Belgia wygrała z Polską 6:1 w meczu grupowym piłkarskiej Ligi Narodów w Brukseli.

Belgowie sprawiali wrażenie, jakby już w pierwszych dziesięciu minutach chcieli powetować sobie niedawną upokarzająca porażkę w meczu z Holendrami (1:4). Tylko szczęściu i nieskuteczności gospodarzy Biało-Czerwoni zawdzięczali to, że nie stracili wówczas bramki. Bo okazji do jej zdobycia było mnóstwo. Największa w tym zasługa Kevina De Bruyne, który trzy razy genialnie podawał prostopadle na polskie pole karne.

Jednak to Polacy pierwsi zdobyli gola. W 28 min. po podaniu autu z lewej strony Piotr Zieliński z widoczną techniczną swobodą wjechał w pole karne, podął do ustawionego przed nim Sebstiana Szymańskiego, a ten szybciutko wstrzelił piłkę między bramkarza Simona Mignoleta a dość jednak niepewnie grających belgijskich obrońców. Tam przejął ją Robert Lewandowski i ku zdumieniu kibiców dał prowadzenie Polakom.

W końcówce tej partii Belgowie znów przycisnęli. Skończyło się to golem strzelonym przez Axela Witsela. Wydawało się, że niebezpieczeństwo po rajdzie jednego z Belgów lewą stroną i po groźnym dośrodkowaniu zostało zażegnane. Szymański miał już piłkę przy nodze, ale odskoczyła ona w okolice szesnastego metra. Tam dopadł ją Witsel i precyzyjnym strzałem pokonał Bartłomieja Drągowskiego.

Warto jeszcze wspomnieć o brutalnym faulu Witsela na Grzegorzu Krychowiaku.

W 57 min. Dragowski dwa razy w ciągu kilku sekund znakomitymi interwencjami uratował jeszcze Biało-Czerwonych.

Dwie minuty później musiał jednak skapitulować po strzale De Bruyne, który znalazł się z Polakiem w sytuacji sam na sam.

W 73 min. bramkę zdobył po indywidualnej akcji z lewej strony rezerwowy Leandro Trosssard.

Ten sam zawodnik w 80 min. strzelił z dość ostrego kąta w okienko polskiej bramki. To był naprawdę piękna bramka.

Trzy minuty później podwyższył Leander Dendoncker, który - nie będąc pilnowanym - strzelił celnie z około 30 metrów.

W końcówce Adam Buksa, Nicola Zalewski i Matty Cash mieli dogodne okazje do zdobycia gola, ale nie udało im się to.

W samej końcówce (90+3 min.) gola zdobył za to Belg Openda.

W drugim meczu naszej grupy Walia przegrała dziś z Holandią 1:2.

W sobotę kolejny mecz Polaków w Lidze Narodów - w Rotterdamie z Holandią. Rewanż z Belgami - we wtorek w Warszawie.

Polska-Belgia: Pierwszy gol - Lewandowskiego. Ale to były miłe złego początki...   PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Belgia - Polska 6:1 (1:1).

Bramki: dla Belgii - Axel Witsel (42), Kevin De Bruyne (59), Leandro Trossard dwie (73, 80), Leander Dendoncker (83), Lois Openda (90+3); dla Polski - Robert Lewandowski (28).

Żółte kartki: Belgia - Axel Witsel; Polska - Grzegorz Krychowiak

Sędzia: Ivan Kruzliak (Słowacja).