Uciekają przed głodową śmiercią

Około 40 tys. ludzi w poszukiwaniu wody i żywności przybyło od początku lipca do stolicy Somalii - poinformowała we wtorek rzeczniczka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Somalię, Kenię i Etiopię nęka susza najgorsza od 60 lat.

W obozach w promieniu 50 km od stolicy Somalii przebywa kolejne 30 tysięcy osób - powiedziała Vivian Tan, oceniając, że w ostatnich dwóch miesiącach do Mogadiszu dotarło co najmniej 100 tys. ludzi. Według UNHCR codziennie do miasta przybywa około tysiąca ludzi. W Mogadiszu nie ma jednak wystarczających zapasów żywności i dochodzi do napadów i rabunków.

Najgorsza od 60 lat susza w Rogu Afryki spowodowała już śmierć kilkudziesięciu tysięcy ludzi i zagroziła 12 mln mieszkańców Somalii, Kenii, Etiopii, Dżibuti, Sudanu i Ugandy.

Szczególnie zła jest sytuacja w Somalii, gdzie ONZ ogłosiła oficjalnie klęskę głodu w dwóch południowych regionach kraju, kontrolowanych przez islamistycznych Szebabów. Nie zgadzają się oni na wpuszczenie tam niektórych organizacji humanitarnych. Śmierć z głodu grozi tam 3,7 mln ludzi.

We wtorek francuski minister rolnictwa Bruno Le Maire zaapelował w radiu France Info o inwestycje w rolnictwo krajów rozwijających się, by wspierać hodowców, pasterstwo i prace irygacyjne, aby nie dopuszczać tam do klęsk głodu.

Le Maire zaapelował również, by "zbyt długo zaniedbywane" rolnictwo postawić w centrum światowego zainteresowania. Podkreślił, że kraje rozwijające się powinny osiągnąć samowystarczalność żywnościową.

W poniedziałek odbyło się spotkanie FAO poświęcone kryzysowi żywnościowemu w Rogu Afryki. Rozczarowało ono - jak pisze AFP - organizacje humanitarne, które chciały uzyskać bardziej precyzyjne obietnice finansowe.

Jak pisze agencja Reuters, przytaczając opinie analityków, za każdym razem, kiedy dochodzi do głodu w Afryce, urządzany jest "cyrk medialny, dyplomatyczny i humanitarny" - ponieważ rządy - tak afrykańskie, jak i zachodnie, rzadko kiedy reagują odpowiednio wcześnie w obliczu nadciągającej katastrofy.

Jednocześnie część organizacji, działających w regionie od 20-25 lat, powinna zmodyfikować swój sposób działania - uważają wyżsi przedstawiciele organizacji pomocowych. Wypowiadają się anonimowo, z obawy przed utratą pracy lub otrzymaniem zakazu wjazdu do afrykańskich krajów - pisze Reuters.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
wiecej »