Kaplica, sala muzealna, biblioteka, sale spotkań, pokoje gościnne i pokoje dla studentów a także stołówka z zapleczem kuchennym znalazły się w Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie. Zakończył się remont budynku przejętego od policji. Kosztował 5 mln zł.
Uroczyste wyświęcenie budynku i oddanie go do użytku odbędzie się 10 września, w dzień pamięci św. Hioba Poczajowskiego, święto prawosławnej diecezji warszawsko-bielskiej - poinformowała w poniedziałek kuria metropolitalna w Warszawie.
Ogólna powierzchnia budynku przy ul. Świętych Cyryla i Metodego w Warszawie wynosi ponad 3,5 tys. metrów kw.
Jak poinformowano na stronie internetowej polskiej Cerkwi, w okresie międzywojennym służył on jako internat, zwłaszcza dla prawosławnych studentów Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego. Wybuch II wojny światowej przerwał działalność studium, w latach 40. budynek przejęło gestapo. Po wojnie nie wrócił do Cerkwi, został najpierw przejęty przez służby bezpieczeństwa, potem przez policję.
Kościół prawosławny zabiegał o odzyskanie majątku, co udało się dopiero w 2005 roku, decyzją Komisji Regulacyjnej ds. Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Policja zobowiązała się do sukcesywnego przekazywania obiektu. W lutym 2010 roku cały gmach wrócił do Cerkwi.
Po kapitalnym remoncie znalazły się tam: kaplica Świętych Cyryla i Metodego, sala muzealna, biblioteka, sale spotkań, pokoje gościnne i pokoje dla studentów oraz stołówka z zapleczem kuchennym.
W specjalnym oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa wyraził podziękowanie wszystkim, którzy pomogli w odzyskaniu budynku i remoncie, w tym ofiarodawcom "znanym i nieznanym". Szczególnie - duchowieństwu i wiernym diecezji warszawsko-bielskiej.
Zabronione jest "celowe lub lekkomyślne" wpływanie na decyzję innej osoby o przerwaniu ciąży.
Liczbę ofiar szacuje się na 300 tys. kobiet i 25 tys. mężczyzn.
Po ataku poinformowano, że uderzenie było wymierzone w centra dowodzenia Hezbollahu.
Na spadek inflacji złożą się niższe ceny paliw i wolniejsza dynamika wzrostu cen żywności.
Widoczne były także zmiany dotyczące płci używających i ich pochodzenia etnicznego.