Haiti: Rozpacz mieszkańców

Modlitwy i kolejna mobilizacja solidarności międzynarodowej będzie towarzyszyć rocznicy trzęsienia ziemi na Haiti, w którym zginęło ponad ćwierć miliona ludzi.

Jutro po południu, dokładnie 12 miesięcy po tragedii, w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej Eucharystię za ofiary katastrofy odprawi kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone. Wraz z nim modlić się będą dyplomaci akredytowani przy Stolicy Apostolskiej oraz mieszkańcy Wiecznego Miasta.

Tymczasem doniesienia z dotkniętej żywiołem wyspy są coraz bardziej dramatyczne. Nuncjusz apostolski na Haiti zwraca uwagę na upadanie ducha mieszkańców wobec powolności odbudowy kraju. Zdaniem abp. Bernardito Auzy widzialnym znakiem haitańskiej tragedii jest paradoksalnie to samo, co zobaczył świat rok temu, 12 stycznia. Nadal ponad milion ludzi żyje pod namiotami. Takich obozowisk w okolicach Port-au-Prince jest ponad tysiąc. Stolica kraju zawalona jest niewywiezionym gruzem. Cudem jest to, że mieszkańcy ten rok w ogóle przeżyli.

Problem odbudowy ze zniszczeń jest oczywiście złożony – podkreślił watykański dyplomata. – 70 proc. mieszkańców Port-au-Prince nie miało własnych domów również przed trzęsieniem ziemi. Dla niektórych Haitańczyków życie w namiotach z łaski wspólnoty międzynarodowej jest i tak lepsze, niż to, czego doświadczali przed katastrofą. Te osoby nigdy nic nie miały, ani domu ani ziemi. Mieszkańcy wyspy przyzwyczajeni są natomiast do radzenia sobie w sytuacji, gdy państwo jest nieobecne w ich codziennym życiu. Podobnie rzecz się ma z niestabilnością polityczną, biurokracją i niewiarą ludzi w instytucje państwowe. Zdaniem abp. Auzy konieczne są działania na rzecz obniżenia ceł wwozowych, usprawnienia administracji i większej uczciwości zarządzających dobrem wspólnym.

W związku ze zbliżającą się rocznicą trzęsienia ziemi na Haiti także amerykańscy biskupi wzywają wiernych do ofiarności na rzecz ofiar katastrofy. Biskupi przypomnieli także, że od tego czasu mieszkańców Haiti nawiedziło kolejne nieszczęście, jakim jest epidemia cholery, oraz że wielu z nich nadal żyje w prowizorycznych warunkach.

„Haiti i jego mieszkańcy wciąż potrzebują naszej modlitwy i solidarności. Gdy zbliżamy się do tej smutnej rocznicy, integrujmy nasze parafie, szkoły katolickie, grupy młodzieżowe i uniwersytety w całym kraju, aby pamiętać o wydarzeniach tamtego tragicznego popołudnia” – powiedział arcybiskup Miami Tomasz Wenski, odpowiedzialny w episkopacie amerykańskim za pracę specjalnej grupy pomocy Haiti.

Biskupi zachęcają również wiernych USA do odprawienia Nowenny do Matki Bożej z Guadalupe, Matki obu Ameryk. Nowenna rozpocznie się 12 stycznia i zakończy 23, kiedy we wszystkich kościołach Stanów Zjednoczonych zostanie zebrana specjalna kolekta na potrzeby Ameryki Łacińskiej, w skład której wchodzą również Haiti i Karaiby.

Jak dotąd Kościół amerykański przekazał sumę przeszło 300 mln dolarów na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi. Pieniądze te w dużej części zostały przeznaczone na odbudowę haitańskich parafii zniszczonych przez kataklizm.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
14°C Piątek
dzień
wiecej »