Wydawnictwo "Gaudium" wyda w języku polskim głośną książkę w formie wywiadu

Z papieżem Franciszkiem rozmowę prowadzi Carlo Petrini, agnostyk, założyciel Slow Food i pomysłodawca międzynarodowej sieci Terra Madre, autor przewodnika po encyklice z 2015 r.

W roku 2015 papież Franciszek skierował do świata dokument o wielkiej wartości duchowej, etycznej i politycznej. Encyklika została określona rewolucyjną i „zieloną” przez media oraz środowiska nie znające nauczania kościelnego w kwestii ochrony środowiska, a także osiągnięć tzw. bioetyków środowiskowych, wśród których pionierem był Van Rensselaer Potter. Nauczanie środowiskowe, często określane mianem ekologicznego, było obecne u poprzednich papieży, zwłaszcza Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Przełomowa encyklika Laudato si’ papieża z Argentyny nie jest pierwszym ani jedynym poważnym głosem papieży w kwestiach ekologicznych, rozumianych jako ochrona środowiska przyrodniczego i środowiska człowieka. Gdy światło dzienne ujrzał raport Sithu U Thanta z 1969 r. zatytułowany "The Problems of Human Environment", społeczność międzynarodowa podjęła konkretne działania w dziedzinie ochrony klimatu i przyrody. Za tymi inspiracjami podążali również papieże, czyniąc jednocześnie nauczanie ekologiczne wezwaniem do szacunku człowieka wobec każdej osoby ludzkiej oraz świata stworzonego w oparciu o podstawowe powołanie ze strony Stwórcy.

Encyklika „Laudato si΄. W trosce o wspólny dom” papieża Franciszka to jednak pierwszy tej rangi dokument, w całości poświęcony zagadnieniom ekologicznym. Tematyka ekologiczna poruszana przez papieża z Argentyny wydaje się być zarówno konsekwencją wyboru imienia w dniu elekcji na biskupa Rzymu przez kolegium kardynalskie w środę 13 marca 2013 r. jak też doświadczeniem życia w Ameryce Południowej, której mieszkańcy doświadczają kryzysu ekologicznego zupełnie inaczej niż w bogatych krajów zachodu i północy. Aby dokonać zmiany myślenia oraz nawyków mieszkańców planety, w tym katolików, niezbędne jest upowszechnianie wiedzy w tym zakresie i popularyzowanie jej. Niestety, poza nielicznymi reakcjami mediów, fragmentarycznymi i zbudowanymi wokół określonej linii światopoglądowej publikacjami i audycjami – treść zawarta w encyklice nie została spopularyzowana. Z pewnością pomocą w tym względzie może stać się publikacja przygotowywana przez Archidiecezjalne Wydawnictwo „Gaudium”. Fakt, że książka ukaże się w języku polskim stanowi wielkie wydarzenie. Książka „Terra futura. Rozmowy z papieżem Franciszkiem o integralnej ekologii” ukaże się już niebawem.

Z papieżem rozmowę prowadzi Carlo Petrini, założyciel Slow Food i pomysłodawca międzynarodowej sieci Terra Madre, agnostyk, który już wcześniej napisał przewodnik po encyklice. - Niniejszy tom jest kolejnym stanowczym krokiem ku ekologii integralnej. Z przyjacielskiej i szczerej atmosfery spotkań wyłania się wspólnota wizji, świadomość powagi sytuacji oraz ufność w codzienne, wspólnotowe wysiłki, bo jak uważa papież Franciszek - nie ma ekologii bez sprawiedliwości, a środowiska nie uzdrawia się, jeśli relacje międzyludzkie rujnowane są przez oburzające nierówności ekonomiczne i kulturalne - informuje przedstawiciel wydawnictwa „Gaudum”.


Więcej w kolejnym 21/2021 papierowym numerze "Gościa Lubelskiego".

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
8°C Sobota
wieczór
wiecej »