Ekspresjonistyczny człowiek renesansu.
Jerzy Hulewicz urodził się 4 sierpnia 1886 roku w Kościankach, zm. 1 lipca 1941 w Warszawie. Wychowywał się w rodzinie ziemiańskiej. W latach 1904-1906 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Następnie kontynuował naukę w Paryżu w latach 1907-1910 i w Monachium w 1913 roku. Był współzałożycielem poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.
Wraz z bratem Witoldem założył w 1917 roku dwutygodnik literacko-artystyczny „Zdrój”, którym kierował przez pięć lat. Hulewicz należał także do Związku Polskich Artystów Grafików i Koła Artystów Grafików Reklamowych.
W Warszawie osiadł w 1937 roku, podjął się wtedy współpracy jako redaktor działu literackiego z czasopismami „Kurier Poranny” i „Zwierciadło”. Założył prywatną szkołę malarstwa im. Z. Waliszewskiego. Swoje prace prezentowała od 1907 w Paryżu na Salon des Independants i Salon d’Automne. Swe ryciny włączył do objazdowej wystawy współczesnej grafiki polskiej pokazywanej w 1920 roku w stolicach europejskich przez Związek Polskich Artystów Grafików. Indywidualne wystawy artysty odbyły się w poznańskim TPSP w 1910 i 1916 roku. Spuścizna artystyczna niestety uległa zniszczeniu w czasie powstania warszawskiego w 1944 roku.
Hulewicz malował wizyjne kompozycje wypełnione fantastycznymi istotami zapożyczonymi z ikonografii symbolizmu, portrety, akty i pejzaże. Szczególne miejsce w jego dorobku zajmowały obrazy o tematyce religijnej, znamiennej dla nurtu ekspresjonistycznego. Jak pisze Irena Kossowska „W początkowej fazie swej twórczości pozostawał pod wpływem estetyki kubizmu i futuryzmu (Łucznik, Szarża, 1932); syntetyzował i geometryzował formy, nadawał paralelny rytm płaszczyznom, skalę barwną zawężał do tonacji brązów, zieleni i bieli (Kompozycja teatralna II, 1920; Leda z łabędziem, 1928). W późnych latach. 1930-ych większej wagi nabrało wzajemne oddziaływania barw i zróżnicowanie fakturalne (Akt wśród hiacyntów, 1938). Ok. 1917 Hulewicz skoncentrował się na twórczości graficznej, która swą awangardową formą dawała najpełniejszy wyraz ekspresjonistycznej postawie twórcy”.
Leda z łabędziem (1928, olej na płótnie)
Dodatkowo Hulewicz projektował okładki „Zdroju”, zajmował się też ilustratorstwem. Był autorem dramatów, powieści i pism filozoficzno-estetycznych. Podczas okupacji wydawał w stolicy prasę podziemną.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.