Rodzinna miejscowość dziadków papieża Franciszka, Portacomaro koło Asti w Piemoncie na północy Włoch, postanowiła dedykować mu znajdującą się tam winnicę. To prezent dla papieża z okazji przypadającej w czwartek pierwszej rocznicy jego wyboru.
W nowej winnicy dedykowanej Franciszkowi rośnie znany i wysoce ceniony szczep winorośli grignolino, z którego produkuje się wyśmienity czerwony trunek. Winnica jest własnością gminy i została założona przed rokiem.
Burmistrz miejscowości Valter Pierini opowiedział, że 13 marca zeszłego roku zakończył właśnie naradę na temat założenia nowej winnicy w ramach przygotowań do wystawy Expo w Mediolanie w 2015 roku, gdy z Watykanu nadeszła wiadomość o białym dymie nad Kaplicą Sykstyńską, zwiastującym wybór papieża.
"Nie mogliśmy nawet sobie wyobrazić, że kilka minut później nasze miasteczko zostanie zapisane w historii wyboru papieża" - dodał.
"Papieska" winnica położona jest w odległości niecałych dwóch kilometrów od domu rodziny Bergoglio, gdzie mieszkali dziadkowie Franciszka ze strony jego ojca. Wyemigrowali oni do Argentyny w latach 20. zeszłego wieku.
Władze Portacomaro zapowiedziały, że winnica będzie prowadzona ściśle według zasad zrównoważonej uprawy i metod przyjaznych środowisku. Ze sprzedaży produkowanego tam wina będą finansowane lokalne inicjatywy społeczne, które mają być uzgadniane z działającym w pobliskim mieście Asti Komitetem Papieża Franciszka, założonym przez tamtejszego biskupa Francesco Ravinale.
Pierwsze winobranie w winnicy papieża zapowiedziano na wrzesień 2015 roku.
Msze żałobne za papieża Franciszka odbywają się w Watykanie codziennie do niedzieli.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.