Sukces Politechniki Śląskiej na międzynarodowych targach wynalazków

Wynalazki opracowane przez naukowców z Politechniki Śląskiej zdobyły platynowe, złote i srebrne medale.

Pozyskiwanie energii z ruchu ludzkiego ciała, sprawdzanie prawidłowości warunków transportu towarów wrażliwych na drgania oraz badanie przeszłości Ziemi - to przykładowe zastosowania wynalazków opracowanych przez naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Wynalazki i patenty zdobyły platynowe, złote i srebrne medale w ramach międzynarodowego konkursu wynalazków INTARG 2020.

Tegoroczna, 13. edycja Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2020, odbyła się po raz pierwszy w formule online z powodu zagrożenia koronawirusem. Na konkurs zgłoszono ok. 160 projektów z dziewięciu krajów Europy, Ameryk, Afryki i Azji.

Modułowy system pomiarowy to urządzenie w postaci analizatora zbierającego i analizującego dane dotyczące przyspieszeń oddziałujących na człowieka lub inny badany obiekt. Rozwiązanie może być wsparciem m.in. dla firm z branży ubezpieczeniowej, których działalność obejmuje kontrolowanie transportu materiałów wrażliwych na drgania mechaniczne.

Jednym z zastosowań systemu jest wykorzystanie go wraz z zestawem czujników do monitorowania poziomu drgań, które towarzyszą transportowi. Zamawiający może prześledzić, jakim oddziaływaniom był poddany transportowany obiekt i uznać ten transport za właściwy lub niewłaściwy czy też niezgodny z warunkami narzuconymi przez producenta. Projekt otrzymał Platynowy Medal Targów, nagrodę specjalną Przewodniczącego Jury oraz Dyplom Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej.

System µDOSE umożliwia wgląd w historię Ziemi. Jednym ze sposobów badań środowiska - ważnych ze względu na zmianę klimatu - jest sprawdzenie, jak zmieniało się ono w przeszłości. Przy pomocy tego systemu naukowcy potrafią "dopisać" skalę czasu do różnych zjawisk, na przykład powodzi czy susz. Metoda pozwala też na określenie daty wytworzenia przedmiotów archeologicznych. Do autorów µDOSE powędrowały Złoty Medal oraz Nagroda Prezesa Urzędu Patentowego RP.

Trzecim zaprezentowanym wynalazkiem był nanogenerator, który ma umożliwiać wykorzystanie własnej aktywności, np. spaceru, do wyprodukowania elektryczności. System działa już w Katowicach - na jezdni jednej z katowickich ulic naukowcy umieścili układ tych nanogeneratorów. Przejazd samochodu lub ciężarówki po zamieszczonym w drodze włóknie pozwala na generowanie prądu, a powstająca w ten sposób ilość energii elektrycznej jest zależna od wagi pojazdu: im większy nacisk, tym więcej jej powstaje.

Dzięki posiadaniu własnego systemu zasilania nie ma konieczności korzystania z zewnętrznych źródeł, na przykład baterii. Wynalazek przypomina w wyglądzie kawałek tkaniny bawełnianej lub kartkę papieru - to dosyć cienki plaster materiału, który można umieścić wszędzie, na przykład wpleść w ubranie. Naukowcy z Politechniki Śląskiej pracują nad ulepszeniem materiałów stanowiących komponenty do produkcji nanogeneratorów.

W tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2020 miejsca na podium zajęło 7 wynalazków z Politechniki Śląskiej. Oceniając rozwiązania zgłoszone do konkursu, jury kierowało się takimi kryteriami, jak poziom innowacyjności, ochrona patentowa, możliwości wdrożenia i komercjalizacji, poziom gotowości technologicznej i efekt, jaki dane rozwiązanie może przynieść przemysłowi i wszystkim ludziom. Trzy opisane wynalazki zostały zaprezentowane we wtorek na konferencji prasowej w Gliwicach.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
wiecej »