W Europie systematycznie ubywa księży diecezjalnych, choć Włochy i Polska oraz niektóre inne kraje postkomunistyczne notują wzrost ich liczby.
Mniej jest zakonników i zwłaszcza sióstr zakonnych, rośnie też liczba przypadków porzucenia kapłaństwa. Przybywa natomiast diakonów stałych – wskazują najnowsze dane zaprezentowane przez Europejskie Centrum Powołań (EVS) podczas Europejskiego Kongresu Powołań, który odbywał się na początku lipca w Warszawie.
Według statystyk w Europie jest około 131 tys. księży diecezjalnych i 54 tys. zakonnych. Co roku ubywa ponad tysiąc. Ubywa także sióstr zakonnych, których jest niemal 270 tys., ale na przestrzeni tylko jednego roku ubyło ich 9 tys. Jedna czwarta z 12 tys. alumnów przygotowuje się do kapłaństwa w Polsce, choć w skali kontynentu liczba seminarzystów także spada. Przybywa natomiast diakonów stałych, których jest obecnie niemal 14 tys. Zdaniem koordynatora prac Europejskiej Służby na rzecz Powołań, ks. Domenico Dal Molina, sytuacja ta wypływa głównie z czynników demograficznych i kulturowych.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.