Hospicja to nie biznes!

Nowe prawo o działalności leczniczej zagraża istnieniu hospicjów.

Reklama

Przyczynkiem do ich likwidacji mogą być plany rządu związane z ograniczeniem możliwości finansowania takich placówek. Zgodnie z prawem, które zacznie obowiązywać od 1 lipca br., placówki opieki medycznej (w tym hospicja) prowadzone przez fundacje i stowarzyszenia, Kościoły, kościelne osoby prawne, związki wyznaniowe – w zakresie wykonywania działalności leczniczej – muszą zostać przekształcone w spółki prawa handlowego, zaś opieka medyczna ma być prowadzona na zasadzie działalności gospodarczej.

Praktyczną konsekwencją tej zmiany jest ograniczenie ich możliwości pozyskiwania środków finansowych z darowizn (odebranie przychodów z 1 proc. podatku), jak też brak możliwości angażowania wolontariuszy do pracy związanej z opieką medyczną. Uznanie opieki zdrowotnej za działalność usługową oznacza objęcie jej opłatami podatkowymi.

Ponieważ znakomita większość istniejących w Polsce hospicjów jest placówkami charytatywnymi, nowe prawo doprowadzi do ich upadku, a co za tym idzie – odbierze chorym możliwość uzyskania profesjonalnej opieki paliatywnej. Zagrożenie jest tym poważniejsze, że Ministerstwo Zdrowia w praktyce zapowiedziało zamknięcie programów specjalizacji opieki paliatywnej dla pielęgniarek i odmówiło finansowania specjalizacji w opiece paliatywnej dla lekarzy.

Przy sanktuarium Matki Bożej w Licheniu od trzech lat działa Hospicjum im. Bł. Stanisława Papczyńskiego. Z jego pomocy skorzystały w tym czasie setki osób. Opieką objęci są nie tylko chorzy i umierający, ale także ich rodziny. Wiele rodzin skorzystało z możliwości wypożyczenia specjalnych łóżek dla swoich chorych. Nowe prawo stwarza zagrożenie dla dalszego funkcjonowania tego dzieła miłosierdzia, podobnie jak innych hospicjów w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
 • Maluczki
  01.03.2012 18:48
  Trzeba ciągnąć kasę, bo trzeba na niemiecki i francuskie banki, na renty dla greckich pedofili i uzależnionych od hazardu, na wysokie gaże włoskich urzędników.
  Gelka Donka poklepie po plecach, to każdy grosz wyciągnie.
 • propo
  01.03.2012 19:50
  A może by tak rozwiązać ten rząd, który nie umie sobie poradzić z najprostszymi sprawami ???
  Sporo byśmy zyskali na niepłaceniu im ich wysokich apanaży ...

  Kto za ???
 • JJ
  01.03.2012 21:44
  Tak. Ten rząd jest do rozwiązania. Oni nie dają sobie rady, to widać już chyba aż nadto wyraźnie. Jak długo jeszcze można tolerować takie decyzje wbrew interesowi społeczeństwa. Przecież uderzenie w hospicja, to coś więcej niż skandal
 • TOMO
  01.03.2012 22:26
  Było obcięcie leków, było ACTA, ale tym razem.... NORMALNIE SZLAG MNIE TRAFIA!!! I JA NA NICH GŁOSOWAŁEM?!!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  0°C Sobota
  rano
  6°C Sobota
  dzień
  7°C Sobota
  wieczór
  4°C Niedziela
  noc
  wiecej »

  Reklama