Słowo biskupów polskich przed wyborami parlamentarnymi 2007 r. (cały tekst)

Współodpowiedzialność za dobro wspólne, do której jesteśmy zobowiązani jako obywatele, domaga się korzystania z prawa wyborczego. [...] Wiemy, że niektórym spośród naszych Rodaków trudno jest to zobowiązanie wypełnić. - czytamy w Słowie biskupów polskich przed wyborami parlamentarnymi 2007 r.

Reklama

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA DOBRO WSPÓLNE SŁOWO BISKUPÓW POLSKICH PRZED WYBORAMI PARLAMENTARNYMI 2007 ROKU
Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie, Zbliżające się wybory parlamentarne są okazją do przypomnienia najważniejszych zasad nauki społecznej Kościoła dotyczących życia obywatelskiego oraz skłaniają nas do refleksji nad jakością polskiej polityki i nad przyszłością naszej Ojczyzny. Na początku chcielibyśmy przypomnieć o prawie i obowiązku moralnym uczestnictwa w wyborach. Współodpowiedzialność za dobro wspólne, do której jesteśmy zobowiązani jako obywatele, domaga się korzystania z prawa wyborczego (por. KKK 2240). Uczestnictwo w wyborach jest jedną z najpoważniejszych gwarancji ciągłości demokracji (KNSK 190), zapewnia bowiem możliwość rzeczywistej kontroli społecznej rządzących, a w razie potrzeby, także pokojowej wymiany grup sprawujących władzę. Wiemy, że niektórym spośród naszych Rodaków, zarówno w kraju, jak i za granicą, trudno jest to zobowiązanie wypełnić. Są zrażeni i zniechęceni stylem politycznego działania niektórych przedstawicieli elit politycznych. Niemniej jednak blisko dwadzieścia lat temu Jan Paweł II pisał: „Ani oskarżenia o karierowiczostwo, o kult władzy, egoizm i korupcję, które nierzadko są kierowane pod adresem ludzi wchodzących w skład rządu, parlamentu, klasy panującej czy partii politycznej, ani dość rozpowszechniony pogląd, że polityka musi być terenem moralnego zagrożenia, bynajmniej nie usprawiedliwiają sceptycyzmu i nieobecności chrześcijan w sprawach publicznych” (CL 42). Udział w wyborach jest jedną z ważnych form obecności obywateli w życiu publicznym, kształtowania go i brania za nie odpowiedzialności. Bierność, izolowanie się, ucieczka w prywatność sprzeciwiają się godności osoby ludzkiej, która z natury jest istotą społeczną i powinna być podmiotem, zasadą i celem wszystkich przedsięwzięć społecznych, także politycznych. Te naturalne zobowiązania ciążące na każdym człowieku, są jeszcze wzmocnione przez wymogi wiary chrześcijańskiej. Człowiek wierzący tym bardziej powinien być aktywnym społecznie i brać udział w wyborach.
«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
 • 04.10.2007 11:33
  RE:jacex - jestes w bledzie.
  Tylko PiS jest w stanie naprawic nasze panstwo zniszczone przez liberalow i postkomunistow.
  Aby wyeliminowac oszustow z zycia politycznego i gospodarczego jest tylko jedna alternatywa glosowac w przewazajacej wiekszosci na PiS.
  PiS powinno rzadzic samodzielnie aby moc przeprowadzic reformy naprawy panstwa i o to powinnismy nieustannie sie modlic odmawiajac w intencji Ojczyzny Rozaniec.
 • Agata
  04.10.2007 13:16
  Czyli chyba trzeba głosowac na LPR. Nie mam czasu analizować poszczególnych kandydatów (poza tym głosuje się na partie nie na kandydatów), nawet TV nie oglądam (moze i dobrze). No i nie wiem...głosować idę, jak zawsze ale nie wiem na kogo.
 • Andrzej
  04.10.2007 20:03
  Zaskoczę Państwa, którzy twierdzą, że w Polsce głosuje sie na partię. W Polsce głosuje się na kandydatów !. Głosując na kandydata z danej listy jednocześnie oddaje się głos na tą listę.
 • Theo
  04.10.2007 21:56
  Proponuję głosować na Umberto Torenę, nie jest polakiem, nie mieszka w Polsce, co więcej, nie kandyduje i nawet nie w5e gdz5e 1est -63s2a, ale przynajmniej nam nie zaszkodzi...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  -3°C Niedziela
  dzień
  -2°C Niedziela
  wieczór
  -4°C Poniedziałek
  noc
  -5°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »

  Reklama