Kard. Okogie: Religia "zasłoną" terrorystów

Zamachy na chrześcijan w Kenii i Nigerii nie mają tła religijnego - uważa nigeryjski kardynał Anthony Olubunmi Okogie

Reklama

W wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Stampa” były arcybiskup Lagos powiedział, że religia służy tylko jako „zasłona” dla przemocy islamistycznych terrorystów w obydwu krajach, w których występuje wiele religii. W obu tych krajach chrześcijanie i muzułmanie żyli w zgodzie, nawet zawierali pomiędzy sobą małżeństwa - zwrócił uwagę kard. Okogie. Wyraził przekonanie, że fundamentaliści poprzez powtarzane ataki chcą przejąć władzę polityczną w kraju. Jednocześnie nigeryjski purpurat zaapelował o pogłębianie stosunków chrześcijańsko-muzułmańskich i podkreślił, że jedyną drogą do skutecznego występowania przeciwko próbom fundamentalistów islamskich, siejących nienawiść i niezgodę, jest dialog.

W dwóch zamachach 1 lipca na kościoły w mieście Garissa w Kenii zginęło 17 osób, a 40 zostało rannych. Zamachowcy rzucili granatami i ostrzelali wiernych znajdujących się w świątyniach.

Niedzielne zamachy ostro potępił Watykan. „To są czyny budzące odrazę i zarazem wielką troskę” - powiedział dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi. Zaapelował jednocześnie do rządu o większą ochronę dla chrześcijan. Również w Nigerii na przestrzeni ostatnich miesięcy dochodziło do zamachów na kościoły, co powodowało liczne ofiary śmiertelne.

W wywiadzie dla „La Stampy” kard. Okogie powiedział, że celem zamachów w Kenii jest szerzenie anarchii i chaosu. Terroryści mają nadzieję, że w ten sposób przyspieszą upadek słabego rządu. W Nigerii natomiast celem jest rozłam w kraju i dlatego chrześcijanie powinni zostać wypędzeni z północy, zamieszkanej w większości przez ludność muzułmańską.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  3°C Piątek
  noc
  2°C Piątek
  rano
  5°C Piątek
  dzień
  6°C Piątek
  wieczór
  wiecej »

  Reklama