Od piątku Zgromadzenie Parlamentarne NATO

Operacja w Afganistanie, strategiczne partnerstwo NATO-Rosja, spójność Sojuszu - to niektóre z tematów kilkudniowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, odbywającej się od piątku w Warszawie.

Kilkudniowa sesja odbywać się będzie bezpośrednio przed listopadowym szczytem NATO w Lizbonie, na którym przyjęta ma być nowa koncepcja strategii Sojuszu.

W sesji udział weźmie około 300 parlamentarzystów, w tym przedstawiciele 28 parlamentów krajów członkowskich NATO, delegacje państw stowarzyszonych, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Ze strony polskiej wezmą udział m.in.: marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, premier Donald Tusk, szef MON Bogdan Klich, szef BBN Stanisław Koziej oraz wiceminister spraw zagranicznych Jacek Najder. Specjalne przesłanie do uczestników sesji skierują nieobecni na sesji: sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen i prezydent Bronisław Komorowski.

Tematami poruszanymi na spotkaniu w Warszawie będą: zarządzanie siłami NATO w Afganistanie i współpraca z tamtejszymi siłami bezpieczeństwa, strategiczne partnerstwo NATO-Rosja, bezpieczeństwo energetyczne Sojuszu, sytuacja na Bałkanach 15 lat po podpisaniu układu pokojowego w Dayton.

Podczas sesji Zgromadzenia będzie mowa także o wpływie kryzysu ekonomicznego na kraje Europy Środkowej i Wschodniej, o spójności Sojuszu, o bezpieczeństwie nuklearnym i obronie przeciwrakietowej oraz o aktualnych problemach w relacjach NATO z Federacją Rosyjską, Republiką Ukrainy i Unią Europejską.

"Z pewnością będziemy rozmawiać na temat nowej koncepcji strategicznej NATO, wypracowaniu zasad relacji NATO-Rosją. współdziałanie z innymi organizacjami w działaniach operacyjnych sojuszu" - zapewniła w rozmowie z dziennikarzami szefowa polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Jadwiga Zakrzewska (PO).

"Mam nadzieję, że to, co parlamentarzyści wypracują w formie deklaracji czy rezolucji będzie miarodajne dla przedstawicieli państw NATO w Lizbonie" - powiedziała.

Zakrzewska podkreśliła także, że na każdą sesję Zgromadzenia Parlamentarnego zapraszani są przedstawiciele państwa, które aspirują do NATO, m.in. Gruzji i Ukrainy. "Nie mają prawa głosu, ale wnoszą wiele istotnych informacji na temat bezpieczeństwa w swoich regionach" - zauważyła. Zapraszani są także przedstawiciele Rosji.

Podczas sesji odbędą się wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczących Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Obecnie upływa kadencja Johna Tannera z USA, a o przewodnictwo w zgromadzeniu parlamentarnym ubiegać się będzie najprawdopodobniej Karl A. Lamers z Niemiec. Polska delegacja chce zaproponować Zakrzewską jako jedną z wiceprzewodniczących.

Tegoroczna sesja odbywa się w Warszawie dzięki parlamentarzystom z polskiej delegacji, którzy w Kopenhadze w 2005 r. zaproponowali kandydaturę Polski na gospodarza spotkania w listopadzie 2010 r. Polska po raz drugi jest gospodarzem obrad. Poprzednio przedstawiciele Zgromadzenia Parlamentarnego NATO gościli w Warszawie w 1999 roku.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO jest międzyparlamentarną organizacją związaną z Sojuszem Północnoatlantyckim. Obraduje w dwóch sesjach - wiosennej i jesiennej. Wiosną tego roku Zgromadzenie obradowało w Rydze.

Członkami polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, poza Zakrzewską, są posłowie: Jan Dziedziczak (PiS), Andrzej Gałażewski (PO), Mieczysław Łuczak (PSL), Antoni Macierewicz (PiS), Konstanty Miodowicz (PO), Marek Opioła (PiS), Paweł Suski (PO) i Stanisław Wziątek (SLD) oraz senatorowie: Włodzimierz Cimoszewicz (niezależny), Stanisław Piotrowicz (PiS) i Władysław Sidorowicz (PO).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
wiecej »