-49 proc. z udziałem pieszych. Dwa lata temu na drogach regionu zginęło 455 osób, w tym 219 pieszych; w 2009 r. zginęło 414 osób, a wśród nich 166 pieszych.

"To upoważnia do sądzenia, że ta kampania rzeczywiście wniosła jakiś efekt, choć planując ją, nie spodziewaliśmy się takiego przełożenia. () Chcieliśmy, żeby profilaktyka i edukacja, zmiany w infrastrukturze i dbanie o bezpieczeństwo na drogach - przyniosły efekt w dłuższym okresie czasu. On nastąpił w ciągu roku; mam nadzieję, że również my przyczyniliśmy się do niego" - ocenił Trzciński.

Ubiegłoroczna kampania nosiła nazwę "2009 - Rok pieszego". Poza policją, włączyły się w nią m.in. regionalne oddziały Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, Śląski Urząd Wojewódzki, samorządy, administratorzy dróg i spółki komunikacji miejskiej, współdziałając przy przedsięwzięciach związanych m.in. z profilaktyką, edukacją, i inżynierią ruchu.

Hasło tegorocznej akcji to: "Ratujmy każdego - Rok pieszego - Kolejny krok". Porozumienia przedłużające na ten rok współpracę przy kampanii ze śląską policją podpisali w środę przedstawiciele telewizji polskiej, fundacji Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zarządu dróg wojewódzkich i miejscowego zakładu linii kolejowych PKP PLK.

Trzciński podkreślił zaangażowanie w akcję telewizji publicznej, która - prócz patronatu medialnego - pomaga w nagłośnieniu akcji m.in. poprzez codzienne programy informacyjne, wsparcie producenckie w przygotowywanie materiałów medialnych oraz bezpłatne udostępnianie czasu antenowego.

Jednym ze wspólnych projektów policji i zarządu dróg jest zmiana zasady działania świateł na przejściach dla pieszych. Tam, gdzie piesi uruchamiają zielone światło przyciskiem, wprowadzone zostanie ciągłe światło czerwone dla kierowców. Dopiero gdy samochód zwolni i przyhamuje przed samym przejściem, będzie włączało się dla niego zielone.

Kolejarze - wspólnie z drogowcami i policją - będą na nowo oznaczać kolizyjne przejazdy kolejowe. Pojawią się tam nowe sygnalizatory, bariery i zapory. Fundacja Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego będzie wspomagać kampanię, jak dotąd, przy imprezach masowych: organizując edukację dzieci poprzez zabawę.

Trzciński przypomniał m.in., że w ubiegłorocznym otwarciu kampanii w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca uczestniczyło 2 tys. dzieci, a do wszystkich szkół regionu, i wielu poza nim, trafiło łącznie 30 tys. egzemplarzy filmu edukacyjnego. W filmie maskotka śląskiej policji - niebieski pies Sznupek - opowiada, jak bezpiecznie zachowywać się w mieście.

Zgodnie z danymi śląskiej drogówki, w 2008 r. ponad 47 proc. z 219 pieszych ofiar wypadków na śląskich drogach to osoby w wieku 41-65 lat, a prawie 30 proc. - powyżej 65. roku życia.

Dwa lata temu na jedną ofiarę zabójstwa w woj. śląskim przypadało pięć ofiar wypadków wśród pieszych, a do jednej ofiary utonięć można było odnieść śmierć 21 pieszych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
wiecej »