Boni planuje pierwsza sesję rady ds. mowy nienawiści

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni planuje zwołanie w połowie stycznia pierwszego posiedzenia rządowej rady ds. zapobiegania mowie nienawiści. W jej skład mają wejść przedstawiciele MAC, a także MSW, MEN oraz MNiSW.

Reklama

Zadaniem rządowej rady przeciw mowie nienawiści, ksenofobii oraz agresji i dyskryminacji w życiu publicznym ma być przygotowywanie rekomendacji dotyczących profilaktyki - tzn. jak spowodować, by mowy nienawiści było w Polsce mniej.

Boni, który był w środę gościem TVN24, pytany o to, kiedy rada powstanie, zwrócił uwagę, że projekt w tej sprawie, który formalnie przygotowała pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, został już przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Wyraził przekonanie, że projekt zostanie skierowany do podpisu premiera Donalda Tuska w pierwszej dekadzie stycznia. "Chciałbym zrobić w połowie stycznia pierwsze posiedzenie tej rady" - zapowiedział szef MAC. Jak dodał, w skład rady wejdą wiceministrowie kilku resortów.

Rzecznik MAC Artur Koziołek powiedział w środę PAP, że będą to przedstawiciele ministerstw: Administracji i Cyfryzacji, Spraw Wewnętrznych, Edukacji oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak dodał, nie jest wykluczone, że skład zostanie rozszerzony o przedstawicieli innych resortów czy instytucji zajmujących się kwestią dyskryminacji. "Jednak decyzja nie została jeszcze podjęta, będzie zależała od pana premiera" - powiedział rzecznik MAC.

Według Boniego głównym zadaniem rady będzie profilaktyka, czyli przygotowywanie działań, która mają zapobiec rozprzestrzenianiu się mowy nienawiści. "Siadamy i zastanawiamy się, jak działać edukacyjnie, czyli profilaktycznie - i to dotyczy głównie systemu edukacji - ale także, jak w sytuacjach, w których następuje oczywiste przekroczenie i łamanie prawa, jak szybko i sprawnie powinna działać policja" - powiedział Boni.

Dopytywany o to, czy rada będzie się zajmować także przeciwdziałaniu mowie nienawiści w sferze polityki, odparł, że nigdy tego nie powiedział. "Tego nikt nie powiedział, to zostało powiedziane tylko w mediach, ja tego nigdy, nigdzie nie powiedziałem" - zaznaczył szef MAC. Jak dodał, agresja w języku polityki "jest tylko wierzchołkiem góry lodowej".

Według szefa MAC, rada nie będzie zajmować się cenzurowaniem wypowiedzi, w tym wypowiedzi polityków. "Natomiast myślę, że jest ważne, żeby tworzyć klimat społeczny, w którym będziemy ostrożniejsi w wypowiadanych słowach, które atakowałyby kogoś za to, że ma inne poglądy" - ocenił. Jak dodał, chodzi m.in. o ataki rasistowskie, wymierzone w pochodzenie, preferencje seksualne czy odmienności kulturowe.

«« | « | 1 | » | »»
 • Ignas
  02.01.2013 15:00
  Jak można mówić o walce PO z nienawiścią gdy ci bandyci i szmaty od 2005 roku zieją jadem bandyckiej zarazy i to Tusk, Komorowski, Kopacz, Waltz, Sikorski, Bartoszewski, Wałęsa, Palikot, Kutz i reszta gnid i sukinsynów a esbecki ścierwo Boni kiedyś zabijał podziemie teraz zabija patriotów on tylko do takiej roboty się nadaje. To żyd i do tego bolszewik.
 • abcd
  02.01.2013 16:28
  To ja podpowiem Panu Ministrowi: należy powołać w tym celu Ministerstwo Miłości i osobny departament w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.
 • Stanisław_Miłosz
  02.01.2013 16:50

  A czy będzie przejawem mowy nienawiści konstatacja nadreprezentacji dziś już chyba trzeciego pokolenia utrwalaczy władzy ludowej (z nadreprezentacją słusznego etnicznego pochodzenia w tej nareprezentacji) w centrach władzy finansowej, medialnej, prawnej, bezpieczeństwa i wszędzie tam, gdzie raczej pracuje się nie "ręcami", a głową i wskazującym palcem?

  Pytam, bo chciałbym się przygotować na okoliczność wizyty smutnych panów o świcie - po co mają się niecierpliwić, gdy będę szukał szczoteczki do zębów, mydełka i kalesonów na zmianę.

 • tnn
  02.01.2013 18:55
  chodzi oczywiście o to, aby pod płaszczykiem tolerancji zamknąć gęby inaczej myślącym, czuję, że komuna wraca
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -2°C Piątek
  noc
  -4°C Piątek
  rano
  -2°C Piątek
  dzień
  -1°C Piątek
  wieczór
  wiecej »

  Reklama