Z małym opóźnieniem rozpoczęło się pierwsze spotkanie w ramach tzw. Kongregacji przed konklawe.
Przyjechali na nie zwołani poprzez tzw. konwokacje, czyli listy, zwołujące na konklawe kardynałowie z całego świata. Rozesłał je 28 lutego w chwili ogłoszenia sede vacante kard. Angelo Sodano, dziekan kolegium kardynalskiego. Od godz. 8.30 pod boczne wejście do zamkniętej części Watykanu podjeżdżały czarne limuzyny. Niektórzy kardynałowie wysiadali z powagą, inni niekoniecznie - jak metropolita Nowego Jorku kard. Timothy Dolan, który pomachał do dziennikarzy, śmiejąc się od ucha do ucha. Gestem pokazał z daleka: 'Będzie ok!"
Na chwilę obecną nie wiadomo dokładnie, ilu spośród kardynałów uprawnionych do głosowania w czasie konklawe jest już w Rzymie. W sobotę agencja Ansa podała, że w Wiecznym Mieście jest 66 purpuratów, dzień wcześniej, że 77.
Kongregacje, jak dowiedziałam się nieoficjalnie, potrwają maksymalnie 5 dni. To czas na poznanie się kardynałów, rozmowy o Kościele (wg wytycznych pozostawionych przez Jana Pawła takie sesje powinny trwać ok. 10 dni przed konklawe; motu proprio podpisane przez Benedykta XVI umożliwiło jednak ich skrócenie).
Wiadomo, że trwają przygotowania w Kaplicy Sykstyńskiej. Jest już zamknięta dla zwiedzających.
Tymczasem wiadomo, o czym rozmawiają kardynałowie zamknięci na sali synodalnej Watykanu. Kard. Angelo Sodano podał tematy: to sekularyzacja społeczeństwa, odejście wiernych od Kościoła, drastyczny spadek powołań w Kościele na Zachodzie, duszpasterstwo, relacje z innymi wyznaniami, które obecne są szczególnie w Ameryce Łacińskiej i w Afryce. W rozmowie z dziennikiem „Il Messagero” amerykański purpurat kard. Tobin podkreślił, że Kongregacje muszą podjąć też temat przyszłości Kurii rzymskiej. „Trzeba wreszcie zakończyć tę walkę o odbiurokratyzowanie kurii” – mówi. Jest – jak zdradza dziennik – pomysł, by watykańskie dykasterie miały bezpośredni kontakt z papieżem, bez „filtra Sekretariatu Stanu”, gdzie - jak twierdzi dalej gazeta - blokowanych jest sporo spraw i problemów”.
Jak mnie poinformowano w centrum prasowym Stolicy Apostolskiej, po godz. 13 rzecznik Watykanu o. Lombardi poda szczegóły.
Niestety, prawdopodobnie nie poznamy dziś daty konklawe. Może ją wyznaczyć tylko pełny skład Kolegium Kardynalskiego.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.
Nowe, inwazyjne gatunki zwierząt coraz bardziej uprzykrzają życie mieszkańcom Portugalii.