Reklama

Rusza proces beatyfikacyjny ks. Skargi

W Krakowie rozpocznie się dziś proces beatyfikacyjny ks. Piotra Skargi.

Reklama

Po raz pierwszy zbierze się grono członków komisji historycznej i teologicznej, którzy będą badać m.in. pisma wybitnego jezuity i wszystko to co jest związane z jego życiem, działalnością i nauczaniem.

W komisjach zasiądzie 12 osób, w tym jezuici, naukowcy z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a także z uczelni w Opolu i Wrocławiu. W ich gronie reprezentowane jest też Arcybractwo Miłosierdzia. Niewykluczone, że w toku prac komisje zostaną jeszcze poszerzone.

Podczas dzisiejszego spotkania zostaną wręczone dekrety nominacyjne i zaprzysiężeni zostaną członkowie Komisji oraz odbędzie się wstępna dyskusja nad metodologią pracy w Komisjach.

W 2012 r. prowincjał krakowskich jezuitów, ks. Wojciech Ziółek, wydelegował wicepostulatora procesu beatyfikacji, a Kuria Generalna zaakceptowała tę kandydaturę. W połowie lutego ks. Krystian Biernacki SJ otrzymał dekret nominacyjny.

Gdy prace komisji zakończą się, w Krakowie zostanie powołany trybunał i przygotowane tzw. positio – księga opisująca życie i dokonania kandydata na ołtarze. Obecnie trudno określić jak długo potrwają prace w komisjach.

W ubiegłym roku podczas Mszy św. w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi, kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, w obecności Adolfo Nicolasa SJ, przełożonego generalnego jezuitów, ogłosił rychłe rozpoczęcie procesu. Hierarcha mówił wówczas, że ks. Skarga żył ideałem większej chwały Bożej. „Bóg był zawsze w centrum jego życia, budował na Jezusie Chrystusie, który jest skałą – mówił kard. Dziwisz.

Piotr Skarga SJ, wybitny kaznodzieja w dziejach dawnej Rzeczpospolitej urodził się w 1536 r. w Grójcu k.Warszawy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1564 roku. Pięć lat później rozpoczął jezuicki nowicjat w Rzymie oraz studia w Kolegium Rzymskim. Po dwóch latach wrócił do Polski. Pracował w Pułtusku, we Lwowie, Jarosławiu, Warszawie, Płocku i Wilnie, gdzie w 1579 r. został pierwszym rektorem Akademii Wileńskiej. Pracę w Krakowie rozpoczął w 1584 r., gdzie założył Arcybractwo Miłosierdzia Bogarodzicy, Bank Pobożny, który udzielał bezprocentowych pożyczek i Skrzynkę św. Mikołaja gromadzącą posagi dla ubogich panien. Pisał skargi ubogim analfabetom; stąd uzyskał swój przydomek – Skarga.

Piotr Skarga zasłynął jako gorliwy kaznodzieja, obrońca wiary, patriota, filantrop. Umiłowanie Kościoła i ojczyzny oraz troska o dobro wspólne były tematem przewodnim jego działalności. Był autorem licznych dzieł religijnych, wśród których najwybitniejsze i najbardziej poczytne na przestrzeni wieków są czytane do dziś „Żywoty świętych” (1579 r.).

Kaznodzieja zmarł w 1612 roku w Krakowie. Został pochowany w kościele św. Piotra i Pawła.

Sejm Rzeczpospolitej w związku z 400. rocznicą śmierci wybitnego kaznodziei ogłosił rok 2012 Rokiem ks. Piotra Skargi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Niedziela
rano
4°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama