Kilka tysięcy osób na XII Zjeździe Kaszubów

Kilka tysięcy osób bierze udział w sobotę w Pucku (Pomorskie) w XII Zjeździe Kaszubów. Część gości dojechała na Zjazd specjalnym pociągiem Transcassubia, który wyjechał nad ranem z Chojnic, wielu przybyło drogą wodną - w ramach Morskiej Pielgrzymki Rybaków.

Spotkanie integracyjne Kaszubów rozpoczęło się przed południem dwoma mszami świętymi, z których jedna odprawiona została w puckim porcie, a druga - na wodzie.

To drugie nabożeństwo odprawiono specjalnie dla rybaków biorących udział w tradycyjnej, sięgającej swoją historią średniowiecza Morskiej Pielgrzymce Rybaków (odbywa się co roku do fary w Pucku na odpust św. Piotra i Pawła), która zbiegła się w czasie z tegorocznym Zjazdem Kaszubów.

Po nabożeństwach goście Zjazdu, mogli obejrzeć i posłuchać występów kilkunastu kaszubskich zespołów, posłuchać kaszubskich gawęd czy skosztować charakterystycznych dla tego regionu przysmaków. Na miejscu były też punkty, w których można było nabyć wyroby kaszubskiego rękodzieła. Zorganizowano także pokazy m.in. garncarstwa, mennictwa i wikliniarstwa.

W sobotę wieczorem na scenie ustawionej na puckiej plaży zagrają m.in. Skaldowie.

Kolejne koncerty zaplanowano w Pucku na niedzielę, w czasie drugiego dnia Zjazdu. Tego dnia obok lokalnych wykonawców, zaplanowano też występy zespołów pochodzących z miast i regionów zaprzyjaźnionych z powiatem puckim, w tym z Niemiec i Litwy.

Pierwszy zjazd Kaszubów odbył się w Chojnicach w 1999 r. Kolejne miały miejsce w innych kaszubskich miastach. Gości zjazdów przyjmowały już m.in. Hel, Wejherowo, Kartuzy, Słupsk, Kościerzyna, Łeba, Gdynia czy Gdańsk.

Kaszubi są, obok nielicznych Mazurów i dwumilionowej społeczności Ślązaków, jedną z trzech żyjących obecnie w Polsce mniejszościowych grup etnicznych o charakterze autochtonicznym. Na Pomorzu, według szacunkowych danych, żyje ok. 350 tys. Kaszubów.

Są oni potomkami wschodniej gałęzi dawnego, słowiańskiego plemienia Pomorzan. Po raz pierwszy nazwy Kaszuby i Kaszubi pojawiły się w dokumentach z XIII w. Mimo trwającej od XVIII w. systematycznej germanizacji, udało im się zachować językowo-kulturową odrębność.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Środa
dzień
8°C Środa
wieczór
7°C Czwartek
noc
5°C Czwartek
rano
wiecej »