Jutro pogrzeb ks. Kantorskiego

Jutro w Podkowie Leśnej odbędzie się pogrzeb ks. Leona Kantorskiego, który zmarł wczoraj nad ranem w wieku 92 lat w Grodzisku Mazowieckim. Tłumy wiernych będą żegnać kapłana, byłego duszpasterza opozycjonistów.

W czasach PRL ks. Kantorski zasłynął z poparcia, udzielonego dla osób, które podjęły głodówkę protestacyjną w 1980 r. po uwięzieniu Mirosława Chojeckiego, szefa podziemnego wydawnictwa NOWA. To proboszcz z Podkowy był organizatorem nabożeństwa pojednania polsko-ukraińskiego, uczczenia Powstania Węgierskiego w 1956 r., dzięki jego inwencji i pomysłom życie parafialne kwitło. We wspomnienie liturgiczne św. Krzysztofa - patrona podróżujących - święcił samochody. Na uroczystość przyjeżdżało od tysiąca do 1,5 tys. kierowców, a porządku pilnowali młodzi ludzie, którzy nie mieli 18 lat - wszystko po to, żeby nie ponosili odpowiedzialności karnej "za naruszenie porządku".

Największą uwagę poświęcał ks. Kantorski młodym ludziom - ich specjalnie formował do służby liturgicznej, organizował dla nich wyjazdy wakacyjne. Zespół "Świetliki" był znakomitym miejscem formacji i wychowania dla młodzieży. Gdy dowiedział się, że kompozytorka Katarzyna Gaertner jest jego parafianką, zamówił u niej Mszę bigbitową. Chciał w ten oryginalny sposób przyciągnąć młodych parafian do kościoła. Wykonana przez zespół Czerwono-Czarni Msza bigbitowa" ukazała się na płycie i stała się słynna w całej Polsce.

Droga do kapłaństwa ks. Kantorskiego nie była łatwa. Urodził się w Wielkopolsce, we wsi Domaradzice. Do seminarium w Gnieźnie wstąpił w 1937 r., ale wybuch wojny uniemożliwił mu dokończenie studiów. W czasie okupacji był robotnikiem przymusowym w Zakładach Cegielskiego w Poznaniu. W 1943 r. udało mu się zbiec do Francji, gdzie wstąpił do seminarium. Święcenia przyjął w 1947 r. z rąk kard. Emmanuela Célestina Suharda. Po powrocie do kraju był wikarym w kilku parafiach, był m.in. duszpasterzem akademickim w kościele św. Anny w Warszawie.

Od 1964 r. do przejścia na emeryturę w 1991 był proboszczem w Podkowie Leśnej. Był gorliwym ewangelizatorem i wychowawcą młodzieży, ale i dorosłych. Wszystkich angażował w prace na rzecz Kościoła, proponował im udział w przygotowaniu liturgii. Tak powstała grupa "Agapa" oraz zespół "Trapiści" - mieli oni przygotowywać niedzielne Msze św. Parafia stała się azylem nie tylko dla opozycjonistów, ale także dla artystów, którzy po ogłoszeniu stanu wojennego ogłosili bojkot TV (sam ks. Kantorski był jednym z nielicznych duchownych internowanych po 13 grudnia 1981). U "świętego Krzysztofa" organizowane były liczne koncerty i wystawy. Na terenie kościelnym został też ustawiony pomnik ofiar katyńskich
autorstwa Jerzego Kaliny.

Za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej został odznaczony w 1998 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Jubileusze - 90-lecie urodzin i 60-lecie kapłaństwa były znowu okazją do podziękowania za pracę tego wybitnego kapłana.

Pogrzeb ks. Kantorskiego odbędzie się jutro 28 lipca w kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Początek o godz. 13.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
wiecej »