Najnowsze skarby Zamku Królewskiego

Kilkadziesiąt, spośród kilkuset eksponatów, które wzbogaciły zasoby stołecznego Zamku Królewskiego w ciągu ostatnich dwóch lat, znalazło się na wystawie prezentowanej we wnętrzach zamkowych. Są to m.in. portrety, miniatury, wyroby złotnicze i porcelanowe.

W ciągu ostatnich dwóch lat zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie wzbogaciły się o blisko 540 obiektów. Wśród ostatnio zdobytych eksponatów, pokazywanych na wystawie pt. "Najcenniejsza nabytki. Dary i zakupy Zamku Królewskiego w Warszawie w latach 2011-2012", znajdują się dzieła malarstwa sztalugowego, cenne miniatury, wyroby złotnicze i porcelanowe, dokumenty, grafiki, numizmaty i meble.

Szczególne miejsce zajmuje zespół miniatur pochodzących z dawnej kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz portrety zakupione m.in. dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do powiększenia kolekcji Zamku, oprócz dokonanych zakupów, przyczyniło się również grono ofiarodawców.

"Na wystawie pokazujemy zaledwie kilkadziesiąt spośród pozyskanych obiektów. Na uwagę zasługują wspaniałe obrazy z XVIII w. Wyróżniłbym portret Anny Potockiej z wnukiem Alfredem, będący dziełem Giovanniego Battisty Lampiego, wybitnego malarza włoskiego pracującego m.in. na zlecenia polskich arystokratów. Obok wisi portret zdobiący niegdyś wnętrza Zamku w Łańcucie, przedstawiający Jana Potockiego, znanego powieściopisarza i poetę, dzieło Antona Graffa" - opowiadał PAP kurator w Ośrodku Sztuki Zamku Królewskiego Artur Badach.

Jak zaznaczył, na ekspozycji nie mogło zabraknąć dzieł artystów tworzących na dworze ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. "Wśród nich podziwiać możemy +Portret młodego mężczyzny+ Marcello Bacciarellego oraz dzieło stypendystki króla malarki Anny Rajeckiej - +Portret kobiety w białej sukni+" - dodał Badach.

Na wystawie można zobaczyć przykłady dzieł z rozmaitych obszarów sztuki, które podczas ostatnich dwóch lat trafiły do Zamku. Znalazły się tam m.in. Order Orła Białego otrzymany w 1999 r. przez b. ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego; miśnieńska porcelana z XVIII w.; tabakierka z wizerunkiem Stanisława Augusta Poniatowskiego, strzelba i modlitewnik - również z tego okresu; srebrne zdobione kufle z XVII w.; mapa Rzeczpospolitej z 1676 r. i Księstwa Warszawskiego z 1807 r. oraz fragment płotu namiotowego z pierwszej połowy XVIII w.

Sobotnią prezentację wystawy dla zaproszonych gości poprzedziło wręczenie artyście i dziennikarzowi Jarosławowi Kossakowskiemu srebrnego medalu Merentibus za zasługi dla Zamku Królewskiego i popularyzację wiedzy o placówce. Kossakowskiego, obchodzącego w tym roku jubileusz 45-lecia pracy dziennikarskiej, uhonorowało również medalem dla zasłużonych Wydawnictwo Arkady. Później, dla uczczenia przypadającej 17 stycznia rocznicy urodzin króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, odbył się koncert muzyki dawnej, któremu towarzyszyła recytacja poezji dedykowanej królowi i fragmentów jego pamiętników.

Wystawa "Najcenniejsza nabytki. Dary i zakupy Zamku Królewskiego w Warszawie w latach 2011-2012" będzie czynna do 3 lutego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Czwartek
rano
14°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
wiecej »