Po ataku na gdański meczet: to akt wandalizmu!

![][1]- Jestem przerażony, że mogło doj¶ć do takiego aktu wandalizmu - powiedział KAI Zdzisław Bielecki, katolicki współprzewodnicz±cy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Gdańscy muzułmanie - głównie polscy Tatarzy i Arabowie mieszkańcy na stałe w Polsce - s± rozżaleni. Mówi±, że to atak na niewinnych. [1]: zdjecia/news/meczet_gdansk1.gif

Reklama

– Jestem przerażony, że mogło dojść do takiego aktu wandalizmu – powiedział KAI Zdzisław Bielecki, katolicki współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Gdańscy muzułmanie – głównie polscy Tatarzy i Arabowie mieszkańcy na stałe w Polsce – są rozżaleni. Mówią, że to atak na niewinnych. W nocy z 14 na 15 września nieznani sprawcy wybili szyby w meczecie w Gdańsku.

– Każdy z nas obawia się terrorystów, oni nie uznają podziałów religijnych – mówi Halina Szabanowicz z gdańskiej gminy muzułmańskiej. Na lekcje religii w każdą sobotę przychodzi do meczetu 15 dzieci. Gimnazjalistka Miriam Hraishi wyznaje: – W szkole dzieci mówią, że to mój naród jest winien ataku na Stany Zjednoczone. Ludzie myślą, że islam to religia noży i karabinów. Jeden zaatakował, a odpowiedzialnymi mamy być my wszyscy.

Samir Ismail, prezes Stowarzyszenia Studentów Muzułmanów w Polsce żali się, że obraz islamu i kultury muzułmańskiej w mediach jest negatywny. Jego zdaniem, stąd biorą się takie ataki jak ten w Gdańsku. – Nawet jeśli za zamachem na USA stoi Arab, to nie znaczy, że miliard osób jest terrorystami. Większość z nich potępia terroryzm – mówi. Zdzisław Bielecki ubolewa, że w mediach tak mało mówi się o prawdziwym obliczu islamu, który jest przecież religią pokoju.

Atak na meczet potępił gdański metropolita abp Tadeusz Gocłowski. W rozmowie z KAI przypomniał, że trzy dni wcześniej przestrzegał przed pochopnymi zarzutami pod adresem wyznawców islamu. – Czy możliwy jest dialog, porozumienie? Nie mamy innego wyjścia! – mówił wówczas abp Gocłowski.

W nocy z piątku na sobotę (z 14 na 15 września) nieznani sprawcy wybili cegłami szyby w gdańskim meczecie przy ul. Abrahama. O ataku poinformowano policję, jednak dotychczas nie udało się nikogo zatrzymać. Sprawcy wybili dziesięć szyb na tyłach świątyni. Według relacji mieszkanki sąsiadującego z meczetem budynku, około godz. 2.00 w okolicach świątyni zjawiło się dwóch młodych ludzi. W świetle latarni łupali cegły z muru i kawałkami rzucali w szyby meczetu, potem nie spiesząc się odeszli.

Gdański meczet jest jedyną islamską świątynią na Pomorzu.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
-3°C Środa
rano
0°C Środa
dzień
1°C Środa
wieczór
-1°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama