W niedzielę na Jasną Górę przybyła 90. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia.
W trakcie Mszy św. złożono tablice z Deklaracją Wiary Lekarzy, głoszącą m.in., że ludzkie ciało i życie są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci. Inicjatorką powstania Deklaracji jest słynna lekarka, przyjaciółka Jana Pawła II dr Wanda Półtawska. Podpisując ją lekarze i studenci medycyny zobowiązują się do wierności Bogu i chrześcijańskiemu sumieniu.
Deklaracja to wotum wdzięczności służby zdrowia za niedawną kanonizację Jana Pawła II. Pod deklaracją podpisało się ponad 3 tys. osób.
- Jest to pokazywanie nam, byśmy się przyznawali do tego, że mamy jakąś hierarchię wartości, że ta hierarchia się nie zmienia niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy - powiedział bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu ds. Służby Zdrowia przy Konferencji Episkopatu Polski.
- Lekarz, który służy w szpitalu, nie może być tym, który przykłada ręki do zabójstwa – szóste: "nie zabijaj". Farmaceuta, który sprzedaje leki, nie może radzić, żeby kupować leki antykoncepcyjne. Chcemy się kierować sumieniem, chcemy jasno i wyraźnie mówić – ja tego zrobić nie mogę - dodał.
Kamienne tablice z Deklaracją Wiary Lekarzy, jak również zwój z podpisami, zostały złożone w czasie mszy św. na Szczycie jasnogórskim. Do Deklaracji nawiązał także metropolita wrocławski abp Józef Kupny, który przewodniczył mszy i wygłosił homilię. - Ona nie jest niczym innym, jak pokazaniem tego, jacy jesteśmy, czym żyjemy i co jest dla nas ważne (...) Te słowa nie są deklaracją przeciwko komuś, one nie są żadnym protestem, bo niektórzy tak to próbują odebrać; nie są, bo chrześcijanie nie są przeciwko komuś, bo modlitwa nie jest przeciwko komuś - zaznaczył hierarcha.
90. Pielgrzymka Służby Zdrowia rozpoczęła się wczoraj wieczorem Apelem Jasnogórskim. Pielgrzymkę poprzedziły rekolekcje.
Publikujemy treść Deklaracji oraz apel dr Półtawskiej do lekarzy i studentów medycyny o podpisywanie tego dokumentu:
DEKLARACJA WIARY
Lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej Nam - lekarzom - powierzono strzec życie ludzkie od jego początku…
1. WIERZĘ w jednego Boga, Pana Wszechświata, który stworzył mężczyznę i niewiastę na obraz swój.
2. UZNAJĘ, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne:
- ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca,
- moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga.
Jeżeli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie, eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę.
3. PRZYJMUJĘ prawdę, iż płeć człowieka dana przez Boga jest zdeterminowana biologicznie i jest sposobem istnienia osoby ludzkiej. Jest nobilitacją, przywilejem, bo człowiek został wyposażony w narządy, dzięki którym ludzie przez rodzicielstwo stają się „współpracownikami Boga Samego w dziele stworzenia” - powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim.
4. STWIERDZAM, że podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem.
5. UZNAJĘ pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim - aktualną potrzebę przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji,
- potrzebę stałego pogłębiania nie tylko wiedzy zawodowej, ale także wiedzy o antropologii chrześcijańskiej i teologii ciała.
6. UWAŻAM, że - nie narzucając nikomu swoich poglądów, przekonań - lekarze katoliccy mają prawo oczekiwać i wymagać szacunku dla swoich poglądów i wolności w wykonywaniu czynności zawodowych zgodnie ze swoim sumieniem.
„Wysokim uznaniem darzymy tych lekarzy i członków służby zdrowia, którzy w pełnieniu swojego zawodu ponad wszelką ludzką korzyść przenoszą to, czego wymaga od nich szczególny wzgląd na chrześcijańskie powołanie. Niech niezachwianie trwają w zamiarze popierania zawsze tych rozwiązań, które zgadzają się z wiarą i prawym rozumem oraz niech starają się dla tych rozwiązań zjednać uznanie i szacunek ze strony własnego środowiska. Niech ponadto uważają za swój zawodowy obowiązek zdobywanie w tej trudnej dziedzinie niezbędnej wiedzy, aby małżonkom zasięgającym opinii, mogli służyć należytymi radami i wskazywać właściwą drogę, czego słusznie i sprawiedliwie się od nich wymaga.” Paweł VI, Humanae vitae, 27.
Deklarację można podpisywać pod adresem:
http://www.deklaracja-sumienia.pl/
http://www.deklaracja-wiary.pl/
Pod oboma adresami będzie ta sama treść: list prof. Półtawskiej, deklaracja wiary, tabelka podpisów (do wydrukowania) i plik, gdzie można będzie podpisać się elektronicznie.
Podpisane deklaracje można też odsyłać na adres: Magdalena Zastrzeżyńska, ul. Flizaka 12, 34-600 Limanowa, tel. 504 235 436, kontakt: madzia@jedenpokoj.pl
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.